ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 серпня 2022 року м. Київ № 640/24435/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в м, Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018, 75% суми підвищеної пенсії з 01.01.2019, від розміру пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок розміру пенсії та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 здійснивши виплату невідкладно та однією сумою з врахуванням проведених раніше виплат;
3) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі, направленої ІНФОРМАЦІЯ_1, довідки про розмір грошового забезпечення від 19.08.2021 №8052;
4) зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.08.2021 № 8052 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1, із урахуванням проведених виплат.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що з 16 вересня 2005 йому призначена пенсію за вислугу років відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримую пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
На момент призначення пенсія обраховувалась з основних видів грошового забезпечення, а також з врахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, які він отримував перед виходом на пенсію.
Додає, що у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб офіцерського складу, на виконання вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до пункту 1 постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 (набрала чинності 24.02.2018 року), йому було перераховано пенсію за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеною станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704.
Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ в м. Києві із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6200,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3805,00 грн. премія - 0,00 грн.
Між тим, як зазначає позивач, 05.03.2019 набрало законної сили рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач зазначає, що 12.08.2021 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підготовки та паданні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії.
У позові зазначається, що 19 серпня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 оформив та направив до ГУ ГІФУ в м. Києві довідку (оновлену) для перерахунку пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення від 19.08.2021 №8052.
Позивач додає, що з довідки, складеної станом на 05.03.2019, вбачається, що розмір грошового забезпечення становив 22244,75 грн. з яких: посадовий оклад - 6200,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410, 00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50 % -3805,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1240,00 гри., надбавка за особливості проходження служби 65,0% - 7419,75 грн., премія 35% - 2170,00 грн.
В свою чергу, як надалі зазначає позивач, 20.08.2021 він звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій просив повідомити - чи здійснено позивачу перерахунок пенсії на підставі вищезгаданої довідки.
Позивач звертає увагу на те, що у відповідь на його звернення отримав листа від ГУ ПФУ від 28.08.2021, яким відповідач фактично відмовив у перерахунку пенсії. Відповідач зазначив, що відсутні законодавчо визначені підстави для перерахунку пенсії, оскільки КМУ не прийнято нової постанови, яка б врегулювала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку пенсій та виплати перерахованих пенсій, як це було визначено Постановою КМУ №103. Крім того вказали, що підстави для перерахунку пенсії з врахуванням будь яких змін грошового забезпечення, в даний час відсутні.
Крім того, як зазначає позивач, пунктом 2 постанови КМ України № 103 визначено, виплату перерахованої пенсії проводити у наступному розмірі: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 %; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Позивач вважає відмову у проведенні перерахунку протиправною, як поетапну виплату підвищення пенсії, позивач звернувся з позовом до суду, зазначивши у ньому своє бачення норм профільного законодавства.
Так, враховуючі відомі судові рішення по справі ОАСК № 826/3858/18, позивач зазначає, що з 05.03.2019, дати набрання рішенням суду законної сили, виникли правові підстави для перерахунку ГУ ПФУ в м. Києві пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення, яке позивач отримував до звільнення з військової служби, встановленого ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, а саме: з врахуванням окладу за посадою та військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також виплати пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Позиція відповідача.
Відповідач надав стандартний для таких випадків відзив на позов, в якому заперечує проти його задоволення з підстав, аналогічних тим, що і у вищезгаданому позивачем листі ГУ ПФУ.
Так, зазначає, крім іншого, що поетапна виплата суми підвищення пенсії передбачена постановою КМ України № 103.
Відповідач зазначає по обов'язковість для нього постанов КМ України.
Зазначає також, що визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до визнання нечинною Постанови № 103.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 15.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, основний розмір пенсії - 68% (вислуга років - 26), факт складання уповноваженою для цього особою та направлення до ГУ ПФУ нової довідки - як зазначено вище, звернення позивача до ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку, та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки з виплатою 100% підвищення пенсії.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі вищезгаданої нової довідки, слід зазначити, що враховуючи уставлену судову практику, а також положення: ст. 9, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відтак, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.
При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
До моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Виходячи із змісту п. 3.1, п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (із змінами) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Тобто, такою уповноважено особою є ІНФОРМАЦІЯ_1 (колишній ІНФОРМАЦІЯ_1), який у даному випадку і видав відповідну довідку.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.
Відтак, на підставі вказаної довідки, з урахуванням звернення позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.
Враховуючи ігнорування ГУ ПФУ вимог законодавства, обґрунтованість вимог позивача, позов, відповідно, в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо «поетапності» виплат сум підвищення перерахованої пенсії, слід зазначити, що відповідно до п. 2 постанови КМУ № 103 виплата перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Проте, як вже зазначалося, рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 й зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
У зв'язку з цим, це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.
При цьому, рішенням суду від 06.04.2020 у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови КМ України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнано протиправним та нечинним.
Рішенням суду від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, ч. 2 п. 1 постанови КМ України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності вищезгадана постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням суду від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.
Відносно вимог позивача «здійснивши виплату невідкладно та однією сумою», слід зазначити, що вказані вимоги по суті спрямовані на відновлення прав, які можливо у майбутньому можуть бути порушені ГУ ПФУ, тобто є такими, що заявлені на майбутнє, а тому ці вимоги задоволенню не підлягають, оскільки суд поновлює порушені права, які порушені саме станом на час звернення до суду, а не згодом чи гіпотетичні припущення на майбутнє.
Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір. Враховуючи, що заявлені вимоги мають немайновий характер, що по суті не дає можливості вирахувати певну частку задоволених вимог та вимог, щодо яких відмовлено у задоволенні, оцінити їх у матеріальному виразі, а також враховуючи, що немайнова вимога задоволена лише з певними корективами щодо «періоду виплати підвищення», судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо:
відмови у перерахунку з 01.04.2019 пенсії та її виплаті ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 19.08.2021 №8052
та щодо
зменшення виплати ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії, що полягає у виплаті з 05.03.2019 по 03.09.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368):
перерахувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 №8052 та виплатити донараховану суму, з виплатою за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з відрахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні решти вимог - відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією № 0.0.2248079199.1 від 30.08.2021.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Суддя О.А. Кармазін