31 серпня 2022 року Справа № 160/11210/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -
27.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не застосування для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії у розмірі 82 відсотків грошового забезпечення при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/6844/21 від 02.07.2021р., яке набрало законної сили та яким визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 р. пенсії згідно оновленій довідці від 12.04.2021 року за №ФД98749, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 р. згідно оновленої довідки від 12.04.2021р. року за №ФД98749, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 01.04.2019 р.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 82% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 було зобов'язано відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ФД98749 від 12.04.2021 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці. В подальшому, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі такої довідки, однак при розрахунку пенсії на підставі цього рішення суду відповідачем безпідставно зменшений відсоток пенсії до 70% сум грошового забезпечення. Позивач вважає дії відповідача щодо такого перерахунку протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки зменшення відсоткового розміру пенсії не повинно застосовуватись при перерахунку пенсії, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2022 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11210/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Цією ж ухвалою суду було витребувано від позивача докази призначення пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення та від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2022 направлена сторонам, відповідачу скерована засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» та доставлена в його Електронний кабінет 31.07.2022 (довідка про доставку електронного листа від 31.07.2022). Крім того, копію ухвали суду від 29.07.2022 разом із копією позовної заяви з додатками направлено відповідачу у паперовому вигляді, та отримана ним 17.08.2022, що підтверджується розпискою, наявною у матеріалах справи.
03.08.2022 представником позивача адвокатом Примак О.М. через підсистему «Електронний суд» подано клопотання про долучення доказів, а саме: листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.07.2022 №21477-15164/Т-01/8-0400/22, розрахунок від листопада 1999 року, протоколи за пенсійною справою позивача від 01.12.2017 та від 19.07.2022, аналогічні тим, що подані разом із позовною заявою.
11.08.2022 відповідачем через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 по справі №160/6844/21 зобов'язано Головне управління здійснити, починаючи з 01.04.2019, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно із новою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.04.2021 №ФД98749. На виконання рішення суду Головним управлінням з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70% від грошового забезпечення 18 399 грн. 75 коп., яке зазначено у довідці. Доплата на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 становить 166 365 грн. 00 коп. Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 по справі № 160/6844/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію позивачу виходячи з розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії проведено відповідно до норм статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також, відповідачем зазначено, що відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону №2262-ХІІ). Згідно Закону України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01.05.2014, було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме: цифри « 80»замінили на цифри « 70». Таким чином, максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. За таких обставин, відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.
30.08.2022 відповідачем через підсистему «Електронний суд» подано клопотання про долучення до матеріалів справи доказів направлення відзиву позивачу.
30.08.2022 представником позивача через підсистему «Електронний суд» подано клопотання про долучення доказів відправлення позову відповідачу.
Частиною першою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з частиною п'ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (3 категорія), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу 29 років відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із розрахунком Дніпропетровського обласного військкомату від листопада 1999, пенсія позивачу призначена 02.11.1999 за вислугу 29 років у розмірі 77% грошового забезпечення та 5% класної кваліфікації.
Згідно із протоколом за пенсійною справою №ФД 98749 від 01.12.2017 основний розмір пенсії позивача складає 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) та складається з таких складових: посадовий оклад - 1075,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 480,00 грн., надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас (4%) - 43,00 грн., робота з таємн. виробами, носіями, док. (10%) - 107,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 840,00 грн., премія (10%) - 107,50 грн., всього грошового забезпечення для розрахунку пенсії - 2778,00 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплати з 01.04.2019 р. пенсії згідно із нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.04.2021 року № ФД98749, виданої на ім'я ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. пенсію згідно із нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.04.2021 року № ФД98749 з урахуванням усіх складових та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) й премії, що містяться у довідці з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 набрало законної сили 03.08.2021.
Згідно із протоколом за пенсійною справою №ФД 98749 від 19.07.2022 основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) та складається з таких складових: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3205,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за кваліфікацію в/сл 2 клас 5%, надбавка за особливо важливі завдання, премія 35%) - 8784,75грн., всього грошового забезпечення для обрахунку пенсії 18399,75грн.
16.06.2022 позивач через представника адвоката Примак О. звернувся до відповідача із заявою щодо підстав зменшення відсоткового розміру основної пенсії до 70% сум грошового забезпечення.
Листом від 19.07.2022 №21477-15164/Т-01/8-0400/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено представнику позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 18399,75 грн., яке зазначено у довідці від 12.04.2021 за №ФД 98749, яка надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Доплата на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 становить 166365,00грн. Виплата пенсії з 01.10.2021 за період з 01.10.2021 у розмірі 14 127,57грн., який обчислений на виконання рішення суду. Одночасно, повідомлено, що рішенням суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% від сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшенням відсоткового значення основного розміру пенсії з 82% до 70% при її перерахунку з 01.04.2019, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначену згідно із розрахунком вислуги років Дніпропетровського обласного військкомату по ФСО пенсійної групи від листопада 1999 року, у розмірі 77% грошового забезпечення за вислугу 29 років з 02.11.1999.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №ФД 98749 від 01.12.2017 основний розмір пенсії позивача складає 77% грошового забезпечення (вислуга років 29).
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21, яке набрало законної сили 03.08.2021, відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки №ФД98749 від 12.04.2021 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, однак виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії - 70% сум грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що не заперечено відповідачем, зменшення відсотків основного розміру призначеної пенсії позивачу з 77% до 70% відбулось за наслідками перерахунку пенсії.
Доводи відповідача, зазначені у листі від 19.07.2022 №21477-15164/Т-01/8-0400/22 про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 у справі №160/6844/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% від сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення, суд вважає неприйнятними, оскільки не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років, виходячи з 74% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 77%, мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
Верховний Суд України неодноразово наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.
Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17.
Також, у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене, у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення позивачу відсоткового значення основного розміру пенсії при здійсненні її перерахунку.
Відповідно до положень частини першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За таких обставин, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового значення основного розміру пенсії з 77% до 70% при її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №ФД98749 від 12.04.2021, тому з метою відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу у розмірі 77% сум грошового забезпечення на підставі Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №ФД98749 від 12.04.2021 з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у ній, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 82% сум грошового забезпечення не підлягають задоволенню, оскільки наявними в матеріалах справи доказами підтверджено призначення позивачу пенсії саме у розмірі 77% сум грошового забезпечення за 29 років вислуги.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору, тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) щодо зменшення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) відсоткового значення основного розміру пенсії з 77% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №ФД98749 від 12.04.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) у розмірі 77% сум грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №ФД98749 від 12.04.2021 з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у ній, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено 31.08.2022.
Суддя М.М. Бухтіярова