Справа № 320/1218/21 Суддя (судді) першої інстанції: Басай О.В.
31 серпня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Епель О.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сквирської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2021 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради про стягнення суми, -
03.02.2021 ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Сквирської міської ради про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 18.11.2020 по 22.12.2020 в сумі 14283 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внаслідок її звільнення з посади голови Кам'яногрибельської сільської ради, у зв'язку із закінченням повноважень. Однак, остаточний розрахунок при звільненні проведений з ОСОБА_1 лише 22.12.2020, що є підставою для застосування наслідків, передбачених статтею 117 Кодексу законів про працю України.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.12.2021 задоволено частково: стягнуто з Сквирської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 13430,34 грн (тринадцять тисяч чотириста тридцять гривень 34 копійки). У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючі рішення у справі суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем не доведено своєчасний розрахунок з позивачкою під час звільнення, проте період затримки розрахунку при звільненні становить 22 дні, тому, що заробітна плата була перерахована 21.12.2020, внаслідок чого й розмір виплати судом стягнуто частково.
Позивачка судове рішення в апеляційному порядку не оскаржувала.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його через порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що існували об'єктивні причини неможливості своєчасно розрахуватися з позивачкою під час звільнення її з посади сільської голови, зокрема те, що новий Сквирський міський голова отримав право підпису лише 18.12.2020 і після чого було здійснено остаточний розрахунок з позивачем.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Обставини встановлені судом.
Судами апеляційної та першої інстанцій встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення і ліквідацію районів" №807-IX вiд 17 липня 2020 року, розпорядження Кабінету Міністрів України №715-р від 12 червня 2020 року "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області", відповідно до постанови ЦВК від 28 липня 2020 року №148 "Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу", постанови ЦВК №160 від 08 серпня 2020 року "Про перші вибори депутатів сільських селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, міських голів 25 жовтня 2020 року", призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори до сільських, селищних, міських громад Київської області iз відповідними найменуваннями органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб: "Сквирська міська рада Білоцерківського району Київської області" та "Сквирський міський голова Білоцерківського району Київської області".
За результатами перших місцевих виборів з обрання Сквирського міського голови і, які відбулись 25.10.2020, Сквирським міським головою було обрано Левіцьку Валентину Петрівну , яка склала присягу 18.11.2020, що підтверджується рішенням "Про початок повноважень Сквирського міського голови, обраного 25 жовтня 2020 року" від 18 листопада 2020 року №2-І-VІІІ.
20.11.2020 проведена державна реєстрація змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника установи або відомостей про керівника юридичної особи (том 1 а.с 19 зворотній бік) на підставі рішення сесії Сквирської міської ради від 18.11.2020 №12-1-VIII "Про реорганізацію юридичних осіб Антонівської, Буківської, Великоєрчиківської, Горобіївської, Домантівської, Дулицької, Каленнівської, Кам'яногребельської, Красноліської, Кривошиїнської, Тарасівської, Малоєрчиківської, Малолисовецької, Мовчанівської, Оріховецької, Пустоварівської, Рогізнянської, Радянської, Самгородоцької, Селезенівської, Тхорівської, Чубинецької, Шаліївської, Шамраївської та Шапіївської сільських рад, які приєднуються до Сквирської міської ради, що є адміністративним центром та створення комісії з реорганізації вищезазначених органів місцевого самоврядування, що увійшли до складу Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області".
Пунктом 2 вказаного рішення визначено, що Сквирська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків зазначених у рішенні сільських рад. Даним рішенням Сквирського міського голову уповноважено утворити Комісію з реорганізації сільських рад, включивши до її складу заступника голови Сквирської міської ради, бухгалтера Сквирської міської ради та бухгалтерів зазначених сільських рад (пункт 3 рішення).
Рішенням Сквирської міської ради Київської області від 18.11.2020 №1-1-VIII "Про початок повноважень депутатів Сквирської міської ради VIII скликання, обраних 25 жовтня 2020 року" вирішено визнати повноваження 26 депутатів Сквирської міської ради VIII скликання обраних 25 жовтня 2020 року (пункт 2).
Рішенням Сквирської міської ради Київської області від 18.11.2020 №2-1-VIII "Про початок повноважень Сквирського міського голови, обраного 25 жовтня 2020 року" визнано повноваження Сквирського міського голови VIII скликання Левіцької Валентини Петрівни , обраної 25.10.2020 та вирішено вважати її такою, що вступила на посаду (пункт 2).
Рішенням Сквирської міської ради за №1-1-VІІ від 18.11.2020 ОСОБА_1 звільнено з посади Кам'яногребельського сільського голови селищного голови на підставі ч 1 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - у зв'язку із закінченням строку повноважень, що підтверджується відповідним записом в трудовій книжці позивача (том 1 а.с.7).
18.11.2020 року у трудовій книжці ОСОБА_1 вчинено запис Сквирським міським головою Левицькою В.П. , відповідно до якого позивача звільнено з посади Кам'яногребельського сільського голови у зв'язку із закінченням строку повноважень (частина 1 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") на підставі рішення Сквирської міської ради №1-1-VIII від 18.11.2020, а заробітна плата була перерахована 21.12.2020, що підтверджено випискою по картковому рахунку.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами, і не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Згідно частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1,2, 3 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР.
В свою чергу, Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-ІІІ регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Посадовою особою місцевого самоврядування, згідно статті 2 Закону №2493-ІІІ є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Власне, положеннями Закону №280/97-ВР, Закону №2493-ІІІ та Кодексу законів про працю України визначено механізм звільнення посадових осіб органів місцевого самоврядування зі служби в органах місцевого самоврядування та дотримання при цьому гарантій їх соціального захисту.
Так, згідно з частиною першою статті 42 Закону №280/97-ВР, повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Отже, у відповідності до наведеного, підставою для звільнення сільського, селищного, міського голови у зв'язку із закінченням строку повноважень буде рішення новообраної ради про набуття нею повноважень або, у разі якщо рада не обрана - рішення про набуття повноважень новообраним сільським, селищним, міським головою.
Таким чином, у разі закінчення строку повноважень сільський, селищний, міський голова звільняється з посади за частиною 1 статті 42 Закону №280/97-ВР, а підставою звільнення є рішення першої сесії новобраної ради про початок повноважень ради нового скликання (у разі, якщо рада не обрана - рішення про набуття повноважень новобраним сільським, селищним, міським головою).
Зокрема, 14.05.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16.04.2020 №562-IX, згідно пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положено якого установлено, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
За пунктом 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінюсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993. №58 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110) днем звільнення вважається останній день роботи.
Відповідно до частини першої статті 47 КЗпП, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
В силу вимог статті 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Згідно з статтею 117 КЗпП, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Встановивши під час розгляду справи про стягнення середнього заробітку у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред'явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі статті 117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а в разі не проведення його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини.
Висновки суду.
Системний аналіз вищевказаних норм дає підстави дійти висновки, що право працівнику гарантується право на своєчасне отримання заробітної плати як джерела існування, тем більше при звільненні з роботи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідними та належними доказами підтверджено, що під час звільнення позивачки з посади 18.11.2020, розрахунок з нею було вчинено лише 21.12.2020, що є підставою для застосування положень статті 117 Кодексу законів про працю України.
Судом зроблено розрахунок середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні виходячи з довідок про заробітну плату позивачки видані Кам'яногребельською сільською радою Сквирського району Київської області та Сквирською міською радою, і затримка становить 22 дні.
З огляду на те, що позивачка не оскаржувала цей розрахунок, а апелянт не спростував висновки суду першої інстанції з приводу зробленої суми виплати, колегія суддів дійшла висновку про відсутність скасування рішення суду в цій частині.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем доведено належними та допустимими доказами обґрунтованість позовних вимог (частково), а доводи апелянта не заслуговують уваги.
Також, надаючи оцінку всім іншим доводам учасників справи, судова колегія також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Згідно зі ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Сквирської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2021 р. - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2021 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради про стягнення суми - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.1 ст.263 , п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
О.В. Епель