Рішення від 31.08.2022 по справі 260/2416/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року м. Ужгород№ 260/2416/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області по зниженню з 01.12.2019 року відсоткового розміру пенсії позивача з 77 % до 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-118 від 11.05.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", під час виконання судового рішення у справі № 260/3490/21 від 11.10.2021 року;

2. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії позивачу, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-118 від 11.05.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

3. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області по застосуванню обмеження з 01.12.2019 року максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;

4. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити (виконати) починаючи з 01.12.2019 року позивачу виплату основного розміру пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Пенсію позивач отримував у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-118 від 11.05.2021 року виходячи з розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення та виплату здійснював з обмеженням максимального розміру. Позивач вважає дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років з 77 % на 70 % під час перерахунку пенсії та виплату пенсії з обмеженням максимального розміру - протиправними та такими, що порушують його конституційні права.

Ухвалою судді від 11.07.2022 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та відповідно до ст. 263 КАС України, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

21.07.2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необґрунтованими та зазначає, що при виконанні судового рішення у справі № 260/3490/21 застосовуються чинні на час проведення перерахунку пенсії норми закону, а відтак, розмір суми складових грошового забезпечення обчислений у максимальному розмірі, визначеного статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Крім того, з посиланням на ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" стверджує, що законодавцем встановлено обмеження максимального розміру пенсії не тільки у відсотковому еквіваленті від грошового забезпечення, а й у максимальній величині обчисленої пенсії.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з розрахунку 77 % грошового забезпечення.

В квітня 2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, при цьому основний розмір пенсії визначено з розрахунку 70 відсотків грошового забезпечення.

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року з розрахунку відсоткового значення розміру грошового забезпечення, що діяло при призначенні пенсії, та здійснити виплату такої з урахуванням виплачених сум.

Листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 20.02.2020 року у відповідь на звернення ОСОБА_1 останнього повідомлено про порядок проведеного з 01.01.2016 року перерахунку пенсії, в тому числі, виходячи з максимального розміру грошового забезпечення, встановленого ст. 13, а саме 70%. Також проінформовано про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з огляду на те, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103 від 21.02.2018 року інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців не приймалось.

Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Закарпатській області у проведенні перерахунку пенсії з розрахунку 77% грошового забезпечення протиправною та такою, що порушує його конституційні права, позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 року у справі № 260/660/20 (головуючий - суддя Ващилін Р.О.) задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови ГУ ПФУ у Закарпатській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 77% від грошового забезпечення та зобов'язано ГУ ПФУ у Закарпатській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В подальшому, 11.05.2021 року Державною установою "Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського - заступник начальник Головного управління (1 група областей), для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.

13.07.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до оновленої довідки з 13.07.2020 року.

Листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 27.07.2021 року за №3755-3561/Н-02/8-0700/21 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку позивача за новою довідко, у зв'язку із відсутністю підстав для проведення такого.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці, позивач звернувся до суду із позовом за захистом свого права.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 року у справі № 260/3490/21 (головуючий - суддя Микуляк П.П.) задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" 33/27-118 від 11.05.2021 року про розмір грошового забезпечення та зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" оновленої довідки 33/27-118 від 11.05.2021 року про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 року у справі № 260/3490/21, ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-118 від 11.05.2021 року виходячи з розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення та з обмеженням її максимального розміру.

Позивач вважає дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років з 77 % на 70 % під час перерахунку пенсії та виплату з обмеженням її максимального розміру - протиправними та звернувся до суду з даним позовом про визнання вказаних дій протиправними.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону № 2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри "90" замінено цифрами "80".

Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри " 80" замінено цифрами " 70". Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 77 % від суми грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 дійшла висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Застосування іншого показника (70%) до перерахунку пенсії стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду і на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

При цьому в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС, ч. 3 ст. 291 КАС України суд враховує такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.

Крім того, право позивача на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які визначено на момент призначення пенсії, встановлено рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 року у справі № 260/660/20.

Таким чином, на підставі викладеного та висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 240/5401/18, враховуючи, що позивачу була призначена пенсія у розмірі 77% грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що дії відповідача при здійсненні перерахунку та виплати з 01.12.2019 року його пенсії у розмірі 70 % сум грошового забезпечення є протиправними, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З метою захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-118 від 11.05.202року про грошове забезпечення, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Такий спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним та достатнім у спірних правовідносинах.

Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII.

Обчислення пенсії врегульовано розділом V цього Закону.

01.10.2011 року набув чинності Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі- Закон України №3668-VI).

Стаття 2 цього Закону передбачає, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 8 п. 6 цього розділу ч. 5 статті 43 Закону України №2262-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У зв'язку з внесенням змін до статті 43 Закону №2262-Х11 частина п'ята стала вважатися частиною сьомою.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року № 911-VIІІ частину сьому статті 43 Закону №2262-Х11 доповнено реченням такого змісту: Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016 року.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Отже, з 20.12.2016 року частина сьома статті 43 Закону України №2262-ХІІ, яка обмежувала максимальний розмір пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відсутня як правова норма.

Враховуючи викладене, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, за сукупністю наведених обставин, суд доходить висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії з 77 % на 70% при проведені її перерахунку та обмеження її максимальним розміром з 01.12.2019 року та, відповідно, про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.12.2019 року виходячи з розміру 77 % від відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі та слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1984,80 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення з 01.12.2019 року відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-118 від 11.05.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", під час виконання судового рішення у справі № 260/3490/21 від 11.10.2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-118 від 11.05.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню обмеження з 01.12.2019 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити (виконати) починаючи з 01.12.2019 року виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.

6. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1984,80 грн. (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят копійок).

7. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті