про залишення позовної заяви без руху
01 вересня 2022 року м. Житомир справа № 240/18140/22
категорія 112010203
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його вчинити певні дії.
Перевіряючи адміністративний позов на його відповідність вимогам статті 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що дана позовна заява не відповідає положенням вказаних статей з наступних підстав.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Позивачем в якості доказу сплати судового збору додано квитанцію від 24.08.2022 про сплату коштів у сумі 992,40 грн., однак судом встановлено, що вказана квитанція не містить правильні реквізити сплати судового збору.
Ознайомившись із доказами, наданими до позовної заяви, суд дійшов висновку, що зазначена квитанція не може бути розцінена судом як належний доказ сплати судового збору за подання позовної заяви у межах даної справи.
Зокрема, вказаною квитанцією засвідчується факт сплати судового збору у сумі 992,40 грн., проте зазначена сума не була сплачена за правильними реквізитами, оскільки платником використано невірний рахунок отримувача коштів, а саме р/р НОМЕР_1 , в той час як номером розрахункового рахунку для зарахування судового збору за звернення до Житомирського окружного адміністративного суду є UA048999980313181206084006797.
Так, згідно ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Перевіривши надану позивачем інформацію щодо сплати судового збору судом встановлено, що внаслідок використання позивачем невірних реквізитів для сплати судового збору, сплачені ним кошти не були зараховані до спеціального фонду Держбюджету України.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
За таких обставин суд не може прийняти долучену до позовної заяви квитанцію як належний доказ сплати судового збору, а тому дійшов висновку, що станом на день звернення позивача до суду із позовною заявою по даній справі позивачем не сплачено судовий збір.
Таким чином, несплачена позивачем сума судового збору складає 992,40 грн.
Для сплати судового збору за подання адміністративного позову до Житомирського окружного адміністративного суду встановлені наступні реквізити:
Отримувач коштівГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37976485
Банк отримувачаКазначейство України(ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО)899998
Рахунок отримувачаUA048999980313181206084006797
Код класифікації доходів бюджету22030101
Призначення платежу*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків позовної заяви шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 992,40 грн.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення. У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Н.М. Майстренко