Рішення від 01.09.2022 по справі 240/6414/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2022 року м. Житомир справа № 240/6414/22

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову здійснити виплату в повному обсязі перерахованої пенсії за період з 01.01.2018року по 31.12.2019року без розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та зобов'язати здійснити таку виплату в повному розмірі.

В позові зазначено, що Позивач є пенсіонером Збройних сил України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення Позивачу з 01.01.2018року проведений перерахунок розміру пенсії. Разом з тим, Позивачу протягом спірного періоду виплачувалася не вся сума пенсії, а лише 50% та 75% від суми підвищення такої пенсії. На звернення Позивача від 26.11.2021року Відповідач листом від 07.12.2021року повідомив, що таке відсоткове зменшення виплати пенсії передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Таке рішення Відповідача Позивач вважає неправомірним.

Ухвалою суду від 12.04.2022року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відзиві на позов проти позову заперечує і зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки Житомирського обласного військового комісаріату Позивачу проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії. Відповідно до вимог п.2 вказаної постанови КМ України передбачено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. проводиться в розмірі 50%, а з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.

По цій причині, на думку представника Відповідача, Позивачу правомірно з 01.01.2018року перерахована підвищена пенсія вплачувалася із зазначеними відсотковими обмеженнями, про що Позивачу було письмово роз'яснено на його звернення.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних сил України, якому пенсія призначена відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 59% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії (а.с.7).

Сторонами визнається, що Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивачу з 01.01.2018року проведено перерахунок розміру пенсії, виплата якої з 1 січня 2018 р. проводилася не в повному розмірі, а в розмірі 50%, а з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо виплати Позивачу з 01.01.2018року по 31.12.2019року перерахованої підвищеної пенсії в неповному розмірі

Позивач вважає, що така виплата з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише відповідно розмірі 50% та в розмірі 75% призводить до порушення його конституційних прав.

Такі доводи Позивача узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Так, як вбачається зі спірної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова № 103), пунктом 1 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Одночасно пунктом 2 цієї постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

За приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.

Більш того, правомірність вказаних положень постанови № 103 була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, обмеження щодо виплати з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50% та 75%, що були передбачені постановою №103, втрачають чинності з моменту набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, тобто з 05.03.2019року.

Разом з тим, в постанові Верховного Суду від 06.07.2022року у справі №440/4978/19 зроблено правовий висновок про право особи, пенсія якої призначена у відповідності до вимог Закону N 2262-XII, отримувати пенсії з урахуванням 100% підвищення пенсії з 01.01.2018року, а не з моменту набрання чинності Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в адміністративній справі № 826/3858/18.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України такий правовий висновок Верховного Суду підлягає врахуванню до спірних правовідносин по даній справі.

Зазначене свідчить, що порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню виключно шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , розмір якої перераховано з 01.01.2018року по 31.12.2019року, в повному обсязі та без обмежень та із врахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 992,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) відновити з 05.03.2019року здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) розмір якої перераховано з 01.01.2018року по 31.12.2019року, в повному обсязі та без обмежень та із врахуванням раніше виплачених сум.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 992,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк