Ухвала від 11.08.2022 по справі 640/22805/21

1/2164

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

11 серпня 2022 року м. Київ № 640/22805/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 640/22805/21 за позовом

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (надалі - відповідач), адреса: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, щодо відмови в здійснення перерахунку пенсії позивача, та невиплати позивачу 100 % визначеного пенсійного забезпечення після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 704-2017-п;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплатити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року 100 % визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 704-2017-п та відповідно до вимог закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням сум вже отриманих позивачем.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві виплатити недоплачені в 2018 році 50 % суми збільшення пенсії та 25 % недоплачені в 2019 році.

Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача внаслідок здійснення виплати пенсії у неповному обсязі.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2021 року, яке набрало законної сили на підставі ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, щодо відмови в здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та невиплати позивачу 100 % визначеного пенсійного забезпечення після звернення із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 704-2017-п; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (адреса: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплатити з 05 березня 2019 року 100 % визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням сум вже отриманих позивачем; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено; стягнуто на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 771,80 грн (сімсот сімдесят одна гривня 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (адреса: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Надалі, на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві надійшла заява про роз'яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2021 року, в якій заявник просить суд роз'яснити з якого грошового забезпечення (довідки) необхідно здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва.

Розглянувши вказану вище заяву про роз'яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2021 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.

З аналізу статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

Пунктом 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» передбачено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд звертає увагу, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» № 7 від 20 травня 2013 року зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акту є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акту, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.

Водночас, суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

При цьому, процесуальна процедура роз'яснення судового акту виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

В свою чергу, з урахуванням вказаного, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до приписів частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З вищевикладеного вбачається, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.

Виходячи з аналізу поданої представником відповідача заяви про роз'яснення рішення суду вбачається, що пенсійному органу є незрозумілим з якого розміру грошового забезпечення чи окремих його складових пенсійному органу необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

В свою чергу, беручи до уваги вказані вище обставини, суд вважає за необхідне звернути увагу, що виходячи з аналізу матеріалів справи № 640/22805/21 вбачається, що предметом розгляду даної справи були обставини щодо зменшення позивачу відсоткового значення визначеного пенсійного забезпечення та виплати починаючи з 01 січня 2018 року суми підвищення пенсії поетапно, а саме: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Судом під час розгляду справи було встановлено, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки, виданої уповноваженим структурним підрозділом відповідного органу, а підвищення до пенсії виплачується у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року.

Крім того, з аналізу наявних в матеріалах справи вбачається, що позивачу з 01 січня 2018 року було перераховано пенсію виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 640,00 грн; оклад за військове звання - 1 020,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 2 331,00 грн; ВСЬОГО: 8 991,00 грн; Основний розмір пенсії: 50 % грошового забезпечення (вислуга років); Вид підвищення або надбавки до пенсії: 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, та саме починаючи з цієї дати пенсійним органом були застосовані вказані вище обмеження.

Беручи до уваги викладені обставини, та з урахуванням того, що у пенсійного органу виникли незрозумілості при виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2021 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для надання роз'яснення Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві про те, з якого грошового забезпечення (довідки) необхідно здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2021 року, а саме, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплатити з 05 березня 2019 року 100 % визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням сум вже отриманих позивачем, на підставі довідки, виданої уповноваженим структурним підрозділом відповідного органу, виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 640,00 грн; оклад за військове звання - 1 020,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 2 331,00 грн; ВСЬОГО: 8 991,00 грн; Основний розмір пенсії: 50 % грошового забезпечення (вислуга років); Вид підвищення або надбавки до пенсії: 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 254, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 640/22805/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та її виплата з 05 березня 2019 року у розмірі 100 % визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням сум вже отриманих позивачем, має бути здійснений на підставі довідки, виданої уповноваженим структурним підрозділом відповідного органу, виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 640,00 грн; оклад за військове звання - 1 020,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 2 331,00 грн; ВСЬОГО: 8 991,00 грн; Основний розмір пенсії: 50 % грошового забезпечення (вислуга років); Вид підвищення або надбавки до пенсії: 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн.

Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п'ятнадцяти днів, з дня складання повного тексту ухвали, із врахуванням особливостей статей 368 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Клочкова