Справа № 164/1002/22
п/с 3/164/339/2022
2 вересня 2022 року Суддя Маневицького районного суду
Волинської області Невар О.В., при секретарі Наумик Н.В., з участю прокурора Власюк М.С., особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Мазурика П.А., розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Волинській області НП України
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , директора ТОВ „Годе Трейд”, депутата Маневицької селищної ради Волинської області,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу № 84 від 5 серпня 2022 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, ОСОБА_1 , являючись депутатом Маневицької селищної ради Волинської області восьмого скликання, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно п.п. „б” п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про запобігання корупції”, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, вчинивши адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, підтвердив обставини вчинення правопорушення, викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, № 84 від 5 серпня 2022 року.
Заслухавши думку прокурора, яка вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки ним порушено вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України „Про запобігання корупції”, проаналізувавши матеріали адмінсправи, вважаю встановленим, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з п.п. „б” п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про запобігання корупції” суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 вказаного Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах „а” і „в” пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , являючись депутатом Маневицької селищної ради Волинської області восьмого скликання, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно п.п. „б” п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про запобігання корупції”, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік.
Дані обставини не оспорюються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами адмінсправи, зокрема, протоколом № 84 від 5 серпня 2022 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, поясненням ОСОБА_1 від 12 липня 2022 року, постановою про закриття кримінального провадження від 30 червня 2022 року, повідомленнями Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-06/550-22 від 10 січня 2022 року, № 47-07/544-22 від 10 січня 2022 року та додатками до них, протоколом огляду від 17 січня 2022 року, повідомленням Маневицької селищної ради Волинської області № 48/20/2-22 від 10 січня 2022 року, рішенням Маневицької селищної ради Волинської області № 1/1 від 4 грудня 2020 року та додатками до нього.
Зазначені докази в їх сукупності підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону України „Про запобігання корупції” за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Підстав для закриття провадження у даній справі та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності в судовому засіданні не встановлено.
Суд не бере до уваги доводи особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Мазурика П.А. в тій частині, що, на їх думку, наявні підстави для закриття адмінсправи, оскільки з моменту виявлення даного правопорушення вже минуло більше шести місяців, оскільки вони суперечать ч. 4, 7 ст. 38 КУпАП.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Постановою про закриття кримінального провадження від 30 червня 2022 року підтверджується, що кримінальне провадження № 42021032160000018 від 8 грудня 2021 року за ст. 366-3 КК України було закрито в зв?язку з відсутністю складу злочину, копію даної постанови та матеріалів кримінального провадження було скеровано до управління стратегічних розслідувань у Волинській області НП України для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Враховуючи обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, приймаючи до уваги дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за доцільне піддати його адмінстягненню у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, Законом України „Про запобігання корупції”, -
Визнати винним ОСОБА_1 у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок ГУК у Волин.обл/смт Маневичі/22030101 (рахунок отримувача: UA188999980313191206000003560, код отримувача 38009371, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування суду - Маневицький районний суд Волинської області, платник - ОСОБА_1 ) 496 (чотириста дев?яносто шість) гривень 20 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Маневицький районний суд протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя районного суду О.В. Невар