Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 вересня 2022 року № 520/6222/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022. м. Харків, майдан Свободи, Держпром. 3 під'їзд. 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344), які полягають в перерахунку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ) пенсії з 01.04.2019 року, виходячи з 70 % грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824, яке становить 19645,50 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи. Держпром. З під'їзд. 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ) пенсію з 01.04.2019 року у розмірі 80 % грошового забезпечення, визначеною за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 10.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Ухвала суду та позовна заява з додатками доставлені до електронного кабінету відповідача та отримані ним, що підтверджується довідкою про доставку документів до кабінету електронного суду, наявною в матеріалах справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2005 року одержує пенсію за вислугу років. При перерахунку пенсії з 01.04.2019 за рішенням суду відповідачем було зменшено розмір пенсії позивача з 80% до 70%. Вважаючи такий перерахунок протиправним, позивач звернувся до суду для відновлення свої прав.
25.08.2022 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач не погоджуючись з позовними вимогами зазначив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання зазначеним рішенням суду законної сили Урядом України не приймалося.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 28.12.2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262), основний розмір пенсії позивача при проведенні її перерахунку становить 80% її грошового забезпечення станом на 01.12.2017, що підтверджується довідкою №5030 від 13.07.2018.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУПФУ в Харківській області), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ №103 від 21.02.18 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ 103), на підставі довідки №100/28913 від 30.03.2018, виданої позивачу ліквідаційною комісією ГУМС України в Харківській області, було проведено перерахунок пенсії позивача. Пенсія обчислена, виходячи із грошового забезпечення позивача (посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років).
З 01.03.2018 пенсію було перераховано у зв'язку з підвищенням розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Після цього перерахунку пенсія виплачувалася у розмірі 70 % грошового забезпечення, що підтверджується довідкою №5031 від 13.07.2018.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 у справі №2040/7615/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивачу з 80% грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок у розмірі 80 % від відповідних сум грошового забезпечення, визначених уповноваженим органом та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року.
Після набрання чинності 21.12.2018 вказаним рішенням суду в справі №2040/7615/18 пенсія виплачувалася у розмірі 80 % грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №520/12042/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у невчиненні дій з перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 30.04.2021 № 22/6-1824, складеної Департаментом персоналу МВС України; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 30.04.2021 № 22/6-1824, складеної Департаментом персоналу МВС України, з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше сплачених пенсійних сум.
Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача провести перерахунок з 01.04.2019 у розмірі 80% грошового забезпечення Харківський окружний адміністративний суд зауважив, що на немає підстав вважати, що перерахунок пенсії позивача відбудеться із розміру, меншого ніж 80% грошового забезпечення, оскільки такий перерахунок ще не був проведений ГУ ПФУ. Зважаючи на це суд зробив висновок, що позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, а отже в цій частині вимог права позивача не є порушеними.
При перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, проведеного на виконання рішення ХОАС №520/12042/21 від 09.09.2021, відповідач повторно зменшив розмір пенсії позивача з 80% до 70% грошового забезпечення, не враховуючи встановленого судовим рішенням у справі №2040/7615/18 права позивача на пенсійне забезпечення у розмірі 80 % грошового забезпечення.
Позивач не погодився з вказаними діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Відсотковий розмір грошового забезпечення, що враховується для обрахунку пенсії позивача, був предметом розгляду у справі №2040/7615/18, позовні вимоги позивача у якій задоволено.
Позивачу була призначена пенсія за вислугу років, її розмір складав 80 % від грошового забезпечення, що підтверджується наданими до матеріалів справи доказами.
У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії під час її призначення, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Відтак, відповідачем шляхом зменшення відсоткового розміру пенсії позивача при її перерахунку з 01.04.2019 було порушено право позивача на належний соціальний захист.
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивач в прохальній частині позову просив суд також вирішити питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з таких приписів діючого законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до положень ст. 134 КАС України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч. 2 ст. 134 КАС України).
Згідно з ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі/West Alliance Limited проти України", заява №19336/04, п. 269).
За приписами ч. 5 ст.134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 3 ст.134 КАС України).
Отже, розмір витрат на правничу допомогу адвоката, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, має визначатися згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та підтверджуватися доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості. Тобто, договором про надання правової допомоги має бути визначено вартість робіт (послуг) адвоката.
14.02.2022 між позивачем ОСОБА_1 та адвокатом Статівка О.Є. було укладено Договір про падання правової допомоги (адвокатських послуг) № 14/02-22-1, пунктом 1.1 якого передбачено, що адвокат Статівка О.Є. надає правову (правничу) допомогу позивачу ОСОБА_2 представництва його інтересів та захисту його прав в усіх органах державної та виконавчої влади, державних, громадських, господарських та інших установах, організаціях і підприємствах незалежно від форм власності та тому числі в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, а також в судових органах, у тому числі Харківському окружному адміністративному суді, що стосується звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про добровільне здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 року пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення, або визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року, виходячи з 70 % грошового забезпечення, та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04 2019 року у розмірі 80 % грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824. з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п. 4.1. вказаного Договору сторони домовилися, що на надання правничої допомоги, зазначеної у п. 1.1. цього Договору. Клієнт сплачує Адвокату гонорар в фіксованому розмірі у сумі 13000,00 (тринадцять тисяч) грн., що відповідає мінімальній ставці гонорару адвоката, визначеній у рішенні Ради адвокатів Харківської області № 13/1/7 від 21.07.2021 року, відповідно до якого розмір адвокатського гонорару у Справах по Кодексу адміністративного судочинства України за ведення справи у суді становить від 2 мінімальних заробітних плат, з додатковою оплатою 0,5 мінімальної заробітної плати за кожне судове засідання.
Пунктом 4.2. вказаного Договору встановлено, що гонорар у розмірі, визначеному у п. 4.1. цього Договору, Клієнт зобов'язується сплатити Адвокату в строк протягом 5 робочих днів з дня фактичного добровільного здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 року пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення, або на підставі можливого рішення суду, яким буде задоволено позовну заяву Клієнта про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 року у розмірі 80 % грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824, з урахуванням раніше виплачених сум. Після цього, на підтвердження отримання Адвокатом від Клієнта вказаного гонорару (грошових коштів) за цим Договором про надання правової допомоги (адвокатських послуг). Адвокат надає Клієнту квитанцію на вказану суму, засвідчену підписом та печаткою Адвоката.
Відповідно до п. 5.3. вказаного Договору на підтвердження факту надання Адвокатом Клієнту правової допомоги (адвокатських послуг) відповідно до умов цього Договору складається Акт прийому-передачі наданої правової допомоги (адвокатських послуг). Акт прийому-передачі наданої правової допомоги (адвокатських послуг) вважається прийнятим Клієнтом без будь-яких зауважень, якщо протягом 3-х днів з моменту отримання даного акту Клієнт не пред'явить Адвокату письмові та аргументовані зауваження на нього.
На підтвердження обсягу наданих послуг адвокатом до суду надано копії наступних документів:
- оригінал ордеру адвоката про надання правової допомоги серії АХ № 1057176 від 09.08.2022 року
- копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 982 від 23.06.2011 року та посвідчення адвоката України № 982 від 23.06.2011 року,
- копія договору про надання правової допомоги № 14/02-22-1;
- копія акту прийому-передачі наданої правової допомоги від 09.08.2022.
В акті прийому - передачі правової допомоги (адвокатських послуг) від 29.06.2021 року виконаних послуг до договору вказано обсяг наданих правових послуг, який включає: 1) надання консультацій, обговорення проблемних питань захисту прав та інтересів, укладання договору про надання правової допомоги (адвокатських послуг) 2) вивчення законодавчої бази 3) підготовка та складання позовної заяви, 4) продовження підготовки та складання позовної заяви, складання акту приймання - передачі наданої правової допомоги, копіювання додатків до позовної заяви, спрямування позову до суду.
Суд зазначає, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України", від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України", від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України", від 30 березня 2004 року у справі "Меріт проти України", заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
З огляду на викладене, суд, вирішуючи питання про визначення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, виходив зі складності справи та обсягу наданих адвокатом послуг позивачу, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг), надання до суду доказів, які стосуються спірних правовідносин.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі “East/West Alliance Limited” проти України", заява №19336/04, п. 269).
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, має визначатися згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та підтверджуватися доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості. Тобто, договором про надання правової допомоги має бути визначено вартість робіт (послуг) адвоката.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Як вбачається зі змісту договору про надання правової допомоги сторонами погоджено фіксований розмір гонорару адвоката за надання правової допомоги.
Понесені витрати, пов'язані з наданням надання консультацій, обговорення проблемних питань захисту прав та інтересів, в межах розгляду даної справи, опрацювання адвокатом нормативно - правових актів, копіювання додатків до позову, нерозривно пов'язане з самою підготовкою та складанням позовної заяви, та не можуть бути враховані як окремі послуги. Крім того, складання акту приймання - передачі наданої правової допомоги взагалі не може бути включено до понесених витрат на правничу допомогу, надану в межах розгляду справи.
З аналізу положень статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі - сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов'язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.
Суд виходить з того, що дана справа стосується зменшення відсотку при перерахунку пенсії, фактично є повторною для позивача щодо нормативного обґрунтування позовних вимог, є типовою, щодо вказаного правового питання висловлено позицію Верховного Суду у зразковій справі, належить до поширеної категорії справ, у яких текст позовної заяви є шаблонним, а її складання не вимагає ані значного часу, ані глибокого аналізу судової практики та нормативно-правових актів.
Відтак, враховуючи предмет спірних правовідносин та наявність значного обсягу судової практики з цього питання, суд вважає, що витрати, які підлягають відшкодуванню за підготовку та складання позовної заяви, слід зменшити, та співмірною сумою відшкодування понесених витрат є 1500,00 грн.
Одночасно судові витрати в частині сплаченого судового збору підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача в повній сумі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022. м. Харків, майдан Свободи, Держпром. 3 під'їзд. 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344), які полягають у перерахунку ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.04.2019 року, виходячи з 70 % грошового забезпечення замість 80%, визначеного за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи. Держпром. З під'їзд. 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.04.2019 року у розмірі 80 % грошового забезпечення, визначеною за оновленою довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 30.04.2021 року за вих. № 22/6-1824, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 1500 грн (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 01.09.2022.
Суддя Білова О.В.