Копія
Справа № 560/11644/21
31 серпня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні заяву представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання по адміністративній справі за позовом Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Хмельницькій області подало до суду заяву про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі №560/11644/21.
В обґрунтування заяви вказує, що 17 березня 2022 року Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №560/11644/21 та встановлено строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 20.04.2022. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2022 виправлено описку, допущену у виконавчому листі виданому Хмельницьким окружним адміністративним судом 17.03.2022 у справі №560/11644/21. На адресу контролюючого органу дана ухвала від 13.04.2022 з мокрою печаткою та з відміткою про набрання законної сили надійшла 05.05.2022, проте, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання із ухвалою про виправлення описки по справі №560/11644/21 - сплинув. Отже, враховуючи те, що ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2022 про внесення виправлень до виконавчого листа з мокрою печаткою та з відміткою про набрання законної отримано позивачем 05.05.2022, а строк пред'явлення його до виконання сплинув 20.04.2022 - виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили і є обов'язковим до виконання не можливе без поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки інших способів виконання судового рішення законом не передбачено.
Вирішуючи заяву по суті, суд зазначає, що правовідносини з приводу поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання унормовані положеннями ст. 376 КАС України.
В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 7 604 (сім тисяч шістсот чотири) грн. 64 коп.
Судове рішення набрало законної сили 20.01.2022.
17.03.2022 Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №560/11644/21, встановлено строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 20.04.2022.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2022 виправлено описку, допущену у виконавчому листі виданому Хмельницьким окружним адміністративним судом 17.03.2022 у справі №560/11644/21.
Ухвала Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2022 набрала законної сили 29.04.2022 та отримана позивачем 05.05.2022 (вх. №5890/5).
Отже на момент набрання ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2022 законної сили, строк на пред'явлення виконавчого листа у справі №560/11644/21 сплинув.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до ст. 1 цього Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст. 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення, зокрема, на підставі таких виконавчих документів як виконавчі листи, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Частиною 1 ст. 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону № 1404-VIII державний виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
При цьому, необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність поважних причин такого пропуску.
Такі причини (обставини) повинні бути об'єктивною перешкодою для особи, на користь якої винесено судовий акт, і яка вчиняє дії для отримання виконавчого документа та його пред'явлення до виконання.
Конституційний Суд України у рішенні № 18-рп/2012 від 13.12.2012, зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Розглядаючи справу № 5-рп/2013 Конституційний Суд України у рішенні від 26.06.2013 звернув увагу, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили. При цьому, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 18.06.2019 у справі № 806/2492/17 та від 31.10.2019 у справі № 820/2607/17.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Отже, з урахуванням вимог Закону України "Про виконавче провадження", строк пред'явлення виконавчого листа до виконання закінчився 20.04.2022.
З матеріалів справи вбачається, що заявником, вчинено всі можливі дії щодо пред'явлення ним виконавчого листа до виконання, а обставини, що унеможливили таке пред'явлення, не залежали від волі заявника.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області пропустило строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з поважних причин, а тому пропущений строк необхідно поновити.
Керуючись статтями 248, 256, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання - задовольнити.
Поновити строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №560/11644/21.
Встановити строк для пред'явлення виконавчого листа у справі №560/11644/21 до виконання - три місяці з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький