про зупинення провадження у адміністративній справі
01 вересня 2022 рокум. Ужгород№ 260/2117/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судових засідань Гавій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , яким просить визнати протипранвою бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації відпусток, як дружині військовослужбовця - ОСОБА_2 , який загинув під час проходження військової служби, учасника бойових дій, за період з 2015 року по 15.03.2022 року включно та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні основної відпустки за 2021 рік у кількості 20 днів і сім днів за 2022 рік і додаткових відпусток з розрахунку по 14 календарних днів за період з 2015 по 2022 роки включно, як дружині військовослужбовця - ОСОБА_2 , який загинув під час проходження військової служби, учасника бойових дій, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу частини 15.03.2022 року.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що чоловік позивача ОСОБА_2 проходив службу у званні штаб-сержанта на посаді сержанта з матеріального забезпечення мінометної батареї та згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 по особовому складу № 69 від 15.03.2022 року (з внесеними змінами наказом №73 від 21.03.2022 року) був виключений зі списків особового складу частини у зв'язку зі смертю під час виконання службових обов'язків. Поранення і причина смерті чоловіка, пов'язані із захистом Батьківщини, таким чином, позивач зазначає, що є спадкоємицею першої черги та до неї переходять усі права та обов'язки її загиблого чоловіка. Так, 24.03.2022 року позивачем була подана заява про прийняття спадщини до приватного нотаріуса ОСОБА_3 .
За час проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 чоловік позивача не використав чергові та додаткові відпустки, які були йому належні у відповідності з чинним законодавством, а також як учаснику бойових дій, у зв'язку з чим позивач, як член сім'ї загиблого учасника війни звернулась з відповідними заявами до командування військової частини НОМЕР_1 про підтвердження факту невикористаних чергових та додаткових відпусток моїм чоловіком і, у разі підтвердження, просила нарахувати та виплатити мені відповідну грошову компенсацію.
Командуванням військової частини НОМЕР_1 листами від 25.05.2022 року № 1117 і 28.05.2022 року № 1144 було підтверджено факт не використання чоловіком позивача додаткової відпустки, яка передбачена ст.16-2 Закону України “Про відпустки” та п.12 ч.1 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, як учаснику бойових дій з розрахунку по 14 календарних днів за 2015 рік, за 2016 рік, за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік, за 2020 рік, за 2021 рік та за 2022 рік, а також підтверджено не використання ОСОБА_2 основної відпустки за 2021 рік у кількості 20 днів і сім днів за 2022 рік.
Щодо нарахування та виплати позивачу грошової компенсації за невикористані дні відпустки чоловіком позивача, то згідно листа відповідача № 1144 від 28.05.2022 року “військовослужбовець у разі загибелі (смерті) не звільняється з військової служби, а виключається із списків особового складу частини у зв'язку зі смертю, то підстав для виплати компенсації за невикористані дні відпустки не має”.
Позивач не погоджується з таким висновком відповідача і вважає дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплаті грошової компенсації за невикористані дні чергової та додаткової відпустки її чоловіком згідно ст.16-2 Закону України “Про відпустки” та п.12 ч.1 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” протиправними.
Ухвалою судді від 21.06.2022 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 14.07.2022 року призначено судове засідання з розгляду адміністративної справи.
29.07.2022 року до суду надійшло клопотання представника відповідача - тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини НОМЕР_1 капітана Гелетій О. про зупинення провадження у справі у відповідності до вимог п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, у зв'язку з перебуванням військової частини в зоні проведення військових дій.
Розглянувши подане клопотання, судом встановлено наступне.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року.
Так, Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 25.05.2022 року строком на 90 діб, тобто до 23.08.2022 року.
Указом Президента України від 12.08.2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2500-IX від 15.08.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 23.08.2022 року строком на 90 діб, тобто до 21.11.2022 року.
За приписами статті 3 статті Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 року № 1934-XII (далі - Закон № 1934-XII), зокрема, військові частини входять до структури Збройних Сил України.
Відповідно до частини четвертої статті 1 Закону № 1934-XII з'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, організації та підтримання дій руху опору, проведення військових інформаційно-психологічних операцій, боротьби з тероризмом і піратством, заходів щодо здійснення захисту життя, здоров'я громадян та об'єктів (майна) державної власності за межами України, забезпечення їх безпеки та евакуації (повернення), посилення охорони державного кордону, захисту суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі та їх правового оформлення, забезпечення безпеки національного морського судноплавства України у відкритому морі чи в будь-якому місці поза межами юрисдикції будь-якої держави, заходів щодо запобігання розповсюдженню зброї масового ураження, протидії незаконним перевезенням зброї і наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів у відкритому морі, ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, кризових ситуацій, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України.
Згідно із абзацом 1 частини другої статті 4 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 року № 1702-IX військова складова територіальної оборони включає органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони.
Таким чином, Збройні Сили України, у тому числі військові частини, на цей час залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також до виконання завдань територіальної оборони.
Пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, враховуючи, що Військова частина НОМЕР_1 переведена на воєнний стан та залучена для відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, суд вважає за необхідне задовольнити заяву відповідача та зупинити провадження в адміністративній справі № 260/2117/22 до припинення (скасування) воєнного стану.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Зупинити провадження у справі № 260/2117/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - до припинення (скасування) воєнного стану.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду у встановлений ст. 295 КАС України п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя Рейті С.І.