Рішення від 19.07.2022 по справі 640/16926/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2022 року м. Київ №640/16926/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови донарахувати та виплатити у 2021 році позивачу як особі з інвалідністю ІІ групи, ветерану війни, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити у 2021 році позивачу як особі з інвалідністю ІІ групи, ветерану війни, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Підстава позову: позивачу виплачено грошову допомогу до 5 травня у 2021р. у розмірі 3906 грн., що не відповідає встановленому ч. 5 ст. 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551).

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що нараху-вання і виплату позивачу щорічної разової допомоги здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325, яка не була визнана неконституційною та була чинною; організація виплати грошової допомоги відноситься до повноважень Міністерства соціальної політики України, яке здійснює перерахування коштів на зазначені цілі розпорядникам бюджетних коштів й відповідач не мав повноважень на виплату позивачу допомоги у іншому розмірі з огляду на відсутність відповідних бюджетних призначень.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задово-лення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю війни ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення від 16.11.2009 серія НОМЕР_1 .

У 2021р. позивачу виплачено разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 3906 грн., що визнається сторонами у заявах по суті справи і підтверджується матеріалами справи.

Позивач звернувся до відповідача щодо виплати як особі з інвалідністю війни ІІ групи грошової допомоги у належному розмірі, у задоволенні якої відповідач відмовив.

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального забезпечення та стосуються виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2021р.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким ч. 5 ст. 13 Закону №3551 викладено у новій редакції.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 визнано неконсти-туційним окреме положення п. 26 Прикінцевих та перехідних положень БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 13 Закону №3551 у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 встановлено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021р. особам з інвалідністю внаслідок війни <...> випла-чується в таких розмірах: I групи - 4421 грн.; II групи - 3906 грн.; III групи - 3391 грн.

Вирішуючи питання щодо конкуренції правових норм вказаних актів, суд враховує таке.

Згідно із ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1).

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України (ч. 2).

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнарод-ному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України (ч. 3).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.01.2021 №440/2722/20 з посиланням вищевказані рішення Конституційного Суду України і наведені цим судом мотиви та виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами зазначила, що для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020р. слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112, а Закон №3551, який має вищу юридичну силу.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 зазначила, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 №913/204/18, від 10.03.2020 №160/1088/19).

Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10.02.2016 №537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у ч. 4 ст. 9 КАС України (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014р. слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 суперечить ст. 13 Закону №3551, тому відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України та з урахуванням вищенаведених рішень Конституційного Суду України і Великої Палати Верховного Суду при вирішенні цієї справи належить застосовувати положення ст. 13 Закону №3551, а не положення вказаної постанови Уряду України, безвідносно до того, що її положення не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Отже, позивач мав право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021р. у розмірі 14152 грн. Виплата позивачу грошової допомоги у меншому розмірі не відповідає вимогам Закону №3551 і порушила вказане право позивача, яке не було відновлене відповідачем після звернення позивача.

Заперечення відповідача з посиланням на відсутність у нього відповідних бюджетних призначень є зрозумілими, але не можуть бути перешкодою для визнання судом права позивача, захисту та поновлення цього права. При цьому бюджетне законодавство передбачає внесення змін до бюджетних призначень.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про обґрунтованість позову і наявність підстав для його задоволення у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору як людина з інвалідністю ІІ групи; інші судові витрати сторонами не заявлялись, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 .

2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

3. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат;

03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, 7; ЄДРПОУ 22886300.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко