Ухвала від 31.08.2022 по справі 240/13560/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

31 серпня 2022 року м. Житомир справа № 240/13560/22

категорія 112030000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік не у повному розмірі, передбаченому Законом України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в той час як з позовом звернувся 08.07.2022.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.07.2022, позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви (додати до позову заяву про поновлення строку звернення до суду з позовом щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та докази поважності причин його пропуску).

Позивачем, на виконання вимог вказаної ухвали подано заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій він зазначив, що звернувся до відповідача із заявою від 11.01.2022 про виплати недоплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, на яку відповідач листом від 18.01.2022 відмовив у задоволенні заяви; 24.02.2022 на території України було введено військовий стан, що унеможливлювало звернення до суду.

Вирішуючи питання щодо поновлення строку звернення до суду у справі, суд зазначає, що частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно правової позиції, висловленої в постанові Верховного Суду від 22.07.2021 по справі № 420/718/21, останнім днем строку для звернення до суду з подібними позовними вимогами є 30.03.2022, в той час як позивач звернувся з вказаним позовом до суду 08.07.2022, тобто з пропуском встановленого статтею 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Слід зазначити, що отримання позивачем листа відповідача від 18.01.2022 у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку, оскільки про виплату грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік не в повному розмірі позивач мав дізнатися отримавши таку допомогу.

Щодо твердження позивача, що введення 24.02.2022 на території України військового стану унеможливлювало його звернення до суду з позовом, то воно не підтверджується ніякими доказами. Саме по собі введення військового стану не є поважною причиною пропуску позивачем строку звернення до суду, враховуючи що військовий стан на територій України діяв і на день звернення позивача до суду 08.07.2022, однак це ніяким чином не перешкодило зверненню з позовом.

Позивачем у заяві про поновлення строку для звернення до суду не вказуються обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежали від його волевиявлення, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду, не надано доказів на підтвердження таких обставин.

Таким чином, враховуючи, що позивачем пропущений строк звернення до суду, в заяві не зазначені підстави пропуску звернення до суду, які можуть бути визнані судом поважними, позовну заяву відповідно до ч. 2 ст. 123, п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, слід повернути позивачу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 169, 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Семенюк