Постанова від 02.09.2022 по справі 674/1032/22

Справа № 674/1032/22

Провадження № 3/674/517/22

ПОСТАНОВА

іменем України

02 вересня 2022 року м.Дунаївці

Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) Ольховський Є.Б., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВП №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.п.н. НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

До Дунаєвецького районного суду Хмельницької області надійшов протокол серії ВАВ №388319 від 23.08.2022 р., згідно якого ОСОБА_1 23.08.2022 р. о 12 год. 50 хв., по вул. Першого Травня, №1/4 в м. Дунаївці Дунаєвецької ОТГ Кам'янець-Подільського району Хмельницької області в приміщенні магазину «Продукти» здійснював роздрібну торгівлю тютюнових виробів, а саме сигаретами «Lucky Strike», «Compliment 25 XXL», «Compliment Rive» та «Compliment King size» без марки акцизного податку України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП України.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для доопрацювання, з наступних підстав.

Відповідно до вимог п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Так, КУпАП чітко визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.1ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт,який передбачає відповідальність задане правопорушення; прізвища,адреси свідків і потерпілих,якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ч.1 ст.156 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Крім того, санкція ч. 1 ст.156 КУпАП передбачає накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Ознайомившись із зазначеним адміністративним матеріалом відносно ОСОБА_1 суд прийшов до висновку, що при його підготовці було допущене порушення, а саме: в протоколі серії ВАВ №388319 від 23.08.2022 р. не наведено обставин та не надано доказів, кому здійснювався продаж, в якій кількості та за якою ціною.

В акті вилучення не зазначено даних, де зберігаються сигарети.

Також в протоколі вказано, що поняті не залучались, однак в поданих актах вилучення є вказані підписи понятих.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП полягає у здійсненні саме торгівлі, тобто процесу обміну товарами та грошима, однак у протоколі відсутні будь-які дані щодо отримання грошей від продажу тютюнових виробів, тобто виручки, яка відповідно до ч. 1ст. 156 КУпАП повинна бути конфіскована у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.

Також, за своєю юридичною конструкцією диспозиція частини 1 статті 156 КУпАП є бланкетною, серед обов'язкових ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, є наведення конкретного нормативно правового акту, який покладає на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності певні обов'язки і яких така особа не дотрималася, порушивши таким чином законодавчі приписи, в даному випадку ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що правопорушник ОСОБА_1 є ФОП, однак до протоколу не додані відповідні докази.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно зі ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

На основі викладеного, вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки наведенні порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні.

Керуючись ст.156, 256,278,283,284 КУпАП, -

постановив:

Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання (належного оформлення).

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Є.Б. Ольховський