про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
01 вересня 2022 року Справа № 480/2163/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 № 11/49554/338. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 № 11/49554/338, з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код 21108013) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятосот вісім) грн. 00 коп.
17.01.2022 ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із заявою у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі №480/2163/21 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі №480/2163/21, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів);
- постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №480/2163/21 та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області .
Ухвалою суду від 31.01.2022 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №480/2163/21.
02.06.2022 від Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області до суду надійшов звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі № 480/2163/21.
Ухвалою суду від 20.06.2022 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 19.04.2021 у справі №480/2163/21 - відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 19.04.2021 у справі №480/2163/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 - протягом двох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
22.08.2022 від Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області до суду надійшов звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі № 480/2163/21, в якому зазначено, що на виконання рішення суду у травні 2021 року Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 у сумі 117 801,84 грн. нарахована до виплати. Суми коштів, перераховані за минулі періоди, нараховані до виплати та будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України, оскільки згідно зі статтею 8 Закону № 2262 - XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до ч.ч. 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями п.п. 20, 29 ч. 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Згідно п. 2 р. III Постанови правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, затвердженої в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України», (далі-Постанова) складання, розгляд, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України проводяться відповідно до вищевказаної Постанови та затверджується Кабінетом Міністрів України. На сьогодні бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік не затверджено. Відповідно до п. 5 р.VІІ Постанови, план доходів і видатків головного управління, не пізніше місячного терміну з дати затвердження бюджету Пенсійного фонду України, складається відповідно до показників бюджетної документації, доведених Пенсійним фондом України та затверджується Головою правління Пенсійного фонду України. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження. Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551) дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Враховуючи викладене вище, рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд встановив наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 № 11/49554/338, з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 № 11/49554/338, з 01.04.2019. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 у сумі 117 801,84 грн. нарахована до виплати.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Згідно зі ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 № 11/49554/338, з 01.04.2019, тому у цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є обґрунтованим.
Водночас, суд зауважує, що перерахована пенсія за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 у сумі 117 801,84 грн. позивачу не виплачена, що не заперечується відповідачем.
Суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення нарахування сум пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму пенсії.
Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного нарахування пенсії на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання всіх дій відповідачем на виконання рішення суду у цій частині.
У зв'язку з цим, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі - в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплатити позивачу суму перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021.
Водночас, стосовно наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду у Сумській області за невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпунктів 4-5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Тобто, виплата пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року по справі №560/523/19.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету України на погашення заборгованості за рішенням суду не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у спірному випадку, штрафу. Докази того, що відповідач на даний час має виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, які можуть бути перераховані позивачу на виконання рішення суду щодо виплати суми боргу, матеріали справи не містять. Враховуючи зазначене, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 19.04.2021 у справі №480/2163/21 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 19.04.2021 у справі №480/2163/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 - протягом двох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Є.Д. Кравченко