Справа № 560/7519/22
іменем України
01 вересня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 електронним зв'язком звернулася до суду з позовом від 20.07.2022, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до стажу державної служби періоди роботи в органах Державної податкової служби з 19.03.1994 по 01.05.2016, з метою подальшого переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 19.03.1994 по 01.05.2016 в органах державної податкової служби.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що у грудні 2021 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням здійснити переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». 05.01.2022 отримала відмову у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби. Вважає дії відповідача неправомірними, тому звернулася до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 28.07.2022, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази.
30.08.2022 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що згідно записів трудової книжки позивачці 01.08.1994 присвоєно персональне звання інспектор податкової служби ІІІ рангу та в подальшому присвоювалися інші спеціальні звання. Вважає, що період роботи з 19.03.1994 по 01.05.2016 на відповідних посадах в державній податковій службі, коли позивачці були присвоєні спеціальні звання, не підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII. Вказує, що стаж роботи позивача на посадах державної служби відсутній. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
23.12.2021 позивач звернулася на вебпортал Пенсійного фонду України щодо права на переведення з пенсії за віком згідно Закону №1058-ІV на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.01.2022 №146-12201/Т-03/8-2200/22 повідомлено позивача про відсутність підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що визначає право на пенсію відповідно до Закону №889.
На виконання вимог ухвали суду відповідач у листі від 11.08.2022 вказав, що до стажу державної служби не зараховуються періоди роботи ОСОБА_1 в державній податковій інспекції з 19.03.1994 по 11.09.1995, та з 20.09.1995 по 30.04.2016, оскільки останній присвоювались спеціальні звання, що не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців.
Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 , зокрема, працювала з 19.03.1994 по 11.09.1995 в державній податковій інспекції по Тернопільському району; - з 20.09.1995 по 31.01.2012 в державній податковій інспекції по Хмельницькій області; - з 01.02.2012 в державній податковій службі у Хмельницькій області.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі - Порядок № 229).
Порядок № 229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державну службу” № 889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 здійснюється відповідно до Порядку № 283.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Крім цього, згідно п. 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до ст. 344 ПК України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про державну службу”.
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Згідно ст. 343 ПК України, посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження до 01.05.2016 такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Відтак, період роботи позивача в органах державної податкової служби з 19.03.1994 по 11.09.1995, з 20.09.1995 по 31.01.2012 та з 01.02.2012 по 01.05.2016 зараховується до стажу державної служби.
При цьому, потрібно враховувати, що позивач продовжує працювати у Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області, отримує пенсію за віком з 29.08.2016 та не звертався до пенсійного органу із заявою про перехід на пенсію державного службовця. Відповідно відповідач не приймав рішення щодо цього, а тому немає підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача в органах державної податкової служби з 19.03.1994 по 11.09.1995, з 20.09.1995 по 31.01.2012 та з 01.02.2012 по 01.05.2016. Тобто, зобов'язальна вимога є передчасною, а фактично є протиправною відповідь пенсійного органу, яка була надана на звернення ОСОБА_1 №ВЕБ-22001-Ф-С-21-116146 від 23.12.2021, листом за №146-12201/Т-03/8-2200/22 від 05.01.2022. У випадку звернення ОСОБА_1 із відповідною заявою про перехід на пенсію державного службовця, пенсійний орган повинен прийняти рішення про призначення чи не призначення пенсії державного службовця, зокрема, врахувавши періоди роботи в органах державної податкової служби з 19.03.1994 по 11.09.1995, з 20.09.1995 по 31.01.2012 та з 01.02.2012 по 01.05.2016, законність чого встановлено у цій адміністративній справі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.
Позивач сплатила судовий збір у розмірі 992,40 гривень, тому ці витрати слід присудити на її користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною інформацію Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка вказана у листі за №146-12201/Т-03/8-2200/22 від 05.01.2022, зокрема, про відсутність підстав для зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби періодів роботи в органах державної податкової служби з 19.03.1994 по 11.09.1995, з 20.09.1995 по 31.01.2012 та з 01.02.2012 по 01.05.2016, так як ці періоди є державною службою.
В решті вимог позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 вересня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович