Дата документу 25.08.2022
Справа № 334/2104/22
Провадження № 3/334/1455/22
25 серпня 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Філіпова І.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Національної Поліції Департаменту Патрульної Поліції Управління Патрульної Поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , працює КМАФ «Геркон» інженер конструктор, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушень, передбачених за ч. 1 ст.130 КУпАП,
08.06.2022 року відносно ОСОБА_1 був складений протокол серія ААБ № 248996 про адміністративне правопорушення, згідно якого 08.06.2022 року об 15 годині 05 хвилин в м. Запоріжжі, по вул. Гребельна, 2 ОСОБА_1 керував транспортним засобом «mercedes benz» д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога, висновок № 2596- 1,38 % проміле.
Відносно нього був складений протокол про порушення вимог п. 2.9 а ПДР за що передбачено відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, сп'яніння.
В судовому засідання представник правопорушника адвокат Мухін А.А. надав письмове клопотання про закриття адміністративного провадження за відсутності події і складу адміністративного право рушення, посилаючись на те, що ОСОБА_1 свою вину не визнає, що вищевказаний протокол складений незаконно. ОСОБА_1 не керував транспортним засобом та на греблі був зупинений військовослужбовцями о 13:35. Між ОСОБА_1 та військовослужбовцями виник конфлікт, оскільки його не пропустили проїхати через греблю, який тягнувся до 15:15 годині. Об 15:15 годині прибули працівники поліції, які направили до ЗОНД, де о 15:40 було проведено огляд лікарем-наркологом та виявлено 1,68 проміле алкоголю.
А також зазначив, що це можуть підтвердити двоє свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які знаходились в автомобілі з ОСОБА_1 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що він 08.06.2022 року у м. Запоріжжя на правому березі зустрівся з ОСОБА_1 , який йшов з поминок друга. Свідок запізнювався на роботу, тому ОСОБА_1 запропонував йому сісти за кермо та довезти їх на лівий берег. ОСОБА_3 погодився, оскільки їм було їхати в одному напрямку. Свідок сів на водійське місце, поруч розташувався ОСОБА_1 , а на задньому сидінні була його дочка. На греблі на блокпості їх зупинили, бо у свідка не було перепустки. Оскільки свідок дуже поспішав, він викликав собі таксі і відразу поїхав, а ОСОБА_1 залишився на місці.
Протокол про адміністративне правопорушення складений у відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП.
Отже, викладена у протоколі суть правопорушення є зрозумілою та відповідає диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушеня, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП України: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
При цьому, ОСОБА_1 порушено вимоги п.2.9 (а) ПДР України - водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та вимоги.
Положеннями ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1.1 Правил дорожнього руху України (далі ПДР) ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п. 1.4 ПДР кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Згідно п. 1.9 Правил особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Відповідно до пункту 1.3 Правил дорