Справа № 496/3042/22
Провадження № 3/496/2768/22
30 серпня 2022 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , військовослужбовця, яка проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , посада: начальник медичного пункту, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До суду надійшов протокол серії НГУ № 024622 від 26.08.2022 року відповідно до якого, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді начальника медичної служби БОП в/ч НОМЕР_1 , 14.06.2022 року, під час виконання службово-бойових завдань допустила недбале ставлення до своїх функціональних обов'язків медичного працівникав умовах воєнного стану, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судовому засіданні, ОСОБА_1 були роз'ясненні її права та обов'язки, передбачені ст. 63 Констітуціії України та ст. 268 КУпАП та вона не визнала вину у скоєні адміністративного правопорушення зазначеного у протоколі. Зазначила, що сумлінно виконує свої обов'язки.
Суд дослідивши протокол та додані до нього матеріали прийшов до наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, дата, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Диспозицією ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачена відповідальність за: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що протокол про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 024622 від 26.08.2022 року не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: в протоколі про військове адміністративне правопорушення не зазначено суть адміністративного правопорушення, в чому саме виразилось недбале ставлення ОСОБА_1 до своїх функціональних обов'язків. При цьому КУпАП не містить чіткого визначення того, які саме дії можливо віднести до недбалого ставлення в контексті ст. 172-15 КУпАП.
Разом з тим, оскільки така норма закону є бланкетною, то при провадженні у справі необхідно з'ясовувати, серед іншого, яку норму спеціального закону порушила особа, в чому полягає суть цих порушень із відповідним закріпленням вказаних норм, як в протоколі про адміністративне правопорушення, так і в постанові суду.
Від так, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена суть правопорушення (дії або бездіяльності), а саме в чому виявилося недбале ставлення ОСОБА_1 до своїх функціональних обов'язків медичного працівника відповідно до диспозиції ст.172-15 ч.2 КУпАП, за якою складено протокол.
Також до протоколу додано Протокол серії НГУ № 026822 від 10.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. При цьому відповідно п. 7 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року № 329, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).
Тобто, зазначений протокол, що доданий до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, складений та долучений до матеріалів справи з порушенням Інструкції.
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24. Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 р. № 14).
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
Слід також зазначити, що до суду направляється вже третій протокол в якому йде річь про одну й ту саму особу та з тих самих обставин. Відносно двох попередніх протоколів, суддями Біляївського районного суду Одеської області виносились постанови про направлення протоколів на дооформлення, але посадові особи після цього складають новий протокол, та направляють його до суду, вже з новими реквізитами, (дата, складання, серія, та номер) що на думку суду є порушенням вимог КУпАП.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 279, 280, 283 КУпАП,-
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - повернути до в/ч НОМЕР_2 , для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Буран