Справа № 729/605/22
3/729/347/22 р.
05 вересня 2022 р. суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Булига Н.О., розглянувши адмінматеріал, який надійшов з відділення поліції №2 Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,-
До суду надійшов адміністративний протокол, складений поліцейським СРПП ВП №2 Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області Сураєм В.М. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Ознайомившись із протоколом та доданими до нього матеріалами, доходжу висновку про необхідність повторного повернення його на доопрацювання, оскільки недоліки зазначені у постанові суду від 22.08.2022 належним чином не усунуті.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.9 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Проте, у відповідній графі протоколу відсутні відомості щодо даних технічного засобу, за допомогою якого був здійснений відеозапис правопорушення. Крім того, у протоколі не зазначено серійного номера спеціального технічного засобу, дозволеного до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, за допомогою якого проводився огляд водія і який би відповідав номеру зазначеному у Свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Зазначене порушує право особи на належний захист від обвинувачення під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Наданий поліцейським рапорт на усунення недоліків зазначених у постанові суду від 22.08.2022 по суті є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення та не вважається таким, що заповнює відповідні графи у протоколі, оскільки водій не ознайомлений із таким рапортом, що в свою чергу тягне порушення його права на захист. Також слід врахувати, що наданий поліцейським рапорт не може слугувати доказом винуватості водія у вчиненні адміністративного правопорушення. Такий висновок зробив Верховний Суд у справі №524/4668/17.
Відповідно до розділу 2 п.п.7,10,11 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України09.11.2015 № 1452/735, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився із використанням технічного засобу Газоаналізатора Алкофор 505, проте результатів такого тестування дані протоколу не містять та до протоколу не додано роздруківки тесту на вміст алкоголю у видиху.
Разом з тим, слід звернути увагу, що згода водія з результатами проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння, не звільняє працівника поліції від належного оформлення з дотриманням норм чинних нормативно-правових актів, адміністративного матеріалу та протоколу про адміністративне правопорушення.
А отже, наявність вищевказаних недоліків унеможливлює об'єктивний розгляд справи судом, а тому адміністративний матеріал слід повернути відділенню поліції №2 Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 130 ст. ст. 256, 277-2, 283 КУпАП,
Адміністративний протокол серії ААБ № 261697 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути відділенню поліції №2 Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Суддя Н.О.Булига