Рішення від 25.08.2022 по справі 912/660/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2022 рокуСправа № 912/660/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу №912/660/22 від 07.06.2022

за позовом: Керівника Кропивницької окружної прокуратури, вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25002, в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:

Кропивницької міської ради, код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест - Буд" (далі - ТОВ "Центр Інвест-Буд"), код ЄДР 42567027, туп. Мінський, 7/3, м. Кропивницький, 25011

про стягнення безпідставно збережених коштів,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від прокуратури - Лагода О.В., посвідчення №058764 від 17.12.2020;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Кропивницької окружної прокуратури в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Кропивницької міської ради до ТОВ "Центр Інвест - Буд" з вимогами про таке:

1. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" (тупик. Мінський, 7/3 м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25011, код ЄДРПОУ 42567027) на користь Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) безпідставно збережені кошти орендної плати в розмірі 346 235,44 грн. (триста сорок шість тисяч двісті тридцять п'ять гривень сорок чотири копійки) за використання земельної ділянки площею 0,7852 га з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 за відсутності правовстановлюючих документів.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" (тупик Мінський, 7/3 м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25011, код ЄДРПОУ 42567027) на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір у сумі 5 193,52 грн (реквізити отримувача: 25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UА848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800).

3. Про дату і час судового засідання повідомити сторони та Кіровоградську обласну прокуратуру.

4. Розгляд справи здійснювати за участю Кіровоградської обласної прокуратури.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає про використання відповідачем земельної ділянки площею 0,7852 га за кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 за відсутності правовстановлюючих документів.

Ухвалою від 07.06.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/660/22, ухвалив справу №912/660/22 розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 05.07.2022 - 11:00, встановив сторонам строки для подачі заяв по суті справи.

Поштовий конверт із вкладенням - копією ухвали від 07.06.2022, що направлявся судом на адресу відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернутий органом поштового зв'язку із довідкою ф. 20 з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", дата поштового штемпеля 21.06.2022.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, дата невдалої спроби вручити поштовий конверт з ухвалою 07.06.2022 вважається днем вручення судового рішення ТОВ "Центр Інвест-Буд".

Ухвалою від 05.07.2022 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу №912/660/22 до судового розгляду по суті на 04.08.2022 об 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 04.08.2022 господарський суд на підставі ч. 2 ст. 216 ГПК України оголосив перерву в судовому засіданні до 25.08.2022 об 11:30 год.

08.08.2022 до господарського суду від позивача надійшли додаткові пояснення №б/н від 08.08.2022 (в порядку ч. 5 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).

Поштові конверти із вкладеннями - копіями ухвал суду від 05.07.2022 та від 04.08.2022, що направлялися судом на адресу відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернуті органом поштового зв'язку із довідкою ф. 20 з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою", дата поштового штемпеля 16.07.2022 та 15.08.2022 відповідно.

За приписами ч. 4 ст. 120 ГПК України ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Згідно з ч. 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 3 ст. 120 ГПК України передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Водночас, місцезнаходження відповідача суду відоме, і на таку адресу направлено ухвали господарського суду в період з 07.06.2022 і по даний час.

Верховний Суд у своїй постанові від 08.04.2019 у справі №922/2887/16 наголошує, що відповідно до ч. 3, 7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. Сам лише факт не отримання скаржником кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, вказує на суб'єктивну поведінку сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

Матеріали справи містять докази направлення на адресу відповідача копії позовної заяви з додатками (опис вкладення). Неотримання відповідачем копій ухвал суду у даній справі, є відповідальністю безпосередньо відповідача, оскільки кореспонденція направлялася на його юридичну адресу. Іншої поштової адреси відповідач не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвал суду у даній справі відповідачем та повернення їх до суду з відповідною відміткою є наслідком діяння (бездіяльності) відповідача щодо їх належного отримання та неповідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею.

Також господарський суд зауважує, що відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Приписами ч. 1-2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень (далі - Реєстр) автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Отже, Єдиний державний реєстр судових рішень забезпечує відкритий безоплатний та цілодобовий доступ на офіційному вебпорталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua) до внесених до такого реєстру судових рішень.

Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалу Господарського суду Кіровоградської області від 07.06.2022 у справі №912/660/22 у відповідності до положень Закону України "Про доступ до судових рішень", оприлюднено 08.06.2022.

Таким чином, господарський суд вчинив всі необхідні дії для повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення засідання суду.

25.08.2022 від позивача до господарського суду надійшло клопотання №б/н від 25.08.2022 про проведення судового засідання без участі представника Кропивницької міської ради у зв'язку із зайнятістю представника Кропивницької міської ради в іншому судовому засіданні провести судове засідання у справі №912/660/22 за позовом Кіровоградської окружної прокуратури в інтересах Кропивницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" про стягнення заборгованості, яке призначено на 25.08.2022 року о 11 год. 30 хв. без участі представника Кропивницької міської ради. Додатково повідомлено, що Кропивницька міська рада повністю підтримує позовні вимоги Кіровоградської окружної прокуратури.

Крім того, 25.08.2022 до господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання №б/н від 25.08.2022 про відкладення розгляду справи, за змістом якого зазначено, що між адвокатом Полудень Євгеном Олександровичем та ТОВ "Центр Інвест-Буд" укладено договір про надання правової допомоги від 18 серпня 2022 року. Представнику відповідача необхідний додатковий час для ознайомлення з матеріалами позовної заяви, підготовки правової позиції, пояснень та надання доказів, просить відкласти розгляд справи на іншу дату.

Розглядаючи подане клопотання, господарський суд зазначає, що судом не визнавалася явка представника відповідача обов'язковою. Суд в ухвалі від 07.06.2022 надав відповідачу строк для подання відзиву на позов, проте відповідач не скористався правом на його подання. Станом на день розгляду справи такий строк закінчився. Жодних клопотань про продовження чи поновлення такого строку клопотання №б/н від 25.08.2022 відповідача не містить.

Вирішальним для розгляду справи є позиція сторін щодо спору, викладена виключно в заявах по суті, тобто в позовній заяві та у відзиві на позов. (ст. 161 ГПК України)

У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. (ч. 1 ст. 165 ГПК України)

Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі. (ч. 8 ст. 165 ГПК України)

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

Одночасно, у поданому клопотанні відповідачем наміру щодо реалізації процесуальної дії, наслідок якої може вплинути на розгляд справи по суті, не висловлено.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов.

Відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 25.08.2022 за відсутності представників позивача та відповідача.

В судовому засіданні 25.08.2022 прокурор підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, господарський суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини сторін.

На підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів №3461 від 25.07.2018 ТОВ "Центр Інвест-Буд" є власником об'єкту нерухомого майна - незавершеного будівництва, 144-хквартирного житлового будинку, 8% готовності за адресою: м. Кропивницький, проспект Університетський, на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 1545693635101.

У той же час, відомості про реєстрацію права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 площею 0,7852 га (м. Кропивницький, проспект Університетський) під вказаним об'єктом нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.

З інформації виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 16.11.2021 за №5978/52-05-24 встановлено, що рішенням сесії Кіровоградської міської ради (Кропивницької міської ради) №2696 від 11.06.2019 "Про затвердження ТОВ "Центр Інвест-Буд" технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по просп. Університетському, 25 та передачу в оренду" надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 площею 0,7852 га по просп. Університетському, 25 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови (п. 3 рішення).

Пунктом 4 рішення встановлено орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

На виконання п. 5 рішення ТОВ "Центр Інвест-Буд" мало зареєструвати право оренди земельної ділянки згідно з чинним законодавством України.

У разі не укладення договору оренди земельної ділянки протягом п'яти наступних місяців з моменту прийняття цього рішення розмір орендної плати на період з наступного дня після закінчення п'ятимісячного строку до моменту укладення договору оренди землі та реєстрації права оренди на неї встановлюється у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 7 рішення).

Вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі, їй присвоєно кадастровий номер 3510100000:37:237:0013 та належить до земель комунальної власності, отже, її власником є Кропивницька міська рада.

При цьому ТОВ "Центр Інвест-Буд" з червня 2019 року не вжито заходів щодо укладення договору оренди землі та реєстрації права оренди на вказану земельну ділянку у відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України.

Відповідно до листа Кропивницької міської ради №5978/52-05-24 від 16.11.2021 встановлено, що станом на листопад 2021 року договір оренди земельної ділянки за адресою просп. Університетський, 25 в м. Кропивницький не укладено. Орендна плата (земельний податок) за її використання відповідачем не сплачується.

Разом з цим, земельна ділянка по проспекту Університетському, 25 в м. Кропивницькому використовується ТОВ "Центр Інвест-Буд", земельна ділянка передана для будівництва.

Площа земельної ділянки, яка фактично використовується ТОВ "Центр Інвест-Буд", відповідно до меж її складає 0,7852 га.

Пунктом 3 рішення Кіровоградської міської ради №3836 від 16.12.2014 ТОВ "Центр Інвест-Буд" встановлено орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням міської ради міста Кропивницького №1750 від 12.07.2018 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області. Вказане рішення опубліковане 13.07.2018 у друкованому засобі масової інформації "Вечірня газета".

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.02.2022 №3247/295-22, виданого відділом №2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, розмірі нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,7852 га з кадастровим номером 3510100000:37:237:0013 складає 4 415 756,41 грн.

Відповідно до інформації Кропивницького відділення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 07.12.2021 ТОВ "Центр Інвест-буд" не декларується та не сплачується земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Кропивницькою міською радою проведено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ "Центр Інвест-Буд" земельною ділянкою площею 0,7852 га, розташованою по проспекту Університетському, 25 з кадастровим номером 3510100000:37:237:0013 за період з липня 2019 року по травень 2022 року, відповідно до якого загальний розмір недоотриманих доходів за період з липня 2019 року по травень 2022 року, які підлягають стягненню, складає 346 235,44 грн.

Проте, позивач обізнаний про факт використання ТОВ "Центр Інвест-Буд" земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 протягом 3 років без укладення договору оренди землі. Крім того, міській раді відомо, що кошти за використання земельної ділянки до її бюджету не надходять. Незважаючи на наявність повноважень по здійсненню самоврядного контролю за використанням та охороною земель на власній території, можливість вжиття заходів претензійного характеру, міською радою протягом вказаного періоду часу жодних заходів не вжито.

З урахуванням викладеного, прокурор звернувся до господарського суду з позовом про стягнення недоотриманих Кропивницькою міською радою доходів за використання земельної ділянки по проспекту Університетському, 25 в м. Кропивницькому з кадастровим номером 3510100000:37:237:0013.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Згідно п. 3 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор, серед іншого, звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави в позовній, чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

У відповідності до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України №3-рп/99 у справі №1-1/99 від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

В зазначеному рішенні вказано, що оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Плата за землю, згідно п. 14.1.147. ст. 14 Податкового кодексу України, це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Плата за землю зараховується до відповідного бюджету.

З викладеного господарський суд дійшов висновку, що дотримання належного регулювання земельних відносин та забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів, безпосередньо належить до інтересів держави.

На вказане також звертає увагу у позові прокурор, мотивуючи порушення інтересів держави.

В той же час, органом місцевого самоврядування - Кропивницькою міською радою не вжито будь-яких заходів щодо усунення порушень та стягненню орендної плати до бюджету.

Неповернення міській раді безпідставно збережених коштів за користування вказаною земельною ділянкою порушує інтереси територіальної громади міста в особі Кропивницької міської ради в частині можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, який може бути використаний для задоволення нагальних потреб територіальної громади.

У відповідності до положень п. "а" ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України земельна ділянка по проспекту Університетському, 25, в м. Кропивницькому належить територіальній громаді міста Кропивницький на праві комунальної власності.

Міська рада відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірних земельних ділянок.

Крім того, відповідно до вимог ст. 2, 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" Кропивницька міська рада є органом, через який територіальною громадою міста безпосередньо здійснюється місцеве самоврядування.

Таким чином, в основі інтересу держави (національного, суспільного інтересу) лежить потреба у здійсненні дій, спрямованих на охорону землі, як національного багатства. Порушення у сфері земельних відносин є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовом до суду в інтересах держави.

З огляду на вище зазначене та враховуючи, що порушення у цій сфері спричиняють шкоду економічним інтересам територіальної громади міста Кропивницький у вигляді недоотримання орендної плати від користування земельною ділянкою, у прокурора виникла необхідність у зверненні з даним позовом в інтересах територіальної громади, від якої виступає Кропивницька міська рада.

