Рішення від 31.08.2022 по справі 140/4503/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4503/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову доплату до грошового забезпечення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції України у Волинській області (далі ГУНП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати додаткової доплати в розмірі 81 043,36 грн за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з грудня 2020 по січень 2022 року; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити додаткову доплату в розмірі 81 043,36 грн за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з грудня 2020 по січень 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 07.11.2015 по 25.01.2021 позивач проходив службу в структурних підрозділах ГУНП у Волинській області.

Наказом ГУНП у Волинській області №25 о/с від 21.01.2022, його було звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію».

16.05.2020 набрала чинності постанова КМУ «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» від 29.04.2020 № 375 (далі Постанова №375).

Уряд встановив, що на період дії карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 №211 та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

04.02.2022 за вих.44аз/50/01-2022 отримано відповідь від Луцького РУП ГУНП у Волинській області із додатком - витягом з розрахунку потреби в коштах ОСОБА_1 за 2020-2022 роки для встановлення додаткової доплати на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни поліцейським, які забезпечують правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

25.03.2022 за вих.410/05/29-2022 позивачем отримано відповідь від ГУНП у Волинській області із додатками - розрахунковими листами за 2020-2022 роки, де відображена інформація про нарахування та виплату усіх видів грошового забезпечення.

08.04.2022 за вих.486/05/29-2022 ним отримано відповідь від ГУНП у Волинській області із якої вбачається, що кошти на виплату додаткової доплати передбачених Постановою №375 за грудень 2020 року, за 12 днів лютого 2021 року та з березня 2021 року по січень 2022 року для ГУНП у Волинській області не виділялись, тому нарахування та виплата такої доплати ОСОБА_1 не проводилась.

Таким чином, позивач вважає, що як колишній поліцейський, має право на отримання зазначеної доплати у розмірі 81 043,36 грн за період роботи в умовах карантину з грудня 2020 по січень 2022 року, а відсутність коштів на рахунку ГУНП у Волинській області для виплати доплати на період карантину не може бути підставою відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.06.2022 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі частини четвертої статті 262 КАС України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 66).

Представник ГУНП у Волинській області у відзиві на позов позовних вимог не визнала та зазначила, що згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Волинській області від 06.07.2022 №785/29/02-2022 вбачається, що видатки на виплату доплати, передбаченої Постановою №375 здійснювались за окремою бюджетною програмою КПКВК-1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобіганню поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». На підставі вищенаведених документів, у липні 2021 року для ГУНП у Волинській області були виділенні асигнування, які забезпечили виплату цієї доплати поліцейським за січень та 17 днів лютого 2021 року. Виділені асигнування були використані у повному обсязі, про що свідчать дані фінансової звітності ГУНП у Волинській області за 2021 рік, яка подана та підтверджена казначейською службою. У подальшому у 2021 та 2022 роках такі асигнування для ГУНП у Волинській області не виділялись, тому накази про встановлення доплати поліцейським ГУНП у Волинській області не затверджувались, нарахування та виплата такої доплати не здійснювалось.

Звернула увагу на те, що підставою для виплати доплати є наказ начальника ГУНП Волинській області. Разом з тим, доплата на період дії карантину за період з 18.02.2021 по січень 2022 року поліцейським ГУНП у Волинській області не нараховувалась і не виплачувалась у зв'язку з тим, що кошти на зазначені цілі не надходили. Крім того, наказ ГУНП у Волинській області про здійснення вказаної доплати ОСОБА_1 за період з грудня 2020 по січень 2022 року, не видавався.

Зазначила, що визначений законодавством граничний розмір такої надбавки до 50 %, тобто встановлено її максимальний відсоток, в межах якого керівник має дискреційні повноваження на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення.

При цьому, керівники органів поліції мають право встановлювати відсотковий розмір доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення та які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у межах асигнувань затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

З огляду на те, що позивачу в окремі періоди виплачувалася вказана доплата у межах визначеного законодавством граничного розміру такої надбавки до 50%, що підтверджується розрахунковими листами грошового забезпечення позивача, а наказ керівника ГУНП у Волинській області щодо виплати цієї надбавки за інші періоди (зокрема і про той, який просить позивач) не видавався, представник відповідача вважає позовні вимоги позивача безпідставними.

Посилання позивача на розрахункову потребу в коштах ОСОБА_1 за 2020-2022 роки для встановлення додаткової доплати на період карантину та наявність відповідних таблиць не має правового значення, оскільки розрахунки потреб у коштах не прирівнюються до видання керівником відповідача наказу про виплату таких доплат у визначеному ним розмірі.

З наведених підстав просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 по 25.01.2021 проходив службу в структурних підрозділах ГУНП у Волинській області.

Наказом ГУНП у Волинській області №25 о/с від 21.01.2022, позивача було звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

08.04.2022 за вих.486/05/29-2022 представником позивача отримано відповідь від ГУНП у Волинській області із якої вбачається, що ОСОБА_1 була виплачена додаткова доплата, передбачена Постановою №375, у період з березня 2020 року по лютий 2021 року. Разом з тим, кошти на виплату додаткової доплати за період з грудня 2020 по січень 2022 року для ГУНП у Волинській області не виділялись, тому нарахування та виплати такої доплати позивачу не проводилось.

Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду із позовом.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає МВС України.

Згідно з пунктом 1 постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин, який у подальшому неодноразово продовжувався.

Пунктом 1 постанови КМУ від 29.04.2020 № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Персональний перелік працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, визначається керівником (керівником державної служби) відповідної установи, організації, органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування (пункт 3 Постанови № 342).

Пунктом 1 Постанови № 375 установлено, що на період карантину, установленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (пункт 2 Постанови № 375).

Згідно з пунктом 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 375 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Відповідно до частини першої статті 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

При цьому частиною другою статті 22 Бюджетного кодексу України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.

Згідно частини третьої статті 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до п. 1 ч. 2 цієї статті та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень.

Постановою КМУ від 10.06.2020 № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок № 485).

У пункті 1 Порядку № 485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 МВС України видано наказ від 03.06.2020 № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

З системного аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що додаткова доплата, передбачена Постановою №375, виплачується на підставі наказу начальника ГУНП у Волинській області (керівника державної служби) та здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів (пункт 5 Постанови №375).

У матеріалах справи наявний лист Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Волинській області від 06.07.2022 №785/29/02-2022 з якого вбачається, що видатки на виплату доплати передбаченої Постановою №375 здійснювались за окремою бюджетною програмою КПКВК-1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобіганню поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». На підставі вищенаведених документів, у липні 2021 року для ГУНП у Волинській області були виділенні асигнування, які забезпечили виплату цієї доплати поліцейським за січень та 17 днів лютого 2021 року. Виділені асигнування були використані у повному обсязі, про що свідчать дані фінансової звітності ГУНП у Волинській області за 2021 рік, яка подана та підтверджена казначейською службою. У подальшому у 2021 та 2022 роках такі асигнування для ГУНП у Волинській області не виділялись, тому накази про встановлення доплати поліцейським ГУНП у Волинській області не затверджувались, нарахування та виплата такої доплати не здійснювалось.

Таким чином, підставою для виплати доплати передбаченої Постановою №375 є наказ начальника ГУНП Волинській області, однак у зв'язку з тим, що кошти на зазначені цілі не надходили, то наказ ГУНП у Волинській області про здійснення вказаної доплати ОСОБА_1 за період з грудня 2020 по січень 2022 року, не видавався.

Суд не бере до уваги розрахунки потреб у коштах за 2020-2022 роки для встановлення додаткової доплати на період карантину ОСОБА_1 , оскільки наявність таких розрахунків жодним чином не доводить видання керівником відповідного органу наказу про виплату таких доплат у визначеному ним розмірі.

Окрім того, у розрахунках долучених позивачем до матеріалів справи, вбачається, що розмір надбавки, передбаченої Постановою №375, становить 50 %.

Однак, суд звертає увагу, що 50 % це визначений законодавством граничний розмір такої надбавки, її максимальний відсоток, в межах якого керівник має дискреційні повноваження на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину.

Так, з листа ГУНП у Волинській області від 08.04.2022 №486/05/20-2022 вбачається, що у липні 2020 року ОСОБА_1 нарахована та виплачена додаткова доплата за березень 2020 року за 20 днів у розмірі 20% у сумі 913,07 грн, у серпні 2020 року за 26 днів липня у розмірі 26% у сумі 7 423,87 грн, у грудні 2020 року за 30 днів серпня 2020 року у сумі 8 566,01 грн, за 23 дні вересня 2020 року у розмірі 23% в сумі 6 786,18 грн, за 14 днів жовтня 2020 року у розмірі 14% в сумі 3 300,85 грн, за 15 днів листопада 2020 року у розмірі 15% в сумі 3 657,81 грн, у липні 2021 року за 31 день січня 2021 року у розмірі 31% в сумі 6 112,20 грн та 17 днів лютого 2021 року у розмірі 17% в сумі 3 271,73 грн.

Таким чином саме керівники органів поліції мають право встановлювати відсотковий розмір доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення та які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Верховний Суд зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи (постанова Верховного Суду від 22.01.2021 року у справі № 640/16224/19).

На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами довів відсутність протиправної бездіяльності зі свого боку.

Зважаючи на вищевикладені норми чинного законодавства, встановлені фактичні обставини справи, враховуючи, що з лютого 2021 асигнування для ГУНП у Волинській області для виплати доплат, передбачених Постановою №375, не виділялись, а відповідні накази про встановлення доплат позивачу керівником ГУНП у Волинській області не затверджувалися, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову доплату до грошового забезпечення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Суддя С.Ф. Костюкевич