ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 серпня 2022 року м. Київ № 640/8288/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
Провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 43249-54 від 30.04.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» №43249-54 від 30 квітня 2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що Позивач був звільнений з органів внутрішніх справ та відповідно ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) Позивачу призначено пенсію.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві було складено та направлено до пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Надалі, як вважає позивач, з урахуванням судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 (щодо постанови КМУ № 103) виникли підстави для перерахунку відповідно до оновлених складових грошового забезпечення.
У зв'язку з чим позивач звернувся до уповноваженої установи та Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» було надіслано до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії.
Надалі, з метою реалізації права на перерахунок пенсії, позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки.
Однак, як зазначено у позові, позивачу відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення КМ України чи Законів України. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців, чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Відповідач зазначив, що після проведення останнього перерахунку пенсії, КМ України не приймав нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, після набрання рішення суду законної сили щодо скасування п. 3 Постанови КМУ №103.
Позивач, посилаючись на положення профільного законодавства, вважає відмову відповідача у здійсненні йому перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки уповноваженої установи протиправною.
Позиція відповідача.
Ухвалу від 09.06.2022 про відкриття провадження у справі ГУ ПФУ отримало та зареєструвало 20.06.2022 за вх. №17250/7. Однак, відзиву не надав.
Між тим, як зазначалося позивачем та вбачається з листування з ГУ ПФУ, відповідач наполягав, що після визнання нечинним пункту 3 Постанови № 103 нових НПА у цьому аспекті не приймалося, а відтак, провести новий перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення неможливо.
Слід додати, що позивач звернувся із клопотанням про пришвидшення розгляду справи з огляду на складні життєві обставини.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, факт складання нової довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 (згідно постанови № 988 від 11.11.2015), звернення адвоката позивача до ГУ ПФУ із листом «про визнання права» від 20.01.2022 щодо проведення перерахунку з 01.12.2019 на підставі нової довідки та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки (лист від 21.02.2022) з наведених вище підстав.
При цьому, як встановлено судом та підтверджується ГУ ПФУ, оновлена довідка надійшла до відповідача та залучена до матеріалів пенсійної справи.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).
Так, виходячи з положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Як вбачається із змісту рішення суду, воно стосується додатку № 2 в редакції Порядку № 45 після внесення змін Постановою № 103, тобто відносно довідок для військовослужбовців.
Додаток № 3 у новій редакції (в редакції Постанови № 103) після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням (відносно МВС) залишився незмінним та містить розширений перелік видів грошового забезпечення, ніж щодо військовослужбовців.
Рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, який стосується спірних відносин.
До цього, 11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Між тим, щодо власне довідок про розмір грошового забезпечення, слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (в редакції Постанови № 103) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У даному випадку таким органом є вищезгадана державна установа, повноваження якої підтверджуються наказом МВС України від 16.04.2021 № 221.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
З урахуванням положень пунктів 23, 24 цього Порядку, слід зазначити, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Підставою для перерахунку є відповідна довідка, яка і видана відносно позивача та направлена до ГУ ПФУ.
Відтак, наявність нової довідки зумовлює виникнення у позивача права на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових станом на 19.11.2019.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова ГУ ПФУ щодо проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення - є протиправною, що зумовлює необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі вищезгаданої довідки про розмір грошового забезпечення, та в цій частині задовольнити позовні вимоги.
Водночас, суд не вбачає підстав для перелічування у резолютивній частині рішення норм профільного законодавства, оскільки саме по собі таке посилання не визнає конкретний спосіб захисту та, більш того, не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України.
При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо відмови ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) в проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 43249-54 від 30.04.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 43249-54 від 30 квітня 2021, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченими сумами з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 992,40 грн. на відшкодування судового збору, сплачено за квитанцією ПН51063С1 від 27.05.2022.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Суддя О.А. Кармазін