Зверненню прокурора до суду передувало направлення на адресу Кропивницької міської ради листа №12.51-78-1481ВИХ-22 від 17.02.2022 та повідомлення №12.51-78-3514ВИХ-22 від 27.05.2022 (в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").

З підстав викладеного, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість звернення прокурора у даній справі з позовом в інтересах держави в особі Кропивницької міської ради та наявність підстав для представництва інтересів останньої.

Стосовно суті позовних вимог господарським судом враховано, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ст. 2).

Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Як вбачається із положень ст. 120 Земельного кодексу України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас, ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією нерухомістю.

Ухвалою від 16.10.2018 у справі №912/3330/15 господарський суд, зокрема, затвердив звіт ліквідатора, арбітражного керуючого Бершадського С.М. та ліквідаційний баланс банкрута Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Дніпровір" (код ЄДР 31400427), ліквідував юридичну особу - банкрута Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Дніпровір" (код ЄДР 31400427). Провадження у справі закрив.

24.10.2018 між ОСОБА_1 , громадянкою України, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 виданий Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області 06 березня 20002 року з одного боку, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд", код ЄДРПОУ 42567027, зареєстроване м. Кропивницький, тупик Мінський 7/3, особі директора Гриценко Маргарити Юріївни, на підставі Протоколу установчих зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" від 19.10.2019 року складено акт про наступне: ОСОБА_1 передала майно, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" прийняло майно незавершене будівництво (144-х квартирний житловий будинок, відсоток готовності 8% (вісім), загальною площею 1186,40 кв.м., що знаходиться за адресою місто Кропивницький (Кіровоград), проспект Університетський біля будинку 25 (двадцять п'ять), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1545693635101), право власності засновника на яке підтверджується Договором купівлі-продажу нерухомого майна від 25.07.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріальною округу Бабіч Л.Ю., зареєстровано в реєстрі за №3460. (а.с. 39)

На підставі акта-приймання-передачі майна, серія та номер: бн, виданий 24.10.2018, видавник: Лизунова Тетяна Василівна/ТОВ "Центр Інвест-Буд", 30.10.2018 зареєстровано право власності ТОВ "Центр Інвест-Буд" на об'єкт нерухомого майна - незавершеного будівництва, 144-хквартирного житлового будинку, 8% готовності за адресою: м. Кропивницький, проспект Університетський, на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 1545693635101. (а.с. 29-34)

Відомості про реєстрацію права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 площею 0,7852 га (м. Кропивницький, проспект Університетський) під вказаним об'єктом нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.

Рішенням Міської ради міста Кропивницького №2376 від 07.02.2019 "Про надання ТОВ "Центр Інвест-Буд" дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по просп. Університетському, 25" надано ТОВ "Центр Інвест-Буд" дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду строком на 10 років по просп. Університетському, 25 (кадастровий номер 3510100000:37:273:0013) загальною площею 0,7852 га (у тому числі по угіддях: 0,7852 га - землі під житловою забудовою) для будівництва та обслуговування багатоповерхових житлових будинків з вбудованими нежитловими приміщеннями за рахунок земель житлової та громадської забудови. (а.с. 27)

11.06.2019 Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2696 від 11.06.2019 "Про затвердження ТОВ "Центр Інвест-Буд" технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по просп. Університетському, 25 та передачу в оренду", зокрема, про таке:

1. Припинено Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Дніпровір" договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 12.11.2009 №040939000145) по просп. Університетському, 25 загальною площею 0,7852 га для будівництва 144-квартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями у зв'язку із набуттям іншою особою права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці.

2. Затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду строком на 10 років по просп. Університетському, 25 (кадастровий номер 3510100000:37:273:0013) загальною площею 0,7852 га (у тому числі по угіддях: 0,7852 га - землі під житловою забудовою) для будівництва та обслуговування багатоповерхових житлових будинків з вбудованими нежитловими приміщеннями за рахунок земель житлової та громадської забудови.

3. Передано ТОВ "Центр Інвест-Буд" в оренду строком на 10 років земельну ділянку (кадастровий №3510100000:37:273:0013) по просп. Університетському, 25, площею 0,7852 га для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови.

4. Встановлено розмір орендної плати на рівні 3% від нормативно грошової оцінки.

5. Товариству з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест-Буд" зареєструвати право оренди земельної ділянки згідно з чинним законодавством України. (а.с. 28)

Згідно п. 7 рішення у разі неукладення договору оренди земельної ділянки протягом п'яти місяців з моменту прийняття цього рішення розмір орендної плати за період з наступного дня після закінчення п'ятимісячного строку до моменту укладання договору оренди землі та реєстрації права оренди на неї встановлюється у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 №1236 "Про перейменування" вирішено: "у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є Міською радою міста Кропивницького, а виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04055251) є виконавчим комітетом Міської ради міста Кропивницького".

04.12.2020 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №3 "Про перейменування", яким вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на виконавчий комітет Кропивницької міської ради.

04.05.2022 на адресу ТОВ "Центр Інвест-Буд" виконавчим комітетом Кропивницької міської ради направлено лист №1160/52-13-22, яким у зв'язку з неукладеним договором оренди, що тягне за собою несплату орендної плати та несе негативні наслідки для бюджету, запропоновано звернутись до Кропивницької міської ради для укладання договору оренди землі.

Проте, відповідач належним чином не оформив право користування земельною ділянкою на якій перебуває об'єкт нерухомого майна, та не уклав з Кропивницькою міською радою відповідного договору оренди.

Даної обставини відповідач у справі не заперечив, доказів сплати орендної плати до господарського суду не надав.

Господарський суд зазначає, що набуте відповідачем незавершене будівництво, 144-хквартирного житлового будинку, за нормами ст. 181 Цивільного кодексу України є нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення) та органічно і нерозривно пов'язаним з земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013. Тому передача відповідачеві права власності на незавершене будівництво, 144-хквартирного житлового будинку автоматично призвела до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташований вказаний об'єкт.

Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.

Крім того, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно 206 Земельного кодексу України, п.п. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для не нарахування, несплати орендної плати за землю тощо.

Також відповідач зберіг майно саме за рахунок позивача. Як зазначалося вище, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості належить до земель комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького в особі Кропивницької міської ради. Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, п.п.14.1.136 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України власником майна, фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою), також є територіальна громада м. Кропивницького в особі Кропивницької міської ради.

Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем - Кропивницькою міською радою.

Незалежно від наявності вини в поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою, свідчить про втрату позивачем майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування", що є загальновизнаною, в тому числі, в практиці визначення Європейського суду з прав людини.

Згідно норм ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України, навіть за відсутності ознак делікту, тобто при умові правомірної поведінки відповідача у спірних правовідносинах, досягається відновлення справедливої рівноваги між правами та охоронюваними законом інтересами сторін спору, що випливають з принципу платності користування землею.

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (ст. 14.1.125, 14.1.136, 288.5 Податкового кодексу України).

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема комунальної власності. Крім того, за змістом абз. 1 п. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Площа земельної ділянки, яка фактично використовується ТОВ "Центр Інвест-Буд" відповідно до її меж складає 0,7852 га.

Рішенням міської ради міста Кропивницького №1750 від 12.07.2018 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області. Вказане рішення опубліковане 13.07.2018 "Вечірня газета".

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який, відповідно до п. 1.1 ст. 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону № 161-XIV.

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.

Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу з орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до підпункту 271.1.1. п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 Податкового кодексу України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

За інформацією Держгеокадастру, розміщеному за посиланням https://land.gov.ua/derzhheokadastr-povidomliaie-pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2021-rik/, відповідно значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік становить для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення - 1,1.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік - 1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік - 1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) та 1,2 - для сільськогосподарських угідь (рілля, перелоги, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження); 2016 рік - для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) - 1,0; для земель несільськогосподарського призначення - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0.

Згідно із Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №3247/295-22 від 02.02.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 становить 4 415 756,41 грн. (а.с. 44)

Відповідно до висновку Великої палати Верховного суду, який викладений в постанові від 09.11.2021 по справі №905/1680/20, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оцінку земель", дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно із 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

З 01.01.2019 Кропивницька міська рада не змінювала нормативну грошову оцінку земель міста та нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького не затверджувала.

Разом з тим, відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кі = 1:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно віддати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Верховний Суд у постанові від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зазначив, що чинне земельне законодавство, в тому числі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

У постанові від 07.12.2020 року у справі №817/1795/17 та від 12.07.2021 у справі №640/9862/20 Верховний Суд зазначав, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки суб'єкта при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Визначення у витязі коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) є обов'язковим і розмір цього коефіцієнту має відповідати Порядку №489.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель міста Кропивницького, в тому числі і земельної ділянки з кадастровим номером: 3510100000:37:273:0013 у період з 01.01.2019 по 01.06.2022 є сталою та не зазнала змін.

Враховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за період із 01.06.2019 по 31.12.2021 становить 4 014 324, 01 грн = 4 415 756,41 грн/1,1, а з 01.01.2022 по 01.06.2022 року - 4 415 756,41 грн.

Відповідно до інформації Кропивницького управління Головного управління ДПС у Кіровоградській області №13964-21 від 07.12.2021 на лист від 29.11.2021 №12.51-78-6956ВИХ-21 (вх. №16280/5 від 29.11.2021) ТОВ "Центр Інвест-Буд" не обліковується платником орендної плати або земельного податку.

Кропивницького міською радою проведено розрахунок розміру безпідставно збережених коштів ТОВ "Центр Інвест-Буд" за користування земельною ділянкою загальною площею 0,7852 га із кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 за адресою: просп. Університетський, 25, за період з червня 2019 року по травень 2022 року включно. (а.с. 45)

Згідно вказаного розрахунку:

- червня 2019 по грудень 2021 року: коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель 1,0; орендна плата відповідно до рішення міської ради від 11.06.2019 р. №2696 (3% від НГО) становить 10 035,81 грн.

- січня по травень 2022 року: коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель 1,1; орендна плата відповідно до рішення міської ради від 11.06.2019 р. №2696 (3% від НГО) становить 11 039,39 грн.

Відомості щодо сплати зазначених сум у розрахунку відсутні.

Всього згідно розрахунку розмір безпідставно збережених коштів становить 366 307,06 грн.

Прокурором заявлені позовні вимоги за період з липня 2019 року по травень 2022 року та за виключенням березня 2020 року, так як на підставі п. 52-4 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19) за березень 2020 року орендна плата не нараховується.

Отже, з липня 2019 по грудень 2021 року (29 місяців) розмір безпідставно збережених коштів становить: (4 415 756,41/1,1=4 014 324,01 х 3%)/12 = 10 035,81 грн х 29 = 291 038,49 грн; з січня по травень 2022 року (5 місяців): (4 415 756,41 грн/1 х 3%)/12 = 11 039,39 грн х 5 = 55 196,95 грн.

Таким чином, загальний розмір безпідставно збережених коштів з орендної плати за користування земельною ділянкою за період з липня 2019 року по травень 2022 року (за виключенням березня 2020 року) включно, складає 346 235,44 грн (291 038,49 грн + 55 196,95 грн = 346 235,44 грн).

Відповідачем не надано суду доказів на спростування значень у наведеному розрахунку та визначених сум.

Предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.

За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях. Натомість, для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Проте, враховуючи приписи частини другої статті 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.18 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

З аналізу змісту норм ст. 1212-1214 ЦК України, абз. 4 ч. 1 ст. 144, абз. 5 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

З підстав вищенаведеного господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Кропивницької міської ради про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів орендної плати в розмірі 346 235,44 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Судовий збір, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест - Буд" (код ЄДР 42567027, туп. Мінський, 7/3, м. Кропивницький, 25011) на користь Кропивницької міської ради (код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022) безпідставно збережені кошти орендної плати в розмірі 346 235,44 грн за використання земельної ділянки площею 0,7852 га з кадастровим номером 3510100000:37:273:0013 за відсутності правовстановлюючих документів.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Інвест - Буд" (код ЄДР 42567027, туп. Мінський, 7/3, м. Кропивницький, 25011) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UА848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 5 193,52 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити сторонам та Кіровоградській обласній прокуратурі.

Повне рішення складено 02.09.2022.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.