01 вересня 2022 року Справа № 380/23394/21 пров. № А/857/8451/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Большакової О.О., Мікули О.І.,
при секретарі судового засідання - Юрченко М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області до Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Кам'янка-Бузька міська рада Львівської області, про визнання протиправною та скасування податкової консультації, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2022 року (суддя Кедик М.В., м.Львів, повний текст складено 28 квітня 2022 року),
У грудні 2021 року Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області (далі - КП, Міська рада відповідно) звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України (далі - ДПС) в якому просило визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію від 17.09.2021 №3478/ІПК/99-00-21-03-02-06 (далі - Податкова консультація).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
В доводах апеляційної скарги наводить норми матеріального права та посилається на їх невірне тлумачення, зокрема вказує, що законодавчо визначений термін «субсидія» не передбачає платності, у вигляді компенсації вартості товарів/послуг, що придбавалися у суб'єктів господарювання, у тому числі платників податку на додану вартість (далі - ПДВ), та є фінансуванням поточних бюджетних видатків. Облік поточного бюджетного фінансування в податковому обліку здійснюється у складі доходів платника податку в повному обсязі. Вважає, що відносини, які є між підприємством і міською радою в частині надання субсидій є бюджетними, а не цивільно-правовими і не є об'єктом оподаткування ПДВ.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки КП не здійснює виплат бюджетних коштів, а отримувало їх в якості оплати за виконані послуги, а саме: встановлення та ремонт дорожніх знаків, збирання та вивіз сміття, зимове утримання доріг, тротуарів, ручне підмітання, косіння трав, тощо, то підпункт 196.1.6 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу України (далі - ПК) до КП при постачанні таких послуг застосовуватись не може.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що КП створене відповідно до рішення Міської ради від 13.07.2007 №26. Цим же рішенням затверджено Статут КП згідно з пунктом 2.1 якого метою створення та діяльності Підприємства є задоволення суспільних потреб шляхом реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування, систематичного здійснення виробничої, торговельної та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку, у порядку передбаченому чинним законодавством України.
КП з 09.02.1994 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області та є платником ПДВ.
Рішенням Міської ради від 25.05.2021 № 52 «Про внесення змін у рішення міської ради від 17.12.2020 № 14 «Про затвердження Програми благоустрою населених пунктів Кам'янка-Бузької територіальної громади на 2021-2022 роки»» затверджено Програму благоустрою населених пунктів Кам'янка-Бузької територіальної громади на 2021-2022 роки у новій редакції (далі - Програма).
Відповідно до розділу ІІІ основними цілями Програми є:
- покращення зовнішнього вигляду та санітарного стану населених пунктів громади (організація прибирання сіл та міста громади, забезпечення своєчасного і повного вивезення побутових відходів, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, косіння зелених зон, паркування транспортних засобів, встановлення урн для сміття тощо);
- забезпечення своєчасного обслуговування доріг комунальної власності з відновленням дорожніх знаків, дорожньої розмітки, тротуарів, огорож тощо;
- окультурення зелених насаджень з одночасним санітарним видаленням сухостійних, аварійних дерев та кущів та формуванням крон існуючих дерев, утриманням газонів, зелених
зон;
- забезпечення якісного вуличного освітлення населених пунктів громади (поточне утримання, впровадження енергозберігаючих технологій в роботі мережі зовнішнього освітлення населених пунктів);
- удосконалення організації руху транспорту та пішоходів;
- створення відповідних умов для відпочинку дітей, підлітків та дорослого населення утримання та впорядкування прибудинкових територій, облаштування дитячих, спортивних майданчиків тощо);
- забезпечення належних умов для поховання померлих (впорядкування існуючих кладовищ та проведення ряду заходів по їх розширенню за потреби);
- залучення до облаштування благоустрою міста осіб з числа безробітних зареєстрованих у центрі зайнятості на договірній основі, а також осіб засуджених до виконання громадських робіт;
- створення умов для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів благоустрою;
- проведення профілактичної, роз'яснювальної та виховної роботи серед населення щодо дотримання правил благоустрою, санітарних норм, правил поведінки в громадських місцях, впровадження роздільного збору твердих побутових відходів, участі громадян у заходах з благоустрою за місцем їх проживання. Метою Програми є організація заходів зі соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів, що здійснюються на території населених пунктів, з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
- поліпшення благоустрою населених пунктів громади;
- підтримання санітарного стану підвідомчої території на належному рівні;
- покращення транспортного обслуговування населення;
- підтримання належного благоустрою навколо шкільних та дошкільних навчальних
закладів;
- впорядкування кладовищ, братських могил, пам'ятних знаків;
- проведення озеленення населених пунктів.
