31 серпня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5001/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії; зобов'язання здійснити перерахування та виплату (з врахуванням виплачених сум) з 28.01.2022 пенсії державного службовця на підставі поданої 28.01.2022 заяви у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі згідно довідок виданих ГУ ДПС у Волинській області від 25.01.2022 №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №140/2307/22 ГУ ПФУ у Волинській області призначено з 28.01.2022 пенсію за віком згідно Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (на підставі Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII), з врахуванням до стажу державної служби періодів роботи з 02.11.1992 по 25.06.2013 та з 29.12.2013 по 29.12.2020. Однак при розрахунку розміру пенсії ГУ ПФУ у Волинській області не враховано довідки видані ГУ ДПС у Волинській області від 25.01.2022 №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12. При цьому, в листі від 14.07.2022 №0300-0304-8/24587 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №140/2307/22 не містить зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії з врахуванням довідок №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, виданих ГУ ДПС у Волинській області.
Згідно протоколу призначення пенсії від 24.06.2022 ГУ ПФУ у Волинській області перерахувало позивачу пенсію державного службовця з 28.01.2022 як доплату до мінімальної пенсійної виплати в сумі 1934 грн., а з 01.07.2022 - 2027 грн. Такі дії ГУ ПФу у Волинській області призвели до зменшення розміру пенсії позивача з 11453,50 грн. до 2027,00 грн.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до частини восьмої статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким |категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622) Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, зокрема, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Виходячи з рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 24.06.2022, нарахована позивачу пенсія державного службовця не за нормою статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» на підставі поданої 28.01.2022 заяви в ГУ ПФУ у Волинській області про перерахування пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії з врахуванням довідок виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022 №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, а як мінімальна пенсія за віком згідно частини першої статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З наведених вище підстав позивач просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.07.2022 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 №140/2307/22, яке набрало законної сили 10.06.2022, ГУ ПФУ у Волинській області позивачу зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 02.11.1992 по 25.06.2013 і з 29.12.2013 по 29.12.2020 та призначено з 28.01.2022 пенсію згідно Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу». В рішенні суду від 10.05.2022 щодо позовної вимоги позивача про виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок про заробітну плату №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області, відмічено, що вона задоволенню не підлягає. Таким чином, зазначеним судовим рішенням не зобов'язано відповідача обчислювати розмір призначеної пенсії на підставі довідок про заробітну плату №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області, а тому відсутні підстави для врахування вказаних довідок при розрахунку розміру пенсії позивача.
З наведених підстав відповідач просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на обліку у Пенсійному фонді як одержувач пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
28.01.2022 позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої додала, зокрема довідки про заробітну плату 242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 15.02.2022 № 032550004036 ОСОБА_1 було відмовлено в переведенні її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказане рішення було оскаржене позивачем в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №140/2307/22 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ у Волинській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 15.02.2022 № 032550004036; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 02.11.1992 по 25.06.2013 та з 29.12.2013 по 29.12.2020 в податкових органах та здійснити переведення на пенсію державного службовця відповідно 3акону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (на підставі Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII,) з врахуванням вказаного стажу, з 28.01.2022. Вказане рішення набрало законної сили 10.06.2022.
На звернення позивача щодо призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», ГУ ПФУ у Волинській області листом від 14.07.2022 №0300-0304-8/24587 повідомило позивача, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №140/2307/22 їй з 28.01.2022 призначено пенсію за віком згідно 3акону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (на підставі Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII), з врахуванням до стажу державної служби період роботи з 02.11.1992 по 25.06.2013 та з 29.12.2013 по 29.12.2020. При цьому, вказано, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №140/2307/22 не містить зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії з врахуванням довідок №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12 від 25.01.2022, виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії як державному службовцю довідок про складові заробітної плати №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12 від 25.01.2022, виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області, позивач звернулася з даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Право ОСОБА_1 на отримання пенсії за віком згідно 3акону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (на підставі Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII) встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 140/2307/22, яке набрало законної сили 10.06.2022, і в силу статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає.
Як слідує з матеріалів справи, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ГУ ПФУ у Волинській області не враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, які видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
Позиція відповідача щодо неврахування вказаних довідок при розрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» полягає в тому, що в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 140/2307/22 не зобов'язано відповідача обчислювати розмір призначеної пенсії на підставі довідок про заробітну плату №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12. При цьому, відповідач зазначає, що в рішенні суду від 10.05.2022 щодо позовної вимоги позивача про виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок про заробітну плату №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Волинській області, відмічено, що вона задоволенню не підлягає.
Як слідує з рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 140/2307/22, суд зазначив що позовна вимога позивача про виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок про заробітку плату №242/к/03-20-10-02-12 і №245/к/03-20-10-02-12 від 25.01.2022 виданих ГУ ДПС у Волинські області задоволенню не підлягає враховуючи наступне. Приймаючи рішення від 15.02.2022 № 032550004036 відповідач відмовив позивачу у переведенні на інший вид пенсії у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного стажу роботи на посадах державної служби. Сам перерахунок пенсії державного службовця проведений не був. Відтак, спору щодо врахування сум, зазначених у вказаних довідках, що враховуються для обрахунку пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то відповідно питання врахування вказаних довідок про розмір заробітної плати ОСОБА_1 є передчасним.
Разом з тим, статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини восьмої цієї статті визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622) визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
17.01.2017 правлінням Пенсійного фонду України затверджено постанову № 1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом встановлено, що до заяви від 28.01.2022 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 надала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, що видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022, які відповідають змісту та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.
За змістом пункту 4 Порядку № 622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу 6 пункту 4 цього Порядку є:
- висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат із застосуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622;
- наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
Позивач звільнена з державної служби 29.12.2020, а звернулася до органу пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» 28.01.2022.
Таким чином, позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» після звільнення з державної служби, тобто як особа, яка на день звернення за призначенням пенсії не займає посаду державної служби.
Відтак, оскільки ОСОБА_1 має більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 28.01.2022 - не перебувала на державній службі, то вона має право на розрахунок її пенсії із застосуванням абзацу 6 пункту 4 цього Порядку № 622.
За змістом пункту 4 Порядку № 622 особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія державного службовця призначається в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби, а розмір інших виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, у разі коли в особи станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Однак, якщо особа має не менше як 20 років стажу державної служби і на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі, за її бажанням, розмір цих інших виплат (виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також розмір матеріальної допомоги та виплат, які нараховуються за період, який перевищує календарний місяць) визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Отже, у спірному випадку нарахування позивачу пенсії державного службовця у відповідності до пункту 4 Порядку № 622 повинно здійснюватись з урахуванням даних, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) - довідка Головного управлінням ДПС у Волинській області №242/К/03-20-10-02-12 від 25.01.2022 та в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби - довідка №245//К/03-20-10-02-12 (враховуючи виявлене бажання ОСОБА_1 ).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії позивача за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, які видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
З метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.01.2022 у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, які видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то позовні вимоги необхідно задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, судовий збір на суму 992,40 грн, сплачений згідно із квитанцією від 21.07.2022.
Керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну службу», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, які видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 обчислення та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.01.2022 у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №242/К/03-20-10-02-12 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №245//К/03-20-10-02-12, які видані Головним управлінням ДПС у Волинській області 25.01.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк