01 вересня 2022 року Справа № 480/12402/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12402/21 за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулась позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Сумській області від 02.11.2021р. №721918280901 щодо застосування штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн.
У позовній заяві зазначає, що ГУ ДПС у Сумській області була проведена фактична перевірка кіоску, який належить позивачці та розташований за адресою АДРЕСА_1 . За результатами перевірки був складений акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів №5143/А/18-28-09- 01/ НОМЕР_1 від 11.10.2021. Даним актом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснювався продаж тютюнових виробів без діючої ліцензії, а саме: «...14.05.2021 року була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами у кіоску за адресою АДРЕСА_1 . Дія попередньої ліцензії за реєстраційним номером №18220311202000653 завершилася 13.05.2021, а наступна ліцензія за реєстраційним номером №18220311202100653 розпочала діяти 15.05.2021р. В ході вибіркової перевірки електронних копій фіскальних чеків встановлено, що у період відсутності ліцензії виявлено факти продажу роздрібної торгівлі, а саме - 14.05.2021 року.
Позивач стверджує про те, що наявна у неї ліцензія діяла до 14.05.2021 року включно, а тому застосування до неї штрафних санкції за продаж алкогольних та тютюнових виробів у цей день є незаконним.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.12.2021р. призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що суб'єктом господарювання була отримана попередня ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними виробами № 18220311202000653 з терміном дії з 14.05.2021р. до 14.05.2021р. При цьому, на переконання відповідача, розрахунок терміну дії ліцензії здійснюється у вигляді одного року - шляхом відліку 365 днів починаючи з дати початку дії ліцензії. У випадку з вищенаведеною ліцензією останнім днем дії ліцензій є 13.05.2021року.
При цьому, 05.05.2021 від ФОП ОСОБА_1 надійшла заява про отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за вхідним номером №10396/АП, в якій зазначено початковий термін дії ліцензії з 15.05.2021. Ліцензія за реєстраційним номером №18220311202100653 розпочала діяти з 15.05.2021р. Отже, на переконання відповідача, у позивача були відсутні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами у період - 14.05.2021р. В ході перевірки встановлено, що в період відсутності ліцензії - 14.05.2021 через реєстратор розрахункових операцій моделі Екселліо ОР-25, заводський номер № НОМЕР_2 , фіскальний номер №3000211172, що використовується ФОП ОСОБА_1 у кіоску за адресою: АДРЕСА_1 здійснено роздрібну торгівлю тютюновими виробами. За висновками податкового органу, дана обставина свідчить про порушення позивачем вимог ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних виробів, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), згідно якого роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, за наявності у них відповідних ліцензій.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.04.1997 року зареєстрована як фізична особа- підприємець. Основними видами моєї діяльності є 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний) та 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах. Позивачка має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №18220311202100653.
11.10.2021 року головними державними ревізорами-інспекторами ГУ ДПС у Сумській області була проведена фактична перевірка кіоску, який належить ФОП ОСОБА_1 та розташований за адресою АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки був складений акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів №5143/А/18-28-09- 01/2350911504 від 11.10.2021.
Даним актом встановлено, що позивачкою здійснювався продаж тютюнових виробів без діючої ліцензії, а саме: «...14.05.2021 року була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами у кіоску за адресою АДРЕСА_1 . Дія попередньої ліцензії за реєстраційним номером №18220311202000653 завершилася 13.05.2021, а наступна ліцензія за реєстраційним номером №18220311202100653 розпочала діяти 15.05.2021р. Вході вибіркової перевірки електронних копій фіскальних чеків встановлено, що у період відсутності ліцензії виявлено факти продажу роздрібної торгівлі, а саме 14.05.2021 року.
Зважаючи на вищенаведене, за результатами фактичної перевірки відповідачем зроблено висновок щодо здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензій, чим порушено вимоги ч. 20 ст. 15 Закону № 481/95-ВР .
Відповідно до абз. 7 ст.17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень. У зв'язку з чим, за результатами фактичної перевірки, ГУ ДПС у Сумській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від №721918280901 від 02.11.2021 на суму 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії.
Позивачка не погодилась з вказаним рішенням, а тому звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон № 481/95-ВР.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95 визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Згідно зі статтею 15 Закону №481/95 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з абзацом 5 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Відповідно до пункту 23 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 №493 роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може провадитися суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності, в тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Форма ліцензії затверджується Мінекономрозвитку. Бланки ліцензій виготовляються друкарським способом, повинні мати номер і бути захищені від підробки та несанкціонованого тиражування. У ліцензії зазначається:
- на лицьовому боці: найменування органу, що її видав; вид товарів (алкогольні напої чи тютюнові вироби), на право реалізації яких видано ліцензію; для юридичних осіб - найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за їх наявності); для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за його наявності); ідентифікаційний код суб'єкта підприємницької діяльності; місце торгівлі; адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; реєстраційний номер ліцензії, дата реєстрації; термін дії; дата видачі ліцензії; посада, прізвище, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала ліцензію;
- на зворотному боці: відмітки про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію; відмітка про реєстрацію ліцензії в державній податковій інспекції, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності
Як встановлено судом, у позивача була наявна ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями:
- ліцензія на торгівлю тютюновими виробами №18220311202000653, яка діяла в період з 14.05.2020 до 14.05.2021 (а.с.11);
- ліцензія на торгівлю тютюновими виробами №18220311202100653, яка діє в період з 15.05.2021р. до 15.05.2022р. (а.с.10).
Реалізація позивачем тютюнових виробів, за яку застосовано штраф, мала місце 14.05.2021. Відповідач вважає, що 14.05.2021 не охоплюється строком дії наявної у позивача ліцензії на торгівлю тютюновими виробами №18220311202000653.
Суд не погоджується з такою правовою позицією відповідача, зважаючи на таке.
Законодавець у Цивільному кодексі України виокремлює як поняття "строку", так і "терміну", які не є тотожними.
Так, відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. При цьому, під терміном слід розуміти певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
У Законі №481/95-ВР вживається поняття "термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями", який відповідно до частини другої статті 252 Цивільного кодексу України визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Податковий орган виходив із того, що останнім днем ліцензії позивача на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами терміном дії з 14.05.2020 до 14.05.2021 слід вважати 13.05.2021.
Відповідно до приписів Закону №481/95-ВР ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видається повноваженим органом строком дії - один рік. При цьому, відповідно до Порядку, на бланку ліцензії, на лицьовому боці зазначається, серед іншого її термін дії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач отримав ліцензіюна торгівлю тютюновими виробами №18220311202000653 (а.с.11), в якій зазначений термін її дії з 14.05.2020р. до 14.05.2021.
Отже, терміни дії даної ліцензії були особисто встановлені повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та дня її закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв'язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Крім того, згідно з частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem.
За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.
Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день dies ad quem є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає dies a quo, або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця.
З урахуванням наведеного граматичного аналізу вжиття в ліцензії її кінцевої дати дії «до 14.05.2021» та положень Конвенції, суд дійшов висновку про недопущення позивачем порушень вимог Закону №481/95-ВР під час здійснення роздрібного продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в останній день чинності ліцензій - 14.05.2021.
Враховуючи, що станом на 14.05.2021 ще не сплив строк дії ліцензій на продаж тютюнових виробів та алкогольних напоїв, суд вважає безпідставним застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, судом встановлено наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що відповідно до квитанції від 17.11.2021 позивачем під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у загальній сумі 908,00 грн., який підлягає розподілу відповідно до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Сумській області від 02.11.2021 №721918280901 про застосування до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м.Суми, 40009, ЄДРПОУ 43995469) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець