Дата документу 23.08.2022
Справа № 501/2129/22
3/501/1322/22
23 серпня 2022 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі: головуючого судді Семенова О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Скульниченко К.Г.,
представника військової частини - Довгошлюбного К.Г.,
захисника - адвоката Савенкова О.С.,
особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Іллічівськ (м. Чорноморськ) Одеської області, громадянина України, який працює інспектором прикордонної служби 3 категорії - інспектор кінологічного відділення НОМЕР_1 прикордонного загону в прикордонній службі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, серія ПдРУ №162324 від 09 серпня 2022 року, начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » майором ОСОБА_2 02 серпня 2022 року, о 13:00 годин, на території відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виявлено інспектора прикордонної служби 3 категорії - інспектора кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » сержанта ОСОБА_1 , який перебував на території ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у стані наркотичного сп'яніння. Факт вживання наркотичних речовин було підтверджено Протоколом медичного огляду № 000874 КНП «ООМЦПЗ» ООР від 02 серпня 2022 року.
Дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, як дії вчинені в період дії особливого періоду, введеного в дію наказом Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014.
ОСОБА_1 , у судовому засіданні пояснив, що 01.08.2022 йому його безпосереднім керівництвом був наданий вихідний день для відвідування сім'ї та о 09:00 годині 02.08.2022 він зобов'язаний був повернутися до ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за місцем служби. Але, у визначений час на службу не повернувся оскільки був у друга в гостях за адресою: АДРЕСА_2 , та проспав. Проснувся біля 13:00 годин 02.08.2022 та побачив на телефоні пропущені дзвінки його командира. В цей же час йому зателефонував керівник, та повідомив, що його вже чекають внизу біля будинку. Після того, як він вийшов його посадили в машину та відвезли до місцерозташування військової частин в Одеському районі, там його пересадили в іншу машину і повезли до Одеси на медичний огляд, підозрюючи вживання ним наркотичних засобів. У медичному закладі його оглянули, взяли на аналізи сечу, ознайомили з Протоколом медичного огляду, в якому він розписався про те, що обізнаний, що результати медичного огляду будуть готові 07.08.2022, після чого його відвезли до військової частини для подальшого проходження військової служби.
Вину ОСОБА_1 не визнає, зазначає, що наркотичні засоби не вживав.
Захисник, адвокат Савенков О.С., зазначив, що протокол складений у відношенні ОСОБА_1 є незаконним, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, протокол містить виправлення, що є неприпустимим, Протокол медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивной речовини та стану сп'яніння від 02.08.2022 містить протиріччя та складений за формою, яка скасована на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України від 26.10.2009 № 774. Крім того, зазначив, що отриманий результат токсілогічного дослідження № 375 від 04.08.2022 року доводить факт невживання наркотичних засобів ОСОБА_1 .
Представник військової частини ОСОБА_4 пояснив, що 02.08.2022 ОСОБА_1 своєчасно не повернувся в місцерозташування частини, на телефонні дзвінки не відповідав, рідним не було відомо його місцезнаходження, тому були організовані його пошуки; занепокоєння посилювалося ще й тим, що в країні оголошений воєнний стан.
Свідок, ОСОБА_2 показав, що ОСОБА_1 повинен був прибути в місцерозташування частини о 09:00 годині 02.08.2022. Коли йому повідомили, що ОСОБА_1 своєчасно не повернувся, то організував пошукову групу, залучив до пошуків поліцію. Знайшли ОСОБА_1 близько 13:00 годині в домі по АДРЕСА_2 . Після того, як поспілкувався з ОСОБА_1 запідозрив його у вживанні наркотичних засобів. ОСОБА_1 посадили в машину та відвезли до місцерозташування військової частини, пересіли до іншої машини та поїхали в Одесу до медзакладу. Після медогляду всі повернулися до військової частини, ОСОБА_1 перебував на території підрозділу, що погано впливало на дисципліну інших військовослужбовців, враховуючи воєнний стан в країні.
Заслухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд доходить до такого висновку.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП України, завданнями у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень закріплених в ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку відповідним органом встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихст.255 КУпАП.
Диспозиція ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення за:
ч. 1 - розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння;
ч. 2 - участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів -
ч. 3 - дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Отже, об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері військової дисципліни.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також в участі начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими їм військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, алкогольних, слабоалкогольних напоїв,або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби або невжиття ними заходів щодо відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, або приховування ними випадків розпивання, алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів чи появи на військовій службі в нетверезому стані,у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,підлеглих їм військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Об'єктивна сторона діяння полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв чи наркотичних засобівна території військових частин, військових об'єктів.
Іншим видом дій, які утворюють об'єктивну сторону цього правопорушення, є поява військовослужбовця у нетверезому стані, стані наркотичного сп'яніння під яким необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп'яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав'язливе ставлення до інших тощо); коли порушник має непристойний зовнішній вигляд, що викликає відразу (брудний, мокрий, розстебнутий одяг тощо); через сп'яніння особа повністю чи значною мірою втратила орієнтування (безцільно стоїть чи безцільно пересувається з місця на місце, у неї порушена координація рухів, звідси - нестійкість, хитка хода); п'яний повністю безпорадний (у непритомному стані).
Як показали представник військової частини ОСОБА_4 та свідок ОСОБА_2 , ОСОБА_1 02 серпня 2022 року своєчасно не з'явився за місцем розташування військової частини. Появ ОСОБА_1 на території військової частини був забезпечений його примусовою доставкою.
Враховуючи, що за змістом диспозиції ч. 1 ст. 173-20 КУпАП передбачено самостійний появ військовослужбовця на території військової частини, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
При цьому суд звертає увагу, за протоколом медичного огляду від 02 серпня 2022 року у ОСОБА_1 за дослідженням від 04 серпня 2022 року в сечі виявлено наявність канабіноїдів, стимуляторів. Разом з тим, за бланком результатів токсилогічного дослідження від 04 серпня 2022 року в сечі не виявлено наркотичні, психотропні та інші речовини.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Проніна проти України» від 18 липня 2006 року вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення…Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Враховуючи, що відсутність складу адміністративного правопорушення встановлено за іншими доказами у справі, суд вважає, що досліджувати протиріччя у медичних документах, встановлювати їх підстави з метою надати детальну відповідь на кожен аргумент, на цієї стадії не має сенсу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256, 278, 284, 293, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення, особою, щодо якої винесено постанову, її представником, захисником.
Суддя
Строк пред?явлення постанови до виконання згідно
Закону України «Про виконавче провадження»
Постанова набрала законної сили «__»___________2022 р.