м. Вінниця
30 серпня 2022 р. Справа № 120/16350/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, у якій 08.02.2022 р. прийнято рішення про часткове задоволення позову.
16.08.2022 р. старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) подав до суду заяву про заміну строни виконавчого провадження у справі № 120/16350/21-а, замінивши Головне управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44069150).
В обгрунтування заяви заявник вказав, що повноваження Головного управління ДФС у Вінницькій області передано ДПС України та Головному управлінню ДПС у Вінницькій області у зв'язку з реорганізацією першого. Також зазначив, що в подальшому повноваження Головного управління ДПС у Вінницькій області передано Головному управлінню ДПС у Вінницькій області як відокремленому підрозділу Державної податкової служби України у зв'язку з ліквідацією як юридичної особи публічного права. При цьому, Головне управління ДПС у Вінницькій області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України розпочало виконання функцій і повноважень Головного управління ДПС у Вінницькій області. Тому, на думку заявника, слід здійснити заміну первинного відповідача його правонаступником.
Ухвалою суду від 17.08.2022 року заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про заміну боржника виконавчого провадження призначено до розгляду в судовому засіданні 30.08.2022 року.
30.08.2022 р. державний виконавець, боржник та стягувач в судове засідання не з'явились, хоча про дату , час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать матеріали справи.
30.08.2022 р. через канцелярію суду надійшли заяви заявника та позивача про розгляд заяви за їх відсутності.
Також 30.08.2022 р. надійшли заперечення від ГУ ДПС у Вінницькій області, в яких вказав, що перехід до ДПС України функцій ДФС України відбулось виключно в частині реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску. Відтак, відсутні підстави для заміни сторони виконавчого провадження при виконанні судового рішення щодо здійснення перерахунку грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги у зв"язку зі звільненням з ДФС у Вінницькій області.
Проте, суд вказує, що управління не є учасником справи, відтак, заперечення не приймаються до уваги.
Відповідно до положень статті 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи, що особи, що беруть участь у справі належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, суд вважає за можливе розглянути питання про заміну боржника у виконавчому листі за їх відсутності у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву, судом встановлено наступне.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 08.02.2022 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Вінницькій області щодо обчислення та виплати грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 29.01.2020 р. по 31.01.2020 р. грошової допомоги на оздоровлення за 2020 р., без врахування посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого законом на 01.01.2020 , на відповідний тарифний коефіцієнт;
- визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Вінницькій області щодо обчислення та виплати грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 01.01.2021 р. по 27.09.2021 р. , а також одноразової допомоги у зв'язку із звільненням та грошової компенсації за невикористані відпустки, без врахування посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого законом на 01.01.2021 , на відповідний тарифний коефіцієнт;
- зобов'язано Головне управління ДФС у Вінницькій області здійснити перерахунок грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 29.01.2020 р. по 31.01.2020 р., грошової допомоги на оздоровлення за 2020 р. з урахуванням посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління ДФС у Вінницькій області здійснити перерахунок грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 01.01.2021 р. по 27.09.2021 р., а також одноразової допомоги у зв'язку із звільненням та грошової компенсації за невикористані відпустки з урахуванням посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
27.05.2022 року судом видано виконавчі листи по справі № 120/16350/21-а, де боржником визначено Головне управління ДФС у Вінницькій області.
27.06.2022 року старшим виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відкрито виконавчі провадження №69299952 та №69299992 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Із процитованого видно, що за поданням державного виконавця, суд розглядає питання про заміну боржника у виконавчому провадженні.
В свою чергу, пунктом 4 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. №1074 (далі за текстом Порядок №1074), визначено, що орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Згідно з абз. 6 пункту 6 Порядку №1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 15 Порядку 1074 визначено, що у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Головою комісії з реорганізації органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов'язки органу виконавчої влади, що реорганізується.
Головою комісії з ліквідації органу виконавчої влади затверджується посадова особа, визначена Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 18 Порядку до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної фіскальної служби» від 21.05.2014 р. №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Пунктом 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 21.05.2014 р. №236 визначено, що ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.
У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 р. №1200 (далі за текстом Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Згідно абз.6 пункту 2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з додатками 1, 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено Головне управління ДПС у Вінницькій області та реорганізовано Головне управління ДФС у Вінницькій області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Отже, як видно, постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ДПС України, тобто про перехід до ДПС України функцій ДФС України у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39402165) перебуває у стані припинення.
В свою чергу, відповідно до частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У такому випадку заміна ГУ ДФС у Вінницькій області як відповідача може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.
За таких обставин, беручи до уваги, що на час надходження подання про заміну сторони виконавчого провадження Головне управління ДФС у Вінницькій області не припинено, а лише перебуває у стані припинення, зважаючи на те, що суть спору у цій справі не стосується публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС у Вінницькій області, а рішення суду, яке підлягає виконанню, стосується зобов'язання Головного управління ДФС у Вінницькій області провести перерахунок грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 29.01.2020 р. по 31.01.2020 р., грошової допомоги на оздоровлення за 2020 р. з урахуванням посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум та грошового забезпечення (в тому числі усіх надбавок, премій та додаткових видів грошового забезпечення) з 01.01.2021 р. по 27.09.2021 р., а також одноразової допомоги у зв'язку із звільненням та грошової компенсації за невикористані відпустки з урахуванням посадового окладу та окладу за спеціальне звання , визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, таке рішення підлягає виконанню ліквідаційною комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області.
Аналогічна правова позиція була вже неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 14.04.2021 у справі № 826/14904/18, від 13.05.2021 у справі № 826/2850/17, від 03.06.2021 у справі № 640/19105/19, від 13.10.2021 у справі №803/130/16, від 02.11.2021 у справі №816/1231/15 та від 19.04.2022 у справі №520/9169/18.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що в задоволенні заяви старшого державного виконавця слід відмовити.
Керуючись ст.ст. КАС України суд, -
в задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Н.Плахотнюк про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна