Єдиний унікальний номер 142/355/22
Номер провадження 2-о/142/19/22
(про залишення заяви без руху)
02 вересня 2022 року смт. Піщанка
Суддя Піщанського районного суду Вінницької області Нестерук В.В., отримавши заяву ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , заінтересована особа Піщанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті, та додані до неї матеріали, -
31 серпня 2022 року до Піщанського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Піщанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 01 вересня 2022 року зазначену заяву було передано на розгляд судді Нестеруку В.В.
Частина 3 ст.294 ЦПК вказує, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно положень ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Дослідивши вказану заяву та додані до неї матеріали, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтями 175, 177 ЦПК України встановлено вимоги до позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви. Стаття 318 ЦПК встановлює вимоги до змісту заяви, що подається до суду в порядку окремого провадження у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В заяві мають бути викладені зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Статтею 318 ЦПК, крім того, перелічені вимоги до змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, серед яких у заяві повинно бути зазначено:1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Подана заява вказаним вимогам не відповідає з огляду на наступне.
У своїй заяві про встановлення факту смерті, заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Кам'янка Кам'янського району Придністровської Молдавської Республіки.
В обґрунтування заявленого заявник вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її тітка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується медичним свідоцтвом про смерть № 12 по книзі ЗАГС від 19 січня 2021 року, видане в м. Кам'янка Кам'янського району Придністровської Молдавської Республіки, а свідоцтво про смерть відсутнє. Заявник вказує, що після смерті її тітки відкрилася спадщина, а вона як її племінниця являється спадкоємцем на її майно, проте оформити право власності не має можливості через відсутність свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , а на її звернення до Піщанського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), у видачі свідоцтва про смерть їй було відмовлено.
Згідно п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Так, п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За змістом Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, від 22.01.1993, Україна не визнає правосуб'єктності самопроголошеної Придністровської Молдовської Республіки та органів влади регіону і загально визначеним суб'єктом міжнародного права є Республіка Молдова, складовою якої є Придністровський регіон.
Відповідно до абз. 3 п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5), державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.
Згідно п. п. 3.1, 3.2, 3.3 Розділу 3 Інструкції про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України 23.05.2001 N 32/5/101 (у редакції наказу Мін'юсту України, МЗС України 25.08.2004 № 90/5/191), реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, провадиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявлення тіла померлого або за місцем поховання. Реєстрація смерті провадиться за письмовою заявою родичів померлого, компетентних органів країни перебування, адміністрації медичного закладу, у якому настала смерть, та інших осіб на підставі: - медичного документа про смерть, виданого медичним закладом, -довідки про смерть, виданої компетентними органами держави перебування. Ці документи додаються до актового запису про смерть. Свідоцтво про смерть видається близьким родичам померлого, або надсилається разом з паспортним документом померлого до Міністерства закордонних справ України для передачі зазначеним вище особам.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно п.п. "ґ" п. 1 глави 5 Правил державної реєстрації актів цивільної стану в України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 грудня 2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є, в тому числі, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час. Відповідно до п. 7 вказаних Правил державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб, а в п. 9 зазначено, що державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого за їх зверненням в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, сьомим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.
Таким чином, заявнику необхідно надати суду докази приналежності ОСОБА_2 до громадянства України, докази звернення до консула або дипломатичного представника України в Республіці Молдова за останнім місцем проживання, або місцем настання смерті ОСОБА_2 , та, відповідно відмову консула в реєстрації смерті вказаної особи, а також докази наявності родинних відносин між заявником та ОСОБА_2 , що є підставою для зверненя до суду із заявою про встановлення факту смерті особи.
Суд зауважує, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
Суд акцентує увагу заявника на тому, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975, «Де Жуффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Враховуючи вказані обставини, вважаю за необхідне залишити заяву без руху та запропонувати заявнику привести її у відповідність до вимог ст.ст.175, 177, 318 ЦПК України, та роз'яснити, що, в іншому разі, заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258-260, 318 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Піщанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті, залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків, викладених в ухвалі, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, роз'яснивши, що в іншому випадку заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику та її представнику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом двох днів з дня її складення у відповідності до ч. 5 ст. 272 ЦПК України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: