Справа № 420/10659/22
05 вересня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву відповідача про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, в якому просить: визнати протиправним і скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області від 27.11.2015 року про скасування рішення УМВС України в Херсонській області про набуття громадянства за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України “Про громадянство України” ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 28.06.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
30.08.2022 року засобами електронного зв'язку від Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області надійшла заява про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву в межах п'ятнадцятиденного строку з моменту припинення чи скасування воєнного стану в Україні та/або деокупації регіону.
Заява обґрунтована наступним.
УДМС у Херсонській області не має можливості виконати вимоги ухвали суду та надати відзив у встановленні строки, всі наявні документи, що мають значення по справі у зв'язку з тим, що матеріали та докази відносно позивача перебувають за місцем знаходження адміністративній будівлі УДМС у Херсонській області. Адміністративна будівля від початку вторгнення Росії в Україну, перебуває під окупацією збройних сил Російської Федерації і по теперішній час та бойові дії тривають, також оголошено простій працівникам відповідного структурного підрозділу територіального органу, що унеможливлює опрацювати документи, які стосуються предмету спору, підготувати відзив на позовну заяву та надати суду докази в спростування доводів позивача.
Наказом ДМС від 31.03.2022 №62 «Про роботу УДМС у Херсонській області» оголошено з 01.04.2022 до припинення чи скасування воєнного стану простій для працівників УДМС у Херсонській області.
Наказом ДМС від 23.06.2022 №115 «Про роботу ГУ ДМС у Донецькій області, УДМС у Луганській області, УДМС у Херсонській області» закінчено простій з 23 червня 2022 року. Пунктом 2 зазначеного наказу начальнику УДМС у Херсонській області надано повноваження самостійно вирішувати питання щодо оголошення простою для конкретних працівників територіального органу з урахуванням наказу ДМС.
Наказом УДМС у Херсонській області від 23 червня 2022 року №105-к «Про роботу УДМС у Херсонській області» на підставі вищезазначеного наказу ДМС у зв'язку з відсутністю організаційних і технічних умов для діяльності УДМС у Херсонській області у повному обсязі під час воєнного стану, оголошено з 23 червня 2022 року на період дії воєнного стану простій для працівників структурних та територіальних підрозділів УДМС у Херсонській області, окремих спеціалістів, що належать до сфери повноважень начальника УДМС у Херсонській області згідно з Додатком 1 та запроваджено з 23 червня 2022 року на період дії воєнного стану виконання дистанційної роботи державним службовцям УДМС у Херсонській області згідно з Додатком 2. Визначеним державним службовцям виконувати дистанційну роботу поза межами адміністративної будівлі УДМС у Херсонській області в будь-якому місці за власним вибором з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій.
У зв'язку з чим, відповідач об'єктивно позбавлений можливості реалізувати свої права та обов'язки, що визначені Кодексом адміністративного судочинства України, в тому числі належними чином ознайомитись у повному обсязі з матеріалами судової справи, подати належним чином оформлені заяви процесуального характеру до суду, у визначені процесуальним законодавством строки, надати до суду відзив на позовну заяву та докази, що стосуються предмета спору, також зупинено роботу інформаційних систем УДМС у Херсонській області та всіх територіальних підрозділів.
Також, у зв'язку з відсутністю можливості отримання матеріалів особової справи, звернень (запитів) відносно позивача та здійснення в межах компетенції відповідні перевірки, відповідач позбавлений можливості належно захистити права та законні інтереси органу державної влади, шляхом подання доказів правомірності прийнятого оскаржуваного рішення та обґрунтування правової позиції у відзиві.
Розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву в межах п'ятнадцятиденного строку з моменту припинення чи скасування воєнного стану в Україні та/або деокупації регіону, суд зазначає наступне.
Із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжений та діє на теперішній час.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 № 389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 вказаного Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону “Про правовий режим воєнного стану”, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Крім того, в умовах воєнного стану органи державної влади та місцевого самоврядування також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Порядок поновлення та продовження процесуальних строків врегульовано статтею 121 КАС України.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до ч.3 ст.121 КАС України, якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.5 ст.121 КАС України, пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Продовження строку є надання нового строку на вчинення процесуальної дії, яка не була з поважної причини вчинена у заздалегідь встановлений судом строк.
Відповідно до рекомендацій Ради суддів України від 02 березня 2022 року щодо роботи судів в умовах воєнного стану, процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.
Згідно рекомендацій Верховного Суду, запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.
На підставі викладеного, суд вважає можливим продовжити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись ч.3 ст.121, ст.ст. 248, 256, 293 КАС України, суд,
Продовжити Управлінню Державної міграційної служби України в Херсонській області строк для надання відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя В.В. Андрухів