КП звернулося до ДПС зі зверненням від 29.06.2021 № 192 про надання індивідуальної податкової консультації з питань оподаткування ПДВ сум бюджетних коштів, отриманих і кодом бюджетної класифікації 2610 «Субсидії та поточні трансфери підприємствам (установам,організаціям)» на виконання бюджетної програми благоустрою міста, щодо використання бюджетних коштів на заходи визначені станом використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, а саме:
- заробітну плату працівникам підприємства та інші виплати;
- нарахування на заробітну плату;
- придбання предметів, матеріалів, запчастин, інвентарю, канцелярських товарів тощо;
- придбання спеціального одягу;
- сплату інших послуг (крім комунальних);
- оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
- поточний ремонт основних засобів та інвентарю;
- оплату податків та зборів, обов'язкових платежів відповідно до чинного законодавства.
Необхідність отримання податкової консультації обґрунтована тим, що КП визначено одержувачем бюджетних коштів на виконання заходів Програми.
Відповідно до цієї Програми визначено одержувачем бюджетних коштів на виконання заходів програми, що надаються за кодом класифікації 2610 «Субсидії та поточні трансфери підприємствам (установам, організаціям)» (згідно з пунктом 1.5 «Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі - МЮУ) 27.03.2012 за № 0456/20769; далі - Інструкція №333), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)»). Отримані КП бюджетні кошти у вигляді субсидій та поточних трансфертів, не передбачає постачання товарів/послуг такі кошти не є оплатою вартості товарів/послуг.
ДПС розглянула звернення КП та 17.09.2021 надала Податкову консультацію в якій зазначено, що при придбанні товарів/послуг за рахунок бюджетних коштів, що надійшли платнику податку у вигляді субсидій та поточних трансфертів, не нараховуються податкові зобов'язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 розділу V ПК, якщо придбані товари/послуги призначені для використання в оподатковуваних ПДВ операціях. Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПК.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 ПК податкова консультація - індивідуальна податкова консультація та узагальнююча податкова консультація, що надаються в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 ПК індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Згідно з пунктом 52.1 статті 52 цього Кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПК України).
Платник податків має право звертатись до суду про оскарження акту ненормативного характеру - податкової консультації. Підставою для визнання податкової консультації недійсною є її суперечність правовим нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 29 травня 2020 року у справі №807/1650/16.
Відповідно до вказаних правових норм, індивідуальна податкова консультація надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта у межах їхньої компетенції з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому така консультація надана. При цьому, надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз'яснення щодо практичного її застосування.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 лютого 2020 року у справі № 0440/5632/18, 6 травня 2020 року по справі №826/27228/15.
Як встановлено вище, у зверненні КП до ДПС позивач просив надати роз'яснення щодо необхідності нарахування ним податкових зобов'язань з ПДВ при отриманні бюджетних коштів за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610. Згідно Програмою КП надає послуги: встановлення та ремонт дорожніх знаків, збирання та вивіз сміття, зимове утримання доріг, тротуарів, ручне підмітання, косіння трав, тощо.
Згідно з пунктом 1.1 «Правил складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 26.08.2014 № 836 (зареєстровано в МЮУ 10.09.2014 за № 1104/25881; далі - Правила № 836), напрями використання бюджетних коштів - дії (заходи), пов'язані з наданням публічних послуг та/або забезпеченням надання таких послуг, що спрямовуються на досягнення мети та забезпечують виконання завдань в межах коштів, передбачених рішенням про місцевий бюджет на виконання бюджетної програми. Результативні показники бюджетної програми - кількісні та якісні показники, які визначають результат виконання бюджетної програми, характеризують перебіг її реалізації, ступінь досягнення цілей державної політики у відповідній сфері діяльності, реалізацію якої забезпечує головний розпорядник бюджетних коштів, досягнення мети бюджетної програми, виконання завдань бюджетної програми, висвітлюють обсяг і якість надання публічних послуг.
