31.08.2022 року м.Дніпро Справа № 904/4543/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Вечірко І.О. (доповідач), судді Коваль Л.А., Кузнецов В.О.,
секретар судового засідання Зелецький Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут", м. Дніпро
до Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації, с. Кам'янське
про стягнення 276636,02 грн.
1. Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21 (повний текст складено 24.05.2022р., суддя Васильєв О.Ю., м.Дніпро) в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати по справі покладено на позивача.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач у цій справі в обґрунтування своїх позовних вимог посилався на порушення відповідачем умов договору зі своєчасної оплати поставленого позивачем природного газу в грудні 2020 року за договором постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020р. в розмірі 258460,88 грн. При цьому ціна за 1 куб.м. природного газу встановлена саме умовами додаткової угоди №19 від 25.11.2020р. Однак, рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.21р. у справі №904/6563/21 були встановлені обставини нікчемності додаткових угод №6 від 26.02.20р., №7 від 27.02.20р., №8 від 30.03.20р., №9 від 31.03.20р., №11 від 29.04.20р., №13 від 21.10.20р., №14 від 22.10.20р., №15 від 28.10.20р., №16 від 29.10.20р., №17 від 30.10.20р., №18 від 24.11.20р. та №19 від 25.11.20р. до вищезазначеного договору постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. в силу статей 36, 37 Закону "Про публічні закупівлі"; та зроблено висновок про те, що ці додаткові угоди не породжують жодних правових наслідків для сторін. Також, судом у цьому рішенні встановлено факт переплати Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації на користь ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" 46128,00 грн. (662094,38 грн. - 615966,38 (130225,45 куб.м. х 4,73 грн./куб.м.) за газ, який не був ним поставлений. Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи учасників справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21 та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.
2.1. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга мотивована тим, що:
- господарським судом першої інстанції було неповно з'ясовано всі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення спору, а також неправильно застосовані норми матеріального права;
- з урахуванням вимог п. 4.2.2. Договору, остаточним строком для сплати коштів за спожитий природний газ за грудень 2020 року є 10 січня 2021 року. Позивачем було поставлено відповідачу у грудні 2020 року природний газ в обсязі 29204,98 куб. метрів на суму 258460,88 грн., що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.12.2020р. №ДОЗ800029042, який підписаний сторонами без зауважень. Проте, суд першої інстанції не надав вказаній обставині належної оцінки;
- також судом було залишено поза увагою підписаний сторонами Акт звіряння взаємних розрахунків від 18.01.2021 року;
- враховуючи підписаний сторонами акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2020 №ДОЗ80029042, а також Акт звіряння взаємних розрахунків від 18.01.2021, відповідач визнав суму боргу перед ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" у сумі 258460,88 грн.
2.2. Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить апеляційну скаргу ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21 залишити без змін. Зазначає, що Господарським судом Дніпропетровської області у справі №904/6563/21 визнано нікчемність додаткової угоди №19 від 25.11.2020 року до договору №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020 року, на яку посилається позивач в обґрунтування позову, згідно з якою застосований розмір плати за спожитий природних газ та здійснено розрахунок заборгованості за спожитий природний газ. Відповідно, правовідносини з постачання газу між Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" регулюються договором та додатковою угодою №5 від 24.02.2020 до нього. Позивач (апелянт) у цій справі в обґрунтування своїх позовних вимог (апеляції) посилається на порушення Відділом освіти умов договору зі своєчасної оплати поставленого позивачем природного газу в грудні 2020 року за договором постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020 в розмірі 258460,88 грн. При цьому ціна за 1 куб. м. природного газу встановлена саме умовами додаткової угоди №19 від 25.11.2020 року. Однак, рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.2021 року у справі №904/6563/21 були встановлені обставини нікчемності додаткових угод №6 від 26.02.2020, №7 від 27.02.2020, №8 від 30.03.2020, №9 від 31.03.2020, №11 від 29.04.2020, №13 від 21.10.2020, №14 від 22.10.2020, №15 від 28.10.2020, №16 від 29.10.2020, №17 від 30.10.2020, №18 від 24.11.2020 та №19 від 25.11.2020 до договору постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020 в силу статей 36, 37 Закону України "Про публічні закупівлі" та зроблено висновок про те, що ці додаткові угоди не породжують жодних правових наслідків для сторін. Також, судом у цьому рішенні встановлено факт переплати Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації на користь ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" 46128,00 грн. за газ, який не був поставлений.
3. Апеляційне провадження.
3.1. Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 11.07.2022р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21. Розгляд справи призначено в судове засідання на 31.08.2022р.
31.08.2022р. до початку судового засідання ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" надіслало на електронну адресу суду апеляційної інстанції заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
В засіданні суду 31.08.2022р. представник відповідача надав свої пояснення по апеляційній скарзі.
У судовому засіданні 31.08.2022р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
3.2. Фактичні обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.2021р. у справі №904/6563/21 за позовом Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації до ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" про стягнення 46128,00 грн., яке залишено без змін постановою ЦАГС від 30.12.2021 р. встановлені наступні обставини.
За результатами проведених торгів 28.01.2020р. між Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації (споживач) та ТОВ "Дніпропетровськагаз збут" (постачальник) було укладено договір на постачання природного газу №41ВВ497-266-20 . Постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2020 році природний газ (згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015 - 09123000-7 Природний газ (далі-газ), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором (п. 1.1. договору). Річний плановий обсяг постачання газу - до 203729 куб. м. (п. 1.2. договору). Передача газу за цим договором здійснюється на межах балансової належності об'єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі - пункти призначення) (п. 1.4. договору). Обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1. договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ (п. 2.3. договору).
Відповідно до п. 2.6. договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:
За підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов'язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п. 2.6.1. договору).
На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника у письмовій формі або з використанням електронного цифрового підпису електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" за допомогою модулю "Електронний документообіг" до програмного забезпечення "М.Е.Doc IS" (п. 2.6.2.).
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу (п. 2.6.3. договору).
Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається (п. 3.1. договору).
Ціна за 1 куб. метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,58334 грн. без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 0,71666 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 4,30000 грн. (п. 3.2.).
Ціна, зазначена в п. 3.2. договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору (п. 3.3.). Очікувана сума договору становить 876034,70 грн., у т. ч. ПДВ - 20% 146005,78 грн. (п. 3.5.). Розрахунковий період за договором становить один календарний місяць (п. 4.1.).
Оплата газу за договором здійснюється споживачем у національній валюті України - гривні у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів в наступному порядку: 4.2.1. Оплата природного газу постачальнику здійснюється споживачем на підставі акту приймання-передачі природного газу та рахунку (п. 4.2.). Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п. 3.5.) здійснюється до 10 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу (п. 4.2.2.). Датою оплати (здійснення розрахунку) є дата зарахування коштів на банківський рахунок постачальника (п. 4.4. договору).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором і чинним законодавством України. Також сторони домовились, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладання, а саме з 01.01.2020 (п. 6.1.). Цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення (п. 9.1). Усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками (п. 9.5.).
Сторони підписали додаткову угоду №1 від 29.01.20р. до договору, в якій дійшли згоди викласти пункти 3.5. та 9.1. договору у наступній редакції: "3.5. Сума договору становить 876034,70 грн., у т. ч. ПДВ-20% 146005, 78 грн."; "п. 9.1. Даний договір набирає сили з моменту підписання і діє по 31.12.20р., а в частині фінансових зобов'язань до повного їх виконання. Термін постачання товару до 31.12.20р.".
Сторони уклали додаткову угоду №2 від 06.02.20р. до договору, в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 185208,18 куб.м.". Також, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №3013 від 24.12.2019 "Про встановлення тарифів для ТОВ "Оператор ГТС України" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки", Сторони дійшли згоди з 06.02.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна за 1 м. куб. газу без урахування податку на додану вартість становить 3,81751 гривень, крім того вартість послуги доступу до потужності становить 0,124160 грн. Ціна за 1 м. куб. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,94167 грн. Податок на додану вартість становить 0,78833 грн. Всього ціна газу, за 1 м. куб. становить 4,73000 грн.".
Сторонами підписано додаткову угоду №3 від 14.02.20р. до договору, в якій узгоджено викласти п. 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 168371,074 куб. м.", а також з 01.02.20р. викласти п. 3.2 договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу становить 4,335830 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,867170 грн., а всього з ПДВ - 5,20300 грн.".
Сторони підписали додаткову угоду №4 від 24.02.2020р. до договору, в якій дійшли згоди вважати недійсними додаткову угоду №2 від 06.02.2020р. та додаткову угоду №3 від 14.02.2020р. до договору.
Сторонами укладено додаткову угоду №5 від 24.02.20р. до договору, в якій погодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 185 208,18 куб. м." Також, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №3013 від 24.12.2019 "Про встановлення тарифів для ТОВ "Оператор ГТС України" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки" сторони дійшли згоди викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна у лютому за 1 м. куб. газу без урахування податку на додану вартість становить 3,81751 грн., крім того вартість послуги доступу до потужності становить 0,124160 грн. Ціна за 1 м. куб. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,94167 грн. Податок на додану вартість становить 0,78833 грн. Всього ціна газу за 1 м. куб. становить 4,73000 грн.".
Сторони підписали додаткову угоду №6 від 26.02.20р. до договору, в якій дійшли згоди викласти пункти 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 168371,074 куб. м."; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у лютому становить 4,335830 грн., за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,867170 грн., всього з ПДВ - 5,20300 грн.".
Сторони уклали додаткову угоду №7 від 27.02.20р. до договору, в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 153 064,613 куб. м."; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціни газу у лютому становить 4,769417 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,953883 грн., всього з ПДВ - 5,723300 грн.".
Сторонами підписано додаткову угоду №8 від 30.03.20р. до договору, в якій узгодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 143 893,178 куб. м."; викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.".
Сторонами укладено додаткову угоду №9 від 31.03.20р. до договору, в якій погодили викласти пункти 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 135 555,515 куб. м."; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у березні становить 5,770995 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,154198 грн., всього з ПДВ - 6,925193 грн.".
Сторони уклали додаткову угоду №10 від 29.04.20р. до договору, в якій вирішили вважати недійсними додаткову угоду №8 від 30.03.20р. до та додаткову угоду №9 від 31.03.20р. до договору.
Сторони підписали додаткову угоду №11 від 29.04.20р. до договору, в якій дійшли згоди викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 156158,335 куб.м.", а також дійшли згоди з 28.04.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.".
Сторонами укладено додаткову угоду №12 від 19.10.20р. до договору, в якій дійшли згоди вважати недійсними додаткові угоди №8 від 30.03.20р., №9 від 31.03.20р., №10 від 29.04.20р., № 11 від 29.04.20р.
Сторони уклали додаткову угоду №13 від 21.10.20р. до договору, в якій вирішили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 145376,760 куб. м." та викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.".
Сторонами підписано додаткову угоду №14 від 22.10.20р. до договору, в якій узгодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 138387,807 куб. м.", також дійшли згоди з 22.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у березні становить 5,770995 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 1,154198 грн., всього з ПДВ - 6,925193 грн.".
Сторонами укладено додаткову угоду №15 від 28.10.20р. до договору, в якій погодили внести зміни у додаткову угоду №13 від 21.10.20р. до договору та викласти п 2, 3, 4 цієї додаткової угоди в наступній редакції: "2.Сторони дійшли згоди викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу у жовтні становить 5,246359 грн. за 1 куб, м, крім того ПДВ - 1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.".
Сторони підписали додаткову угоду №16 від 29.10.20р. до договору, в якій дійшли згоди викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 132034,232 куб. м.", а також дійшли згоди з 03.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу становить 6,348092 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,269618 грн., всього з ПДВ - 7,617710 грн.".
Сторони уклали додаткову угоду №17 від 30.10.20р. до договору, в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 130045,223 куб. м.", дійшли згоди з 04.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 6,553243 грн. за куб. м, крім того ПДВ 1,310648 грн., всього з ПДВ - 7,863891 грн.".
Сторонами підписано додаткову угоду №18 від 24.11.20р. до договору, в якій узгодили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 124450,175 куб. м."; також відповідно до п. 2 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" про встановлення вільної ціни між постачальником та споживачем та Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №3013 від 24.12.2019 "Про встановлення тарифів для ТОВ "Оператор ГТС України" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки", сторони дійшли згоди з 24.11.2020 викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,20855 грн. за 1 куб, м, крім того ПДВ 1,44171 грн., всього з ПДВ - 8,65026 грн.".
Сторонами укладено додаткову угоду №19 від 25.11.20р. до договору, в якій погодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: "1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 123188,043 куб. м.", також відповідно до п. 2 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" про встановлення цільної ціни між постачальником та споживачем та Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №3013 від 24.12.2019 "Про встановлення тарифів для ТОВ "Оператор ГТС України" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки", сторони дійшли згоди з 25.11.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: "3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,374909 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ 1,474982 грн., всього з ПДВ - 8,849891 грн.".
Внаслідок підписання Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації та ТОВ "Дніпропетровськагаз збут" додаткових угод №6 від 26.02.20р., №7 від 27.02.20р., №8 від 30.03.20р., №9 від 31.03.20р., №11 від 29.04.20р., №13 від 21.10.20р., №14 від 22.10.20р., № 15 від 2.10.20р., №16 від 29.10.20р., №17 від 30.10.20р., №18 від 24.11.20р., №19 від 25.11.20р. до договору, ціна газу за 1 куб.м. збільшилась для Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації з 4,30000 грн. до 8,849891 грн. за 1 куб.м., тобто на 105,81%, у той час як обсяг поставки зменшився на 39,53 % (з 203 729 куб. м. до 123188,043 куб.м.).
За таких обставин, у відповідача утворилась заборгованість за спожитий природний газ в розмірі 258460,88 грн., що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
3.3. Оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі та заперечень проти неї, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Матеріалами справи підтверджується факт укладення Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" та Відділом освіти Нікопольської РДА договору №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020р. постачання природного газу.
Враховуючи правову природу укладеного договору купівлі-продажу природного газу, оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватися судом за нормами Цивільного та Господарського кодексів України, якими, зокрема, регламентуються правовідносини з розрахунків в межах поставки та які, згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України, передбачають можливість застосування загальних положень про купівлю-продаж, враховуючи також особливості законодавства у сфері газопостачання.
За приписами статей 655, 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до положень статей 525, 526, 615 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд погоджується з висновками господарського суду першої інстанції, що відповідач, який мав беззаперечне право на отримання газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами Договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськагаз збут" про збільшення ціни підписав додаткові угоди №6-19, внаслідок чого ціна 1 куб. м газу збільшилася на 105,81%, а обсяг поставки газу за Договором істотно зменшився на 39,53% (з 203729 куб.м до 123188,043 куб.м). Це призвело до повного нівелювання результатів відкритих торгів.
Покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.
Позивач та відповідач, укладаючи Договір №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020р. не могли не розуміти особливості функціонування ринку газу (тобто постійне коливання цін на газ, їх сезонне зростання-падіння були прогнозованими), таким чином сторони не були позбавлені можливості визначити в договорі порядок зміни ціни, зокрема, які коливання ціни надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни, якими саме документами має підтверджуватися коливання цін на ринку товару тощо.
Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які саме органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).
Статтею 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, що діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) закріплено можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% для запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Водночас, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин, не був розірваний вже укладений сторонами договір і щоб уникнути проведення нового тендеру, законом надано можливість збільшення ціни, але не більше як на 10%.
Відповідно до ст. 13 ЦК України, кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам.
Законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах та бере до уваги те, що відповідач, як сторона договору, розпоряджався не власними коштами, а коштами держави, коштами платників податків і таке розпорядження у даному випадку було неефективним, здійсненим на шкоду інтересам держави та всіх платників податків до бюджету з порушенням норм Закону України "Про публічні закупівлі" та засад цивільного законодавства (добросовісного користування правами).
Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.
Згідно ст.5 Закону "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях; метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Збільшуючи ціну на природний газ постачальник має довести підвищення ціни на товар на відповідному ринку, а також обґрунтувати для замовника пропозиції щодо підвищення ціни, визначеної у договорі. Крім того, постачальник має обґрунтувати чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору за запропонованою ціною у тендері та навести причини, через які виконання укладеного сторонами договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Таким чином, суд звернув увагу на те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 105,81%, а не на реальний відсоток коливання, шляхом низки додаткових угод є проявом недобросовісних дій з боку продавця.
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019р. у справі №915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору унаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч. 1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно з положеннями ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін.
Статтею 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Матеріали справи свідчать про те, що факти коливання ціни на газ за певні періоди дії договору не було доведено позивачем, оскільки скаржником не було надано в порядку, передбаченому положеннями статей 13, 74, 76-77 ГПК України, відповідні докази та не зазначено обставини, які б спростовували висновки суду першої інстанції щодо необґрунтованого збільшення ціни та зменшення кількості газу.
Колегія суддів апеляційного суду також приймає до уваги, що рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.2121р. у справі №904/6563/21 були встановлені обставини нікчемності додаткових угод №6 від 26.02.2020р., №7 від 27.02.2020р., №8 від 30.03.2020р., №9 від 31.03.2020р., №11 від 29.04.2020р., №13 від 21.10.2020р., №14 від 22.10.2020р., №15 від 28.10.2020р., №16 від 29.10.2020р., №17 від 30.10.2020р., №18 від 24.11.2020р. та №19 від 25.11.2020р. до вищезазначеного договору постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.2020р. в силу статей 36, 37 Закону "Про публічні закупівлі"; та зроблено висновок про те, що ці додаткові угоди не породжують жодних правових наслідків для сторін. Також, судом у цьому рішенні встановлено факт переплати Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації на користь ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" 46128,00 грн. (662094,38 грн. - 615966,38 (130225,45 куб.м. х 4,73 грн./куб.м.) за газ, який не був ним поставлений.
Відповідно, правовідносини з постачання газу між сторонами регулюються договором на постачання природного газу та додатковою угодою №5 від 24.02.2020р. до нього.
Таким чином, відповідно до положень ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За наведених обставин, апеляційним господарським судом не можуть бути взяті до уваги доводи позивача про наявність підписаних сторонами Акту приймання-передачі природного газу від 31.12.2020р. та Акту звіряння взаємних розрахунків від 18.01.2021р.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що господарським судом Дніпропетровської області правомірно відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводи, викладені в апеляційний скарзі, щодо неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду справи.
3.4. Висновки апеляційного господарського суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Звертаючись із апеляційною скаргою, скаржник не спростував наведених висновків суду першої інстанції та не довів неправильного застосування судом норм матеріального та процесуального права, як необхідної передумови для зміни чи скасування прийнятого ним судового рішення.
З урахуванням викладеного, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути залишено без змін.
3.5. Розподіл судових витрат.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на особу, яка подала апеляційну скаргу.
Керуючись ст. ст. 275-282 ГПК України, апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.05.2022р. у справі №904/4543/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 02.09.2022р.
Головуючий суддя І.О. Вечірко
Суддя Л.А. Коваль
Суддя В.О. Кузнецов