01 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/6177/21 пров. № А/857/6575/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Хобор Р.Б.,
розглянувши у в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2022 року (суддя Панікар І.В., ухвалене в м. Івано-Франківську ) у справі № 300/6177/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з наведених підстав просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/606 від 03.03.2021 року з врахуванням 90% розміру грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та подальшу виплату пенсії, виходячи з 90 відсоткового значення розміру грошового забезпечення згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/606 від 03.03.2021 року, що в грошовому еквіваленті складає 16943,85 грн
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач- ОСОБА_1 , який в апеляційній скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю з підстав наведених в апеляційній скарзі.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та доводи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалаів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №300/1076/19, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення, як військовослужбовцю ЗСУ в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №300/1076/19 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило позивачу з 01.03.2020 року перерахунок пенсії у розмірі 90% суми грошового забезпечення, внаслідок якого розмір пенсійної виплати становить 8748 грн.
В подальшому, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №300/1857/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.04.2019 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №300/1857/21, з 01.08.2021 року здійснило позивачу перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 70% суми грошового забезпечення, внаслідок чого, розмір пенсійної виплати становить 13178,55 грн..
ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення на підставі довідки, наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням раніше проведених виплат. За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно листа за №7136-6659/П-02/8-0900/21 від 06.09.2021 року, повідомив ОСОБА_1 , що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при виконанні рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідають вимогам Бюджетного кодексу України та ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Інших зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не покладено, внаслідок чого, перерахунок пенсії проведено із застосуванням норм законодавства, чинного на час, з якого проводився перерахунок пенсії.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №9/1/606, позивач звернувся в суд з даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Щодо позовних вимог про зменшення відповідачем величини пенсії позивача при перерахунку з 01.04.2019 року з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII), суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 13 Закону №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно ч.2 ст.13 цього Закону (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) та “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, в силу вимог яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18 зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.
Колегія суддів зазначає, що звернення до суду з даним позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу, на виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №300/1857/21, обставин, встановлених судовим рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №300/1076/19.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №300/1076/19, з урахуванням правової позиції Верховного Суду, викладеної в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18, встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії. Разом з тим, судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення підтверджене судовим рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №300/1076/19, яке набрало законної сили, та не є предметом доказування при розгляді даної справи.
Натомість, для Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача, застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, є обов'язковим.
Враховуючи викладене колегія суддів приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 03.03.2021 року №9/1/606, складеній Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, при проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року.
Відтак, з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення відновлення його порушеного права, апеляційний суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 03.03.2021 року №9/1/606, складеній Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням проведених виплат.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2022 року є таким, що прийняте за неповного з'ясування обставин справи, недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими та з порушення норм процесуального права і неправильним застосування норм матеріального права, що в силу положень ст.317 КАС України є підставами для його скасування з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2022 року у справі № 300/6177/21 скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/606 від 03.03.2021 року з врахуванням 90% розміру грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% розміру грошового забезпечення згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/606 від 03.03.2021 року з врахуванням проведених виплат.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
Р. Б. Хобор