ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
16 серпня 2022 року м. Київ№ 640/11547/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 , Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про визнання протиправною та скасування постанови ВЛК від 30.05.2022 року та наказу від 25.02.2022 року №3, зобов'язання звільнити з військової служби,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини № НОМЕР_1 , Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарняної комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» від 30.05.2022 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Військової частини № НОМЕР_1 від 25.02.2022 року №3 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини та зобов'язання звільнити ОСОБА_1 з військової служби в порядку, передбаченому чинним законодавством, шляхом винесення відповідних наказів та внесення відповідних записів до військового квитка.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2022 року залишено позовну заяву без руху, у зв'язку з тим, що: позов подано з пропуском строку звернення до суду та не подано заяви про поновлення цього строк з доказами поважності причин його пропуску; відсутній оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1984,80 грн. або докази на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору; не подано копію паспорта позивача; подано не завірені копії додатків до позовної заяви.
На виконання вимог зазначеної ухвали, від позивача на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків; заява про поновлення строку на звернення до суду; доказ сплати судового збору; завірена копія паспорта позивача та завірені доданих до позовної заяви додатки.
Заява про поновлення строку звернення до суду обґрунтована тим, що позивач дійсно проходить службу, проте порушення своїх прав прив'язує до дати подання ним рапорту до керівництва військової частини - 02.07.2022 року.
Також зазначає, що вимога про скасування наказу є похідною вимогою стосовно вимоги про скасування постанови ВЛК від 30.05.2022 року.
Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваний наказ від 25.02.2022 року №3 прийнято командиром військової частини НОМЕР_2 на підставі заяви та рапорту позивача від 25.02.2022 року.
Позивач не спростовує обставини проходження ним служби у військовій частині НОМЕР_2 та подання ним заяви та рапорту про зарахування до особового складу військової частини.
Таким чином, суд дійшов висновку, що з 25.02.2022 року позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів наказом від 25.02.2022 року №3 під час його призначення та проходження ним служби.
Проте, до суду за захистом своїх прав та інтересів позивач звернення лише 26.07.2022 року, тобто після закінчення місячного строку звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Правовими положеннями ч. 5 ст. 122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Крім того, причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.
Суд звертає увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.
Необхідно зауважити на те, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17 вересня 2020 року у справі №640/12324/19.
Водночас, незвернення до суду з адміністративним позовом за захистом свої прав через неналежне використання своїх процесуальних прав не є поважною причиною пропуску строку.
У справах «Стаббігс та інші проти Великобританії» та «Девеер проти Бельгії» Європейський суд дійшов висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
Враховуючи вищевикладене, суд не вважає поважними підстави пропущення строку звернення з позовом до суду та відмовляє в задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування наказу №3 від 25.02.2022 року.
Водночас, суд зазначає, що відкриття провадження процесуальним законом передбачено лише з позовною заявою, а не в частині певних позовних вимог викладених в ній.
Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи не визнання судом поважними підстави пропуску строку звернення, позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись п. 9 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 , Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про визнання протиправною та скасування постанови ВЛК від 30.05.2022 року та наказу від 25.02.2022 року №3, зобов'язання звільнити з військової служби - повернути особі, яка її подала.
3. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до ч. 7 ст. 169 КАС України ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда