Справа № 510/1138/22
Провадження № 3/510/832/22
02 вересня 2022 року м.Рені
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглядаючи матеріали, що надійшли від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродж. Дніпропетровської області, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ТОВ «Інтер-Л»,
за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Ренійського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КпАП України.
При ознайомлені із матеріалами адміністративної справи, було встановлено, що зазначений протокол не відповідає вимогам щодо його змісту, оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст.256 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинене правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №156111 від 17.07.2022р., складеному на ОСОБА_1 , було вказано, що він мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно із положеннями ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності. У відсутність цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її повідомлення про місце та час розгляду справи та якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В даний час, у зв'язку із тим, що на території України було введено воєнний стан, і саме на території Запорізької області ведуться бойові дії, у судів виникають організаційні ускладнення із викликом особи, яку притягають до адмінвідповідальності, що мешкає на території областей України, де склалися конфліктні бойові ситуації. З вищевказаних причин, також неможлива і доставка імовірного правопорушника до суду для розгляду адмінсправи засобом приводу. Тому, бажано та рекомендовано, при складанні протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності вказувати засоби телефонного зв'язку такої особи з метою можливості її сповіщення засобом телефонного смс повідомлення, або електронну пошту особи. Крім того, в разі згоди особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до матеріалів адмінсправи може бути долучена заява про згоду із встановленими фактами адміністративного правопорушення та розгляд справи без її участі.
В даному випадку, заяви про розгляд справи без участі ОСОБА_1 у матеріалах адмінсправи немає, відправити судову повістку поштовою кореспонденцією за місцем мешкання ОСОБА_2 неможливо та безрезультатно, а номер його мобільного телефону або електронної пошти не вказаний.
Вказані обставини позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення та роблять звинувачення неконкретним.
Таким чином, протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 256 КпАП України і підлягає поверненню для усунення недоліків.
В ході усунення недоліків уповноваженій особі слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП та при цьому, звернути увагу, що згідно вимог п. п. 6,7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 р не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КпАП України, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КпАП України - повернути до ВП № 2 Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області для усунення недоліків.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя В.І. Дудник