28.02.2018
Справа № 522/16765/17
Провадження № 1-«кс»/522/3602/18
28 лютого 2018 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_2 , погоджене з прокурором військової прокуратури ІНФОРМАЦІЯ_1 , про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Згідно клопотання військової прокуратурою Одеського гарнізону Південного регіону України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42017161010000211 від 31.05.2017 р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 410, ч. 3 ст. 425 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що невстановлені військові службові особи в/ч НОМЕР_1 в умовах особливого періоду вчинили викрадення військового майна - бронежилети «Корсар 1зс-1-4» у кількості 61 шт., шолом кевларовий «Каска 1 м» у кількості 159 шт., рюкзак «Польща» у кількості 169 шт. та іншого майна речової служби вказаної військової частини, заподіявши шкоду на загальну суму понад 888 тис. грн.
Водночас, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що втрату військового майна - 61 бронежилету типу «Корсар 1 зс-1-4», на загальну суму понад 300 тис. грн., допущено внаслідок вчинення службовими особами в/ч НОМЕР_1 упродовж червня-жовтня 2016 року недбалого ставлення до військової служби, що виразилося у порушенні порядку обліку та зберігання вказаного майна речової служби.
З матеріалів службового розслідування, яке проводилось на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 №36 від 13.01.2017, вбачається, що інвентаризацією майна речової служби встановлено нестачу військового майна вказаної служби на загальну суму 888 372,20 грн.
Відповідно до аудиторського звіту № 234/3/5/2/аз від 15.01.2018 про результати внутрішнього фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності в/ч НОМЕР_1 за період з 01.06.2016 по 31.10.2017, виявлено порушення та ризики в управлінні коштами на загальну суму 19240,87 тис. грн., у тому числі, які призвели до втрат на загальну суму 1044,32 тис. грн., фінансові порушення, що не призвели до втрат на суму 786,13 тис. грн., неефективні управлінські рішення на 71,55 тис. грн., встановлено ризики в управлінні коштами та майном на суму 17338,87 тис. грн., у тому числі, ризик нестачі у речовій службі та понаднормової видачі речового майна на суму 13626,49 тис. грн.
Встановлено, що за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 в/ч НОМЕР_1 укладались договори з ТОВ ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ФОП ОСОБА_3 , ФОП « ОСОБА_4 » та іншими суб'єктами господарювання.
Відповідно до вищевказаного аудиторського звіту № 234/3/5/2/аз від 15.01.2018, дослідженням відповідності сплаченої вартості товарів (робіт, послуг) умовам укладених договорів, дотримання порядку моніторингу рівня цін за укладеними договорами встановлено, що в/ч НОМЕР_1 неефективно використано бюджетні кошти в сумі 71546,00 грн. при закупівлі матеріальних засобів для обслуговування техніки.
За період з 01.06.2016 по 31.10.2017р., військовою частиною отримано асигнувань за номенклатурою автомобільної служби на суму 392616,00 грн. та бронетанкової служби - 149935,00 грн., які використані на закупівлю складових для ремонту бронетанкової та автомобільної техніки.
Крім того, аудитом встановлено порушення службовими особами в/ч А3821 вимог «Інструкції про порядок проведення операційного аудиту централізованих та децентралізованих розрахунків очікувальної вартості предметів закупівель», затвердженої наказом Міністра оборони України від 21.11.2014 №828 (далі - Інструкція).
Зокрема, службовими особами військової частини НОМЕР_1 при укладанні договорів з постачальниками товарів оцінка цінових пропозицій не здійснювалася, договори на закупівлю майна укладалися одночасно з відповідними підприємцями з розділенням загальної вартості предмету закупівлі на суми до 50000,00 грн., для проведення операційного аудиту до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надавалися (Далі - ПТУВА).
Так, 18-19 вересня 2017 року закупівлі складових для ремонту автомобільної техніки здійснювалися у ФОП ОСОБА_3 . Усього протягом двох діб за чотирма договорами закуплено майна на загальну суму 193000,00 грн.
25.09.2017р. на підставі чотирьох договорів укладених протягом однієї доби з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснено закупівлю майна на загальну суму 199616,00 грн. Того ж дня, на підставі трьох договорів укладених протягом однієї доби ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснено закупівлю майна - складових для ремонту бронетанкової техніки на загальну суму 149935,00 грн.
Відповідно до вимог Інструкції проекти договорів повинні направлятися службовими особами військової частини до ПТУВА для проведення операційного аудиту.
Крім того, аудитом встановлені випадки закупівель за завищеними цінами майна за номенклатурою бронетанкової та автомобільної служби, що призвело до неефективно використання 71546,00 грн.
Так, моніторингом вартості закуплених матеріальних засобів аналогічних за якістю та за призначенням майна на сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 в мережі «ІНТЕРНЕТ» встановлено, що при закупівлі у вересні 2017 року матеріальних засобів за номенклатурою бронетанкової та автомобільної служб неефективно використано 71546,00 грн. Зокрема, 134 свічки запалювання закуплені за ціною 95,00 грн. в той час, як за інформацією ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ціна не перевищує 30,00 грн. за шт. Таким чином неефективно витрачено 8710,00 грн.
Крім того, командиром в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_5 укладено з ФОП « ОСОБА_4 » договір від 14.09.2017 №6 про закупівлю послуг з монтажу системи відео спостереження, системи пожежної та охоронної сигналізації на суму 150000,00 грн.
В порушення п.1.2 та 3.8 «Керівництва з поточного та капітального ремонту будівель і комунальних споруд у Збройних ІНФОРМАЦІЯ_5 », затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.08.2011 №520, приймання робіт проведено не за актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, а за актом приймання послуг невстановленої форми. Оплата проведена платіжним дорученням від 04.10.2017 №555 в сумі 150000,00 грн. за актом виконаних робіт від 04.10.2017 №1.
Водночас, фактично роботи з монтажу системи відео спостереження, системи пожежної та охоронної сигналізації не виконані.
Таким чином, військові службові особи в/ч НОМЕР_1 з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи інших осіб з використанням службового становища всупереч інтересам служби, шляхом укладання вищевказаних договорів, а у подальшому на підставі документів до яких внесено недостовірні відомості про виконання їх умов, безпідставно перерахували бюджетні кошти суб'єктам господарювання.
У зв'язку із цим, вказані договори, додатки до них, а також інша фінансово-господарська документація, які зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , містять відомості, які необхідно використати як докази обставин вчинення військовими службовими особами в/ч НОМЕР_1 кримінальних правопорушень, та мають значення для кримінального провадження, а також необхідні судовому експерту для проведення судово-економічної експертизи.
Беручи до уваги вищевикладене, виходячи з того, що вилучення зазначених документів забезпечить виконання завдань кримінального провадження щодо всебічного, повного, швидкого та неупередженого розслідування обставин кримінального провадження, а також, що іншими способами одержати вказані документи не надається можливим в зв'язку з чим виникла необхідність в отримані тимчасового доступу до вказаних документів.
27.02.2018 р. до суду надійшло клопотання прокурора в якому зазначено, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів він підтримує, та просить провести розгляд за його відсутності та без виклику осіб у володінні яких знаходяться вказані документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення необхідних документів.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений цим Кодексом, в зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності прокурора.
У відповідності до ч.4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання проведено за відсутності учасників судового провадження та без фіксації за допомогою технічних засобів, оскільки всі особи, які беруть участь у судовому провадженні до суду не з'явилися.
Розглянувши клопотання, вивчивши надані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити частково, з наступних підстав.
Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Надані матеріалі свідчать про те, що документи зокрема договори укладені в/ч НОМЕР_1 за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ФОП ОСОБА_3 , ФОП « ОСОБА_4 » та з іншими суб'єктами господарювання, зокрема договір від 14.09.2017 №6 укладений в/ч НОМЕР_1 з ФОП « ОСОБА_4 », додаткові угоди та додатки до них, фінансово-господарська документація щодо їх виконання; тендерна, проектна та кошторисна документація, плани фінансування, графіки виконання робіт, договори щодо здійснення технічного нагляду за виконанням вказаних робіт, форм КБ-2В, КБ-3, листування, платіжні доручення та інші фінансово-господарські документи, платіжні доручення від 04.10.2017 №555 на суму 150000,00 грн., акт виконаних робіт від 04.10.2017 №1 на суму 150000,00 грн., акт приймання послуг, договір про закупівлю послуг від 4.09.2017 №6, виписки по рахунках в/ч НОМЕР_1 за 06.10-09.10.2017, цінова пропозиція ФОП « ОСОБА_4 » щодо участі на закупівлю послуги із встановлення технічних засобів охорони на об'єктах в/ч НОМЕР_1 (код закупівлі згідно ДК 021-2015 45310000-3 «Електромережні роботи»), які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_7 , за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можуть бути доказами під час судового розгляду.
Що стосується вилучення оригіналів документів, то вважаю вказану вимогу необґрунтованою, оскільки слідчим до клопотання не було надано документів, які б свідчили про те, що у даному кримінальному провадженні призначено експертизи на які він посилається.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Як вбачається з клопотання та наданих до суду матеріалів, слідчим було обґрунтовано доведено, що вказані документи мають суттєве доказове значення для встановлення істини по справі, а довести вищенаведені обставини іншим способом не надається можливим.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст.159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу та вилучення зазначених в клопотанні документів.
Керуючись ст.ст.159, 160, 162, 163, 164 КПК України,
Клопотання слідчого військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_2 - задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42017161010000211 від 31.05.2017, а саме: старшому слідчому та слідчим військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , прокурорам групи прокурорів військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_8 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю ознайомитись з ними та вилучити належним чином завірені їх копії, зокрема договорів укладених військовою частиною НОМЕР_1 за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ФОП ОСОБА_3 , ФОП « ОСОБА_4 » та з іншими суб'єктами господарювання, зокрема договір від 14.09.2017 №6 укладений військовою частиною НОМЕР_1 з ФОП « ОСОБА_4 », додаткових угод та додатків до них, фінансово-господарської документації щодо їх виконання; тендерної, проектної та кошторисної документації, планів фінансування, графіків виконання робіт, договорів щодо здійснення технічного нагляду за виконанням вказаних робіт, форм КБ-2В, КБ-3, листування, платіжних доручень та іншої фінансово-господарської документації, платіжного доручення від 04.10.2017 №555 на суму 150000,00 грн., акт виконаних робіт від 04.10.2017 №1 на суму 150000,00 грн., акту приймання послуг, договору про закупівлю послуг від 4.09.2017 №6, виписки по рахунках військової частини НОМЕР_1 за 06.10-09.10.2017, цінову пропозицію ФОП « ОСОБА_4 » щодо участі на закупівлю послуги із встановлення технічних засобів охорони на об'єктах військової частини НОМЕР_1 (код закупівлі згідно ДК 021-2015 45310000-3 «Електромережні роботи»), які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_7 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвала діє протягом 1 /одного/ місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: