Рішення від 17.08.2022 по справі 640/36176/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/808

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2022 року м. Київ № 640/36176/21

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в сумі 28534 (двадцять вісім тисяч п'ятсот тридцять чотири) грн. 13 коп. за весь час затримки виплати - за період з 01.01.2018 по 10.06.2021;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в сумі 28534 (двадцять вісім тисяч п'ятсот тридцять чотири) грн. 13 коп. за весь час затримки виплати - за період з 01.01.2018 по 10.06.2021 у відповідності до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати" №2050-111 та Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".

Ухвалою суду від 14.12.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

09.08.2022 р. до суду надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 09.07.2008 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.01.2018 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" та зменшено її розмір з 89 % до 70% сум грошового забезпечення.

У відповідь на заяву позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві було повідомлено, що при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення за посадою позивача відповідно до редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.08.2019 р. у справі №640/1604/19 -

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, виходячи із загального відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

25.10.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2018 р. по 15.10.2019 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".

Листом від 23.11.2021 року №31340-31697/Ж-02/8-2600/21 позивача повідомлено про те, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2019 у справі №640/1604/19 Головним управлінням з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням, та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2018 по 15.10.2019 року в сумі 28 534, 13 грн.

Судовим рішенням не було покладено на відповідача обов'язок компенсувати втрату частину доходів.

Виплата коштів була проведена 10.06.2021 р.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність щодо виплати йому компенсації втрати частини доходів, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити, нарахувати та виплатити з 01.01.2018 року компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2010 № 159.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відсутність підстав для виплати компенсації.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.08.2019 р. у справі №640/1604/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, виходячи із загального відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

Листом від 23.11.2021 року №31340-31697/Ж-02/8-2600/21 позивача повідомлено про те, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2019 у справі №640/1604/19 Головним управлінням з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням, та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2018 по 15.10.2019 року в сумі 28 534, 13 грн.

Таким чином, відповідачем виконано судове рішення та проведено перерахунок пенсії, тоді як залишок заборгованості, що виникла внаслідок перерахунку, виплачено 10.06.2021 р.

Згідно із статтями 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2020 р. № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно з п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. №159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

Також дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі, з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).

Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа №336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№523/1124/17) та від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17).

Згідно зі змістом ст. 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам.

Таким чином, вищевказаною нормою передбачено нарахування компенсації втрати частини доходів у тому разі, якщо відповідні суми доходів були нараховані, проте не були отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Позивачу станом на час розгляду справи пенсія перерахована була, що підтверджується листом від 23.11.2021 року №31340-31697/Ж-02/8-2600/21 та доданим розрахунком, та виплачена 10.06.2021 р.

Таким чином, з моменту здійснення перерахунку пенсії - листопад 2019 р. по 10.06.2021 р. - сума нарахованої та невиплаченої пенсії в розмірі 28 534, 13 грн. - підлягає виплаті з одночасним нарахуванням компенсації втрати частини доходів, яка визначається залежно від графіку погашення цієї заборгованості.

Тобто, позовні вимоги підлягають до задоволення за період з моменту здійснення перерахунку пенсії, а не з 01.01.2018 р., коли відповідач не мав підстав для виплати пенсії в іншому порядку, ніж ним здійснювався.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.11.2019 р. компенсації втрати частини доходів на нараховану йому пенсію за період з 01.01.2018 по 10.06.2021 року в сумі 28 534, 13 грн.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) нарахувати та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) з 01.11.2019 р. компенсацію втрати частини доходів на нараховану йому пенсію за період з 01.01.2018 по 10.06.2021 року в сумі 28 534, 13 грн. відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2010 № 159.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 17.08.2022 р.

Попередній документ
106063351
Наступний документ
106063353
Інформація про рішення:
№ рішення: 106063352
№ справи: 640/36176/21
Дата рішення: 17.08.2022
Дата публікації: 08.09.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо; управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них; загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відкрито провадження (03.02.2026)
Дата надходження: 07.01.2026
Предмет позову: Заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення
Розклад засідань:
26.10.2022 00:00 Шостий апеляційний адміністративний суд
27.01.2026 16:00 Київський окружний адміністративний суд