Відповідно до положення пункту 1.1 Правил № 836 бюджетні кошти спрямовуються для цілей надання послуг у межах виконання Програми, відповідно у розглянутій у зверненні № 3284 ситуації бюджетні кошти, що отримуються КП з бюджету за кодом бюджетної класифікації 2610, за своєю фактичною сутністю є оплатою вартості таких послуг.
При цьому виникнення об'єкта оподаткування ПДВ та нарахування податкових зобов'язань з ПДВ не залежить від напрямку використання отримувачем таких коштів (придбання матеріалів, палива, виплату заробітної плати тощо) та від статусу таких коштів (бюджетні чи небюджетні).
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПК об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПК.
Датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом (пункту 187.7 статті 187 ПК).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, та в інших випадках, передбачених статтею 189 ПК.
Статтею 196 ПК визначені операції, що не є об'єктом оподаткування, зокрема, підпунктом 196.1.6 пункту 196.1 цієї статті встановлено, що не є об'єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі); виплат дивідендів, роялті у грошовій формі або у вигляді цінних паперів, які здійснюються емітентом; надання комісійних (брокерських, дилерських) послуг із торгівлі та/або управління цінними паперами (корпоративними правами), деривативами та валютними цінностями, включаючи будь-які грошові виплати (у тому числі комісійні) фондовим або валютним біржам чи позабіржовим фондовим системам або їх членам у зв'язку з організацією та торгівлею цінними паперами ліцензованими торговцями цінними паперами, а також деривативами та валютними цінностями.
При цьому, товари/послуги, придбані за рахунок бюджетних коштів, що надійшли платнику податку у вигляді субсидій та поточних трансфертів, вважаються придбаними безпосередньо платником, і суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, відносяться до податкового кредиту на підставі податкових накладних, складених та зареєстрованих в ЄРПН постачальниками.
При придбанні товарів/послуг за рахунок бюджетних коштів, що надійшли Комунальному підприємству, податкові зобов'язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 розділу V ПК не нараховуються, якщо придбані товари/послуги призначені для використання в оподатковуваних ПДВ операціях.
Згідно з пунктом 1.5 розділу І Інструкції №333 поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».
Пунктом 1.6 1 Інструкції № 333 визначено, що:
поточні видатки - це видатки, які спрямовуються на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ, проведення досліджень, розробок, заходів та надання поточних трансфертів населенню і підприємствам (установам, організаціям);
субсидії - це усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;
Підпунктом 2.4.1 Інструкції № 333 передбачено, що до коду 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» відносяться:
субсидії підприємствам (установам та організаціям), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів;
дотації сільськогосподарським товаровиробникам;
субсидії на покриття збитків підприємств, фінансову підтримку підприємств на безповоротній основі, а також інші субсидії;
відшкодування відсотків за користування кредитами;
державна підтримка громадських організацій;
поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям).
Враховуючи те, що безпосередньо позивачем виконувались роботи та надавались послуги на виконання Програми апеляційний суд дійшов висновку, що бюджетні кошти, які надходили позивачу є оплатою (компенсацією) за виконання таких робіт/наданих послуг, а відтак їх сума має бути включена таким платником до бази оподаткування вартості виконаних ним робіт/послуг на дату їх отримання у відповідності до вимог статті 187 ПК.
Таким чином, з врахуванням зазначеного, у даному випадку операції з виконання робіт/наданих послуг по благоустрою міста для КП є об'єктом оподаткування ПДВ.
Наведені ж в апеляційній скарзі доводи не спростовують і не містять вагомих та обґрунтованих аргументів, які б давали підстави стверджувати про інше.
В світлі встановленого апеляційним судом, суд першої інстанції фактично правильно відмовив в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС, суд,
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2022 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді О. О. Большакова
О. І. Мікула
Повне судове рішення складено 1 вересня 2022 року.