Справа № 946/5879/22 Провадження № 3/946/2265/22
про направлення протоколу для належного оформлення
05 вересня 2022 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Яковенко І.І., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кислиця Ізмаїльського району Одеської області, громадянина України, працюючого за наймом, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 121751, що складений 19 серпня 2022 року ПОГ ВП Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області, 01.07.2022 о 19:00 годині ОСОБА_1 , знаходячись під адміністративним наглядом, повторно протягом року, не з'явився на реєстрацію до Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області, порушивши одну із заборон, встановлених йому адміністративним наглядом, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складаний з порушенням вимог ст. 256 КУпАП або ж до нього не долучено додаткові матеріали, які є необхідними для вирішення справи, у зв'язку з чим у суду немає можливостей розглянути справу по суті.
Так, нормативний акт, що зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме ч. 2 ст. 187 КУпАП, передбачає відповідальність за дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ж ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Однак, у порушення зазначеної ч. 2 ст. 251 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені докази, а саме постанова на підтвердження того, що ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП. До протоколу долучена постанова від 10.02.2021, яка не може підтверджувати вказані обставини, оскільки з моменту її винесення сплинуло більше одного року.
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд, зберігаючи безсторонність, позбавлений можливості самостійно витребувати зазначені докази, оскільки тим самим суд буде вимушений перебрати на себе функцію обвинувачення, що є недопустимим в демократичному суспільстві.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Крім того, ч. 2 ст. 268 КУпАП передбачено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, в тому числі за ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
У протоколі про адміністративне правопорушення містяться відомості про те, що справа розглядатиметься в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області 01.09.2022 о 10:00 годині, однак притягуваний у судове засідання не з'явився, у зв'язку з чим судом була винесена постанови про його привід до суду на 05.09.2022 на 10:30 годину, однак постанова суду виконана не була та притягуваний не був доставлений до суду. Натомість, відповідно до рапорту поліцейського, ОСОБА_1 засобом телефонного зв'язку повідомив, що він перебуває на роботі та його зміна закінчиться 08.09.2022, однак про точне місце роботи не повідомив, більше інформації не надав.
З огляду на стислий строк розгляду справи (одна доба), у суду немає можливості самому здійснити виклик особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим, приймаючи до уваги те, що присутність притягуваного при розгляді справ цієї категорії є обов'язковою, а притягуваний до суду не з'явився та постанова суду про його привід не була виконана, у суду немає можливості розглянути зазначену справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності без порушення чинного процесуального законодавства, зокрема, строків розгляду та прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до даних службової записки керівника апарату суду, з 01.08.2022 в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області не здійснюється відправка поштової кореспонденції у зв'язку з відсутністю маркової продукції. Слід зазначити, що ще з 2020 року у судах України, у цілому, та в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області, зокрема, у зв'язку з відсутністю маркової продукції відправка поштової кореспонденції здійснюється у малих кількостях, за фактичною наявністю коштів, через що суд позбавлений можливості належним чином здійснювати виклики притягуваних поштою. Крім того, практика свідчить про те, що близько 50% кореспонденції не доходить до адресатів. Вказане робить неможливим та неефективним здійснення судового виклику шляхом надіслання судових повісток поштою. Разом з цим, хоча у сучасному суспільстві майже всі особи мають індивідуальні телефони, у протоколі про адміністративне правопорушення та у долучених матеріалів не зазначені номери засобів зв'язку притягуваного, що дало би можливість викликати його телефоном.
За наявності зазначених суперечностей, а також не забезпечення явки притягуваного, судом не може бути вирішено питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тому протокол про адміністративне правопорушення відносно нього слід повернути для належного оформлення.
Такий висновок суду збігається з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абз. 5 п. 24 його постанови № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судоми України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якої Пленум Верховного Суду України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, виходячи з вище зазначеного, керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суд -
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.187 КУпАП та додані до нього матеріали - направити до Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Ізмаїльського міськрайонного суду І.І.Яковенко