(про заміну сторони у виконавчому провадженні)
31 серпня 2022 року м. Житомир справа № 240/6612/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Капинос О.В., розглядаючи у письмовому провадженні питання про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника Управління соціальної політики Коростенської РДА.
У відповідності до частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року позовні вимоги задоволено частково.
На виконання рішення суду, Житомирським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчі листи №5879 2020 та №5882 2020 від 22.10.2020, в якому боржником є Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області.
Частиною 1 статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 4 цієї статті, її положення застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком. Таким чином Олевську райдержадміністрація реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Отже, Коростенська райдержадміністрація є правонаступником Олевської райдержадміністрації, отже, Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є правонаступником - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області.
Згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області перебуває у стані припинення.
Враховуючи викладене та оскільки первинний боржник - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області - вибув, а його правонаступником є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, суд вважає вимоги заяви обґрунтованими .
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву позивача про заміну сторони у виконавчому провадженні задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні по справі №240/6612/19 з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 03192690) ..
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос