П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
31 серпня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/14916/21
Головуючий в 1 інстанції: Стафанов С.О.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м.Одеса
Повний текст судового рішення складений 25.10.2021р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Єгаз-Рітейл» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Єгаз-Рітейл» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
19.08.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) «Єгаз-Рітейл» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 12.03.2021р.: №№5594/15-32-09-03-29 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 250000грн. за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»; 5608/15-32-09-03-29 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 4000грн. за порушення пп.230.1.3. п.230.1. ст.230 Податкового кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність факту продажу ним пального, що унеможливлює застосування до підприємства фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. відмовлено у задоволенні позову з підстав того, що під час розгляду справи судом не встановлено наявність доказів, які б спростовували висновки податкового органу щодо встановлення факту ведення господарської діяльності ТОВ «Єгаз-Рітейл» з приводу здійснення роздрібної торгівлі пальним та здійснення зберігання пального без наявності ліцензії.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом при вирішенні справи вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог.
Апелянт посилається на порушення податковим органом порядку призначення фактичної перевірки та відсутності факту продажу пального без наявності ліцензії.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.01.2021р. №205-п, на підставі пп.19-1.1.4. п.19-1.1. ст.19, п.п.19-1.1.14 п.19-1.1. ст.19-1, ст.20, пп.80.2 ст.80 Податкового кодексу України призначено проведення з 26.01.2021р. фактичної перевірки ТОВ «Єгаз-Рітейл», податкова адреса: м. Одеса, вул. М. Грушевського, 39-е, перевіряємий період з 03.06.2020р. - по дату закінчення фактичної перевірки. /а.с.42/
26.01.2021р. посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області, на підставі вищезазначеного наказу, проведено фактичну перевірку ТОВ «Єгаз-Рітейл», за результатами якої складено акт перевірки від 04.02.2021р. №.1442/15-32-09-03/40471320.
Фактичною перевіркою встановлено порушення позивачем: ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зокрема, товариством 05.01.2021р. зареєстрована акцизна накладна №9353809506, код операції для складання в одному примірнику - « 2», акцизний склад - 1006783, номер документа - 9514, опис пального або спирту етилового згідно УКТ ЗЕД - скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 27111297000), обсяг пального приведений - 4371,68л., тобто здійснено продаж пального без наявності ліцензії;
п.п.230.1.3 п.230.1. ст.230, п.21, п.25 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №891, а саме товариством несвоєчасно сформовані та передані до реєстру дані (щоденні дані обігу пального) з витратоміра - лічильника та рівноміра - лічильника рівня пального в резервуарі (уніфікований номер рівноміра - лічильника - 041451; акцизний склад - уніфікований номер 1006783) за обліковий період часу: 01.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.), 02.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.), 03.01.2021 року (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.). /а.с.43-49/
На підставі акту фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС в Одеській області винесені податкові повідомлення-рішення від 12.03.2021р.: №№5594/15-32-09-03-29 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 250000грн. за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»; 5608/15-32-09-03-29 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 4000грн. за порушення пп.230.1.3. п.230.1. ст.230 Податкового кодексу України. /а.с.50, 52/
Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Згідно з п.п20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (п.п.75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Порядок проведення фактичної перевірки встановлений ст.80 ПК України.
Відповідно до п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів (пп. 80.2.1 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування (пп. 80.2.3 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками (пп. 80.2.4 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 (щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп. 80.2.6 п. 80.2 ст. 80 ПК України);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації (пп. 80.2.7 п. 80.2 ст. 80 ПК України).
Так, наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.01.2021р. №205-п, на підставі пп.19-1.1.4. п.19-1.1. ст.19, п.п.19-1.1.14 п.19-1.1. ст.19-1, ст.20, пп.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, призначено проведення з 26.01.2021р. фактичної перевірки ТОВ «Єгаз-Рітейл», податкова адреса: м. Одеса, вул. М. Грушевського, 39-е, перевіряємий період з 03.06.2020р. - по дату закінчення фактичної перевірки. /а.с.42/
Тобто, вищезазначеним наказ прийнятий за наявності у податкового органу інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Як зазначено у п.86.1 ст.86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Пунктом 86.8 ст.86 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Як вбачається з наведеного, здійснення перевірки є необхідною передумовою для винесення податкових повідомлень-рішень у разі встановлення контролюючим органом порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється податковими органами. Тому за відсутності проведеної перевірки як юридичного факту у контролюючого органу відсутня компетенція на винесення податкового повідомлення-рішення.
Так, проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення позивачем:
ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зокрема, товариством 05.01.2021р. зареєстрована акцизна накладна №9353809506, код операції для складання в одному примірнику - « 2», акцизний склад - 1006783, номер документа - 9514, опис пального або спирту етилового згідно УКТ ЗЕД - скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 27111297000), обсяг пального приведений - 4371,68л., тобто здійснено продаж пального без наявності ліцензії;
п.п.230.1.3 п.230.1. ст.230, п.21, п.25 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №891, а саме товариством несвоєчасно сформовані та передані до реєстру дані (щоденні дані обігу пального) з витратоміра - лічильника та рівноміра - лічильника рівня пального в резервуарі (уніфікований номер рівноміра - лічильника - 041451; акцизний склад - уніфікований номер 1006783) за обліковий період часу: 01.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.), 02.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.), 03.01.2021 року (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.). /а.с.43-49/
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами регулюються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-ВР (надалі - Закон України №481/95-ВР).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України №481 місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та / або оливороздавальні колонки та / або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;
Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України №481/95-ВР, оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва (ч.8 ст.15 Закону №481/95-ВР)
Згідно з ч.20, 34 ст.15 Закону України №481/95-ВР, роздрібна торгівля, зокрема, пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Отже для здійснення роздрібної торгівлі пальним, суб'єкт господарювання отримує у податкового органу відповідну ліцензію.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Єгаз-Рітейл» була наявна ліцензія від 01.07.2019 року №№15520314201900368 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за адресую: м. Одеса, пров. Іподромний, 1.
Проте, у зв'язку з недостовірними відомостями/даними у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Одеса, пров. Іподромний, 1, розпорядженням Головного управління ДПС в Одеській області від 19.06.2020р. №113-р була анульована вищезазначена ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі пальним. /а.с.104/
При цьому, податковим органом встановлено, що товариством 05.01.2021р. зареєстрована акцизна накладна №9353809506, код операції для складання в одному примірнику - « 2», акцизний склад - 1006783, номер документа - 9514, опис пального або спирту етилового згідно УКТ ЗЕД - скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 27111297000), обсяг пального приведений - 4371,68л., тобто здійснено продаж пального без наявності ліцензії
Позивач зазначає, що ним складено вищезазначену акцизну накладну за операцією « 2», тобто, втрачене, зіпсоване, знищене пальне (п.214.7 ст.214 та п.216.3 ст.216 розділу VI ПК України).
Згідно п.214.7 ст.214 ПК України при псуванні, знищенні, втраті підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених у п.216.3 ст.216 цього Кодексу, базою оподаткування є вартість та обсяги втрачених товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат згідно з п.214.6 ст.214 цього кодексу.
Відповідно до п.216.3 ст.216 ПК України податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:
а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;
б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
в) підакцизний товар (продукцію):
примусово відчужено або вилучено для потреб держави відповідно до Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», за умови якщо у майбутньому його попереднім власником або уповноваженою ним особою не буде здійснено заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар (продукцію);
передано Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій без попереднього або наступного відшкодування їх вартості;
надано як гуманітарну допомогу.
При цьому, ані до проведення фактичної перевірки, ані під час розгляду даної справи позивачем не було надано до судів першої та апеляційної інстанції, зокрема, відомості по 203, 282 субрахункам, акти інвентаризацій за перевіряємий період, накази, розпорядження, та ін.
Посилання позивача на акт технічного стану обладнання від 06.07.2020р., акт про аварію від 06.07.2020р. та акт списання товарів №69 від 06.07.2020р., як на підтвердження факту аварійного витоку зрідженого газу, не можуть бути враховані судом, оскільки такі докази не є належними, достатніми та допустимими, а отже не свідчать про не реалізацію ТОВ «Єгаз-Рітейл» скрапленого газу в будь-який інший період з моменту анулювання ліцензії.
Крім того, відповідно до пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Згідно пп.230.1.3. п.230.1 ст.230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Відповідно до п.12 підрозділу 5 Розділу XX ПК України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Згідно п.21 підрозділу 5 Розділу ХХ ПК України електронні документи, передбачені підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 цього Кодексу, заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників або у мірах повної місткості та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, до дати реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратомірів-лічильників та/або рівнемірів-лічильників, встановлених на відповідному акцизному складі, але не пізніше строків, визначених пунктом 12 цього підрозділу.
Відповідно до п.25 підрозділу 5 Розділу ХХ ПК України норми пунктів 120-2.1-120-2.3 статті 120-2 не застосовуються до акцизних накладних/розрахунків коригування, які платник зобов'язаний скласти з 1 липня по 30 листопада 2019 року.
Норми пункту 128-1.2 статті 128-1 застосовуються з 1 жовтня 2019 року, а норми пункту 128-1.3 статті 128-1 - з 1 січня 2020 року (крім штрафних санкцій за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, та з акцизних складів, розпорядники яких до 1 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).
Норми пункту 128-1.3 статті 128-1 цього Кодексу за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, починають застосовуватися з 1 квітня 2020 року.
Відповідно до п.п.4, 5, 7, 10 п.5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №891 (із змінами та доповненнями, далі - Порядок №891).
Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:
- дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи;
- зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;
- інформацію про коригування даних, зазначених у підпунктах 1-5 цього пункту, в електронних документах для наповнення Реєстру, надісланих до Реєстру (коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру);
- інформацію про дні, в які акцизний склад не працює.
Відповідно до п.6 Порядку №891, на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах.
У разі виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства.
Коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпункті 7 пункту 5 цього Порядку №891, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів у разі допущення помилок в електронних документах для наповнення Реєстру, відправлених до Реєстру, протягом трьох календарних днів починаючи з дати виявлення таких помилок.
Відповідно до п.п.2 п.7 Порядку №891 електронні документи для наповнення Реєстру формуються розпорядниками акцизних складів за місцем розташування акцизного складу у такому порядку:
- автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами.
Відповідно до п.8 Порядку №891, у разі встановлення, заміни, ремонту, технічного обслуговування витратомірів, рівнемірів та резервуарів інформація про такі події до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься та надсилається розпорядником акцизного складу до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.
Відповідно до п.9 Порядку №891, внесена до Реєстру інформація не підлягає видаленню.
Коригування такої інформації з причин технічного збою програмного забезпечення, допущених помилок під час заповнення електронних документів для наповнення Реєстру або інших технічних негараздів проводиться розпорядниками акцизних складів протягом трьох календарних днів починаючи з дати усунення таких технічних збоїв або виявлення таких помилок шляхом формування та надсилання до Реєстру коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру з письмовим повідомленням про це територіальному контролюючому органу за місцем розташування акцизного складу.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Єгаз-Рітейл» за період з 01.01.2021р. - 05.01.2021р. (включно) були подані наступні довідки про зведені за добу підсумкові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (уніфікований номер акцизного складу - 1006783):
- за 01.01.2021р., прийнята контролюючим органом 05.01.2021р., обсяг залишку пального в резервуарі на кінець доби - 4371,68 л. (скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 2711129700);
- за 02.01.2021р., прийнята контролюючим органом 05.01.2021р., обсяг залишку пального в резервуарі на кінець доби - 4371,68 л. (скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 2711129700);
- за 03.01.2021р., прийнята контролюючим органом 05.01.2021р., обсяг залишку пального в резервуарі на кінець доби - 4371.68 л. (скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 2711129700);
- за 04.01.2021р., прийнята контролюючим органом 05.01.2021р., обсяг залишку пального в резервуарі на кінець доби - 4371,68 л. (скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТ ЗЕД 2711129700);
- за 05.01.2021р. прийнята контролюючим органом 06.01.2021р., обсяг залишку пального в резервуарі на кінець доби - 0. /а.с.112-123/
При цьому, позивачем не надано жодного доказу про ремонт, опломбування, калібрування, заміну, повірку рівноміра (ідентифікаційним номер - 041451), проведення технічного обслуговування в період з 01.01.2021р. - 04.01.2021р. включно або аналогічних робіт щодо ємності/резервуара, на якій/на якому встановлений даний рівномір.
Так само в матеріалах справи відсутня інформація про повідомлення щодо наявності технічного збою в роботі програмного забезпечення та/чи допущення помилок під час заповнення електронних документів в період з 01.01.2021р. - 04.01.2021р. включно.
Крім цього, вищезазначені довідки підтверджують фактичну реалізацію позивачем пального до 05.01.2021р., а не його списання 06.07.2020р., що також свідчить про реалізацію позивачем пального без відповідної ліцензії.
Згідно ч.2 ст.17 Закону України №481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000грн.
Відповідно до п.1281.3 ст.1281 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Таким чином, в порушення ст.15 Закону України №481/95-ВР та п.п.230.1.3 п.230.1. ст.230, п.21, п.25 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПК України, п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №891 (із змінами та доповненнями), ТОВ «Єгаз-Рітейл» було реалізоване пальне (скраплений газ) у розмірі 4371,68 л. без наявності ліцензії та несвоєчасно сформовані та передані до реєстру дані (щоденні дачі обігу пального) з витратоміра - лічильника та рівнеміра - лічильника рівня пального в резервуарі (уніфікований номер рівнеміра - лічильника - 041451; акцизний склад - уніфікований номер 1006783) за обліковий період часу: 01.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021 р.), 02.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.), 03.01.2021р. (прийнята контролюючим органом 05.01.2021р.).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про правомірність податкових повідомлень - рішень від 12.03.2021р. №№5594/15-32-09-03-29; 5608/15-32-09-03-29.
На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи правильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Єгаз-Рітейл» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.