1/2924
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
17 серпня 2022 року м. Київ № 640/12408/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клочкова Н.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) адреса: АДРЕСА_1 до військової частини НОМЕР_1 (надалі - відповідач 1), адреса: АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач 2), адреса: 09107, місто Біла Церква, вулиця Павліченка, будинок 14, в якій позивач просить суд:
- стягнути з відповідача 1 належні позивачу грошове забезпечення у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень;
- зобов'язати відповідача 1 здійснити відповідні нарахування та виплати належні позивачу грошове забезпечення за час проходження служби;
- зобов'язати відповідача 1 відшкодувати завдану моральну шкоду у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч) гривень.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши позовну заяву, судом встановлено, що така заява не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на наступне.
З аналізу матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач зазначає двох відповідачів, а саме військову частину НОМЕР_1 (відповідач 1) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 2), проте в прохальній частині позову позивач зазначає вимоги, які стосуються лише відповідача 1 (військової частини НОМЕР_1 ).
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Натомість, з аналізу позовної заяви cуд позбавлений можливість встановити в яких саме діях чи бездіяльності відповідачів полягає порушення прав та інтересів позивача.
Отже, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до норм Кодексу адміністративного судочинства України, а саме уточнити склад відповідачів або зазначити позовні вимоги до кожного з відповідачів.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частин 1 та 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів.
Крім того, нормами частинами 1 та 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Також суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем не було подано до суду разом із цим позовом документальних доказів, які підтверджують неправомірність дій чи бездіяльності відповідачів. При цьому, пояснення про причини відсутності у позивача цих документів у тексті позовної заяви ним також не наведені.
Також, з аналізу матеріалів позовної заяви вбачається, що в тексті позовної заяви в якості третьої особи позивач зазначає військову частину НОМЕР_2 , щодо вказаного суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно частини 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що текст позовної заяви не містить належних обґрунтувань щодо залучення в якості третьої особи військової частини НОМЕР_2 , позивач взагалі не зазначає, яким саме чином розгляд даної справи може вплинути на її права та обов'язки, також позивачем всупереч вимогам чинного законодавства не зазначено на стороні позивача чи відповідача має виступати вказана третя особа, у зв'язку з чим суд дійшов до висновку про те, що позивачу необхідно зазначити на які права чи обов'язки та яким чином може вплинути рішення суду у справі щодо військової частини НОМЕР_2 , зазначити відповідно до вимог приписів процесуального законодавства на якій стороні має виступати вказана третя особа або зазначити склад осіб, у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
З аналізу матеріалів позовної заяви, також, вбачається, що в тексті позовної заяви в якості заінтересованої особи позивач зазначає військову частину НОМЕР_3 , щодо вказаного суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Також Кодекс адміністративного судочинства України, а саме стаття 49 визначає процесуальний статус третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, а також третіх особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору
Згідно статті 61 Кодексу адміністративного судочинства України учасниками судового процесу, крім учасників справи та їх представників, є помічник судді, секретар судового засідання, судовий розпорядник, свідок, експерт, експерт з питань права, перекладач, спеціаліст.
Отже, Кодекс адміністративного судочинства не встановлює процесуальний статус заінтересованих осіб при розгляді справи в позовному провадженні.
На підставі вищевикладеного, суд проходить до висновку, що позивачу необхідне уточнити процесуальний статус військової частини НОМЕР_3 , яка вказана в позовній заяві як заінтересована особа.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- належним чином оформленої позовної заяви з зазначенням належних відповідачів або з уточненими позовними вимогами до кожного з відповідачів, вказати на які права чи обов'язки та яким чином може вплинути рішення суду у справі щодо військової частини НОМЕР_2 , зазначити відповідно до вимог приписів процесуального законодавства на якій стороні має виступати вказана третя особа або зазначити склад осіб, у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, а також уточнити процесуальний статус військової частини НОМЕР_3 , яка вказана в позовній заяві як заінтересована особа;
- документальних доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Керуючись статтями 49, 160-162, 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Клочкова