Рішення від 05.09.2022 по справі 520/5122/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2022 року № 520/5122/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» про стягнення штрафу -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ», в якому просила суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою № 2946 на ТОВ «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, було накладено штраф у розмірі 85000,00 грн., зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була.

Відзив на позовну заяву від Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» до суду не надійшов.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг складено постанову №2946 від 22.12.2021 року, якою відповідно до пунктів 11 та 12 частини першої статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» накласти штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень на Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» (код ЄДРПОУ 30510656) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме: Інструкції №3а-НКРЕКП: пункту 2.2 глави 2 у частині подання форми звітності № За-НКРЕКП до НКРЕКП щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, пункту 2.3 глави 2 у частині подання форми звітності № За-НКРЕКП до НКРЕКП виключно в електронному вигляді (файл Excel згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: zvit3m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцекзіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»; Інструкції № 3-НКРЕКП-моніторинг, а саме: пункту 2.1 глави 2 щодо подання електроностачальником форми звітності № 3 - НКРЕКП - моніторинг щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, пункту 2.3 глави 2 щодо надсилання електроностачальником форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг до НКРЕКП в електронному вигляді у форматі «xls» або «xlsх» на адресу: monitoring_E@nerc.gov.ua у двох примірниках з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи ліцензіата та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та без накладення кваліфікованого електронного підпису та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата. Також, в постанові зазначено, що зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копи рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2946 від 22.12.2021 року отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» 06.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 1540-VIII від 22 вересня 2016 року (далі по тексту - Закону України № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Згідно з п.4 ч.2 ст.3 Закону України № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Так, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг складено постанову №2946 від 22.12.2021 року про накладення штрафу на ТОВ «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання.

Згідно з ч.5 ст.22 Закону України № 1540-VIII суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України № 1540-VIII рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2946 від 22.12.2021 року отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» 06.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

При цьому, ТОВ «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» не надано доказів сплати штрафу, накладеного постановою позивача №2946 від 22.12.2021 року, або оскарження останньої в судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафу та пені, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення таких коштів в судовому порядку; встановлення факту їх сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту.

При цьому, питання правомірності накладення штрафу контролюючим органом не охоплюється предметом даного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22 серпня 2018 року по справі № 820/1878/16.

Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.5 ст.22 Закону України № 1540-VIII за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Постановою № 2946 на ТОВ «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» було накладено штраф у розмірі 85000,00 грн.

Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2946 від 22.12.2021 року отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» 06.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

При цьому, ТОВ «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» не надано доказів сплати штрафу у встановлений строк.

Отже, в даному випадку утворилась пеня, яка, враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, становить 85000,00 грн.

За таких обставин, у Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» утворилась несплачена сума штрафу та пені у розмірі 170000,00 грн., яка на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» (61125, м. Харків, в'їзд Ващенківський, 6-а) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЄК ТЕХНОЛОДЖІ» 170000 (сто сімдесят тисяч) грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.