Справа № 137/491/22
01 вересня 2022 р. 3/137/298/22
Суддя Літинського районного суду Вінницької області Гопкін П.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, зі слів - не працюючого, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 29.09.2015 Літинським РВ УМВС України у Вінницькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 412816 від 06.06.2022, 06.06.2022 о 22 год 28 хв по вул. Соборній, 39, в смт. Літин Вінницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW 320, д.н.з. НОМЕР_3 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку проводився на місці зупинки транспортного засобу приладом драгер. Результат позитивний - 0,70 ‰. Під час безперервної відеофіксації на боді камеру 468626.
Таким чином ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п. 2.9 (а) ПДР України, тобто вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП, керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні не визнав, заперечив ту обставину, що він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння , та незаконно притягнений до адміністративної відповідальності по ч.1 ст.130 КУпАП. 05.06.2022 він гостював у свого приятеля ОСОБА_2 , вживав пиво. До них мав прийти ОСОБА_3 , сісти за кермо автомобіля та відігнати автомобіль ОСОБА_4 додому. Ближче до вечора він пару раз телефонував та говорив що затримується, що йому потрібно вирішити якість свої справи. Після 21 години він зателефонував та повідомив що прийти не може. Приблизно о початку першої години ночі ОСОБА_4 пішов до дому, але здавав, що ключ від будинку та документи знаходяться в автомобілі. Коли він підійшов до автомобіля та забрав ключі та документи, під'їхали працівники поліції, перевірили документи, запропонували пройти огляд на стан вживання алкоголю. На дану пропозицію він погодився, при цьому заперечував факт керування транспортним засобом. Запевнив, що відразу заперечив поліцейським щодо керування транспортним засобом, просив надати докази на підтвердження керування ним транспортним засобом, однак його твердження та клопотання були проігноровані.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Данилюк П.П. підтримав клопотання свого підзахисного та просив закрити провадження у справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Допитаний у судовому засіданні, за клопотанням захисту, свідок ОСОБА_3 повідомив,що 05.06.2022 до нього в день звернувся за допомогою ОСОБА_1 та просив забрати його автомобіль, котрий буде знаходитись по АДРЕСА_2 та перегнати до дому ОСОБА_1 .. Однак свідку не вдалось вчасно звільнитись та виконати прохання ОСОБА_1 .. До того ж вже почалась комендантська година.
Інспектор поліції, котрий складав протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_5 до судового засідання не з'явився проігнорувавши виклик суду, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 28).
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника та свідка ОСОБА_6 , дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі „Гурепка проти України" (п. 50-55 Рішення від 06.09.2005 року) суд не має сумніву, що в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично носить кримінальний характер з усіма гарантіями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що дає підстави для застосування практики Європейського суду з прав людини з кримінальних справ у справах про адміністративні правопорушення залежно від суворості санкції статті Закону.
Європейський суд з прав людини притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї грунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріпленій в ст.62 Конституції України презумпції невинуватості.
Так, ч.1 ст. 130 КУпАП, встановлена відповідальність за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п.15 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376,до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Всупереч положенням ст.251 КУпАП та п.15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено будь-яких доказів, щодо підтвердження обставин, зазначених в протоколі, оскільки відомості в матеріалі про адміністративне правопорушення, котрі могли б слугувати підтвердженням керування ОСОБА_1 транспортним засобом суду не надано.
Хоча до адміністративного матеріалу інспектором поліції долучено відеоматеріал на підтвердження інкримінованого правопорушення (а.с. 7), втім на ньому зафіксовано лише процедуру проходження ОСОБА_4 огляду на стан сп'яніння. Доказів того, що ОСОБА_4 керував автомобілем, автомобіль рухався - відсутні.
Слід зазначити, що завданням судочинства є не збирання доказів, а оцінка доказів наданих суду на підтвердження інкримінованому ОСОБА_1 правопорушення.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене вище вважаю, що на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме, що він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, будь-які належні та допустимі докази в матеріалах про адміністративне правопорушення відсутні, а відтак справа підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір розмір і порядок якого встановлений законом.
Оскільки відносно ОСОБА_1 не винесено постанови про накладення на нього адміністративного стягнення, судовий збір не підлягає сплаті.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 247, 251, 256, 268, 283, 284 КУпАП, ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ч.3 ст. 62 Конституції України, беручи до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Гопкін П. В.