ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 серпня 2022 року м. Київ № 640/28867/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві
до ОСОБА_1
про стягнення боргу
Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути податковий борг в сумі 456 116,52 грн.
Позов обґрунтовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 456 116,52 грн, який виник у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань.
Оскільки в добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві вважає цю суму податковим боргом та просить стягнути його у судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог у відзиві на позов відповідач вказує на протиправність податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 червня 2021 року в задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження відмовлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня2022 року в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
За відповідачем обліковується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 13 липня 2018 року №0080724202, №0080734202, №0080744202.
Крім того за відповідачем обліковується заборгованість, яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 13 липня 2018 року №0080754202.
З матеріалів справи вбачається, що вказані вище податкові повідомлення-рішення були направлені поштовим відправленням за податковою адресою відповідача та повернулись не вручені з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З урахуванням норм пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України вважається, що відповідачу вручені вказані вище податкові повідомлення-рішення.
Щодо доводів відповідача, що він не проживає за податковою адресою, суд зазначає таке.
Згідно статті 45 Податкового кодексу України фізична особа - платник податків зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати не більше однієї податкової адреси.
Відповідно до пункту 70.7 статті 70 Податкового кодексу України, фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну своїх даних, зокрема, у разі зміни місця податкової адреси (прописки). Ці зміни вносяться до облікової картки протягом місяця з дня їх виникнення шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Докази повідомлення відповідачем податковий орган про зміну податкової адреси в матеріалах справи відсутні.
У відповідності до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2021 року у справі №640/14017/21 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 13 липня 2018 року №№0080724202, 0080734202, 0080744202, 0080754202.
Станом на час розгляду клопотання про зупинення провадження у справі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2021 року у справі №640/14017/21 оскаржено в апеляційному порядку.
Отже, станом на час розгляду справи грошові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями від 13 липня 2018 року №№0080724202, 0080734202, 0080744202, 0080754202 є неузгодженим, що вказує на відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-243, 250, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної податкової служби у місті Києві відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Кузьменко