Справа № 560/7434/22
іменем України
05 вересня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якій просить суд визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-234-17-У від 29.11.2018 - 15819,54 грн, №Ф-234-17-У від 26.02.2019 - 2822,19 грн, №Ф-234-17-У від 16.05.2019 - 5211,36 грн, №Ф-234-17-У від 12.11.2019 - 2686,17 грн, №Ф-234-17-У від 12.02.2020 - 3119,19 грн, №Ф-234-17-У від 29.11.2020 - 6295,30 грн, №Ф-234-17-У від 02.03.2021 - 2200 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області є протиправними, оскільки винесені всупереч вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2022 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 30.08.2022 надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову ОСОБА_1 заперечує, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Вказує, що згідно реєстраційних даних ІС "Податковий блок" та Державного реєстру ФОП ОСОБА_1 18.08.2011 зареєстрована як фізична особа-підприємець та перебувала на загальній системі оподаткування. ОСОБА_1 07.06.2022 подано заяву на припинення підприємницької діяльності. В результаті несплати єдиного внеску, виникла недоїмка. Станом на 15.08.2022 загальна сума боргу становить 38153,75 грн. В зв'язку з наявністю боргу з єдиного внеску, платнику було сформовано та направлено оскаржувані податкові вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Від позивача 31.08.2022 надійшла відповідь на відзив, у якій зазначає, що очікувала що рішення суду №822/658/13-а про припинення підприємницької діяльності має наслідком державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та внесення змін в ІКПП, що в свою чергу позбавляє обов'язку сплачувати ЄСВ як ФОП у подальшому.
Суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.08.2011.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2013 у справі №822/568/13-а позов Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області задоволено. Припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 . Постанову направити Державному реєстратору виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
За даними інтегрованої картки платника ОСОБА_1 станом на 01.10.2013 року (на момент передачі адміністрування та обліку єдиного соціального внеску з пенсійного фонду до органу доходів і зборів) борг складав 365,01 грн.
- За 2017 рік - 12 місяців * 704,00 грн = 8448,00 грн;
- За 2018 рік - 12 місяців * 819,06 грн = 9828,72 грн;
- За 2019 рік - 12 місяців * 918,06 грн = 11016,72 грн;
- За 2020 рік - 5 місяців * 1039,06 грн та 3 місяці * 1100,00 грн = 8495,30 грн.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було сформовано відносно ОСОБА_1 вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-234-17-У від 29.11.2018 в сумі 15819,54 грн, №Ф-234-17-У від 26.02.2019 в сумі 2822,19 грн, №Ф-234-17-У від 16.05.2019 в сумі 5211,36 грн, №Ф-234-17-У від 12.11.2019 в сумі 2686,17 грн, №Ф-234-17-У від 12.02.2020 в сумі 3119,19 грн, №Ф-234-17-У від 29.11.2020 в сумі 6295,30 грн, №Ф-234-17-У від 02.03.2021 в сумі 2200 грн.
Позивач вважає вказані вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-234-17-У від 29.11.2018 в сумі 15819,54 грн, №Ф-234-17-У від 26.02.2019 в сумі 2822,19 грн, №Ф-234-17-У від 16.05.2019 в сумі 5211,36 грн, №Ф-234-17-У від 12.11.2019 в сумі 2686,17 грн, №Ф-234-17-У від 12.02.2020 в сумі 3119,19 грн, №Ф-234-17-У від 29.11.2020 в сумі 6295,30 грн, №Ф-234-17-У від 02.03.2021 в сумі 2200 грн протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Правові і організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI).
Відповідно до частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
З 01 січня 2017 року пунктом 2 частини першої статті 7 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
За визначеннями, наведеними у пунктах 4, 5 частини першої статті 1 Закону №2464-VI, мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця; максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Враховуючи зазначене, мінімальний страховий внесок у 2017 році становив 704,00 грн. на місяць (3200,00 грн. х 22%, де 3200,00 грн. розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2017 року); мінімальний страховий внесок у 2018 році становив 819,06 грн. на місяць (3723,00 грн. х 22%, де 3723,00 грн. - розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2018 року); мінімальний страховий внесок у в 2019 році становив 918,06 грн. (4173,00 х 22%, де 4173 грн. - розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року); мінімальний страховий внесок у 2020 році:
- з 01 січня 2020 року становив 1039,06 грн. на місяць (4723,00 грн. х 22%, де 4723,00 грн. розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2020 року);
- з 01 вересня 2020 року становив 1100,00 грн. на місяць (5000,00 грн. х 22%, де 5000,00 грн. розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 вересня 2020 року).
Перевіряючи доводи сторін в частині наявності у позивача обов'язку здійснювати нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, суд враховує такі норми чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №2464-VI взяття як платників єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (Закон № 755-IV).
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №755-IV відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, державної фіскальної служби та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Таким чином, взяття на облік контролюючим органом фізичної особи-підприємця здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію такої особи.
Відповідач у відзиві на позов підтверджує, що згідно АІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 перебувала па податковому обліку як фізична особа - підприємець з 18.08.2011, а заяву на припинення підприємницької діяльності подала лише 07.06.2022.
Проте, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2013 у справі №822/568/13-а позов Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області задоволено. Припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 . Постанову направити Державному реєстратору виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Таким чином, оскільки постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2013 у справі №822/568/13-а припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , обов'язку сплачувати єдиний внесок згідно оскаржуваних вимог про сплату боргу (недоїмки) у неї не було.
Відтак, вимоги про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Хмельницькій області: №Ф-234-17-У від 29.11.2018; №Ф-234-17-У від 26.02.2019; №Ф-234-17-У від 16.05.2019; №Ф-234-17-У від 12.11.2019; №Ф-234-17-У від 12.02.2020; №Ф-234-17-У від 29.11.2020; №Ф-234-17-У від 02.03.2021 є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути 992,40 грн сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Хмельницькій області: №Ф-234-17-У від 29.11.2018; №Ф-234-17-У від 26.02.2019; №Ф-234-17-У від 16.05.2019; №Ф-234-17-У від 12.11.2019; №Ф-234-17-У від 12.02.2020; №Ф-234-17-У від 29.11.2020; №Ф-234-17-У від 02.03.2021.
Стягнути на користь ОСОБА_1 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, буд. 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.О. Михайлов