ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 серпня 2022 року м. Київ № 640/12526/21
Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі судді Вєкуа Н.Г, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інтересах держави, в особі Державної служби геології та надр України до Федерального державного унітарного підприємства «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Перший заступник керівника прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (вул. Ділова 24, Київ 150, 03150, код ЄДРПОУ 02911088) , в інтересах держави в особі Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка,16,Київ 57,03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Федерального державного унітарного підприємства «Державний космічний науково- виробничий центр ім. М.В. Хрунічева» (вул. Новозаводська, буд.18, м. Москва, Російська Федерація ІНН/КПП 7730052050/773001001) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18.05.2001 №2473, виданого Федеральному державному унітарному підприємству «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем, в порушення вимог угоди про умови користування надрами, протягом 2014-2021 років не було надано звітності щодо виконання програми робіт та статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин. Таким чином, існують підставі для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Ухвалою суду від 13 травня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, відзив до суду не надав. Тому справу суд розглядає на підставі наявних документів.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №4201901000000060 від 19.09.2019 за фактами порушення встановлених правил охорони надр, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, було встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства в частині дотримання порядку користування надрами на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Опрацюванням матеріалів досудового розслідування, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема матеріалів, отриманих від Державної служби геології та надр України, встановлено наявність випадків не скасованого спеціального дозволу на користування надрами, зокрема у Федерального державного унітарного підприємства «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 18.05.2001 № 2473, невід'ємною частиною якого є угода про умови користування надрами.
Місцезнаходження ділянки надр «Євпаторійська» Євпаторійського родовища підземних мінеральних вод свердловиною № 6376, яке надано Федеральному державному унітарному підприємству «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева» в м. Євпаторія, територія пансіонату «Планета».
Відповідно до п. 7.1 Угоди, надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр України інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр.
В зв'язку із неподанням протягом протягом 2014 - 2021 років інформації від Федерального державного унітарного підприємства «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева» до Державної служби геології та надр України та ДНВП «Геоінформ України» щодо стану виконання Програми робіт, позивач звернувся до суд із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 117 (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення № 1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно із пп. пп. 10, 12 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
В силу приписів статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Згідно із ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 165 (далі - Порядок № 615).
Пунктом 22 Порядку № 615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно із пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачу було надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 18.05.2001 № 2473, невід'ємною частиною якого є угода про умови користування надрами.
Відповідно пункту 1.1 Угоди про умови користування надрами, з метою видобування корисних копалин від 10.10.2013 надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватися умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, Угодою та нормами діючого законодавства.
Пунктом 6.4 Угоди визначено, що у разі порушення надрокоритсувачем умов користуваннями надрами, Держгеонадра України мають право зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (надалі - Порядок № 615), тощо.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.
Відповідно до п. 7.1 Угоди, надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр України інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр.
Пунктом 7.2 Угоди визначено, що надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Судом встановлено, що державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листом від 07.04.2015 № 02/302-0972 повідомив позивача, що інформація від надрокористувачів АР Крим щодо руху запасів не надходила.
Також, згідно відповіді ДНВП «Геоінформ України» від 20.04.2021 № 03/303-1393 встановлено, що протягом 2014 - 2021 років ніякої інформації від Федерального державного унітарного підприємства «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева» до Державної служби геології та надр України та ДНВП «Геоінформ України» не надходило.
Отже, надрокористувачем було порушено умови Угоди, які він зобов'язаний виконувати у встановленому порядку.
У зв'язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).
Частиною 1 статтею 8 згаданого Закону визначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства та вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).
Так, на підставі виявленого порушенням Державною службою геології та надр України було винесено наказ від 19.05.2015 № 123 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Відповідача - 30 календарних днів з моменту опублікування оголошення в офіційному виданні «Урядовий кур'єр».
По спливу часу, жодної відповіді від Відповідача не надходило.
Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра України, відповідно до положень пп. 6 ст. 24 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку № 615, розглянули питання щодо подальшої долі Дозволу, власником якого є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.
Частиною другою статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Як зазначає позивач, на офіційному веб-сайті Держгеонадр 17.02.2021 було розміщено оголошення з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.
Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій, направлених на усунення порушень.
Суд зазначає, що станом на час розгляду справи жодної інформації, листів від відповідача про усунення порушень, а також згоди/незгоди на припинення права користування надрами ані до позивача, ані до суду не надходило.
Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для вирішення даного питання в судовому порядку.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що оскільки не подання звітності, передбаченою Угодою, є порушенням вимог спеціального дозволу на користування надрами, наявні підстави для анулювання такого дозволу, згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Матеріали справи доказів таких витрат не містять.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
1. Адміністративний позов Першого заступника керівника прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (вул. Ділова 24, Київ 150, 03150, код ЄДРПОУ 02911088) задовольнити повністю.
2. Припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18.05.2001 №2473, виданого Федеральному державному унітарному підприємству «Державний космічний науково-виробничий центр ім. М.В. Хрунічева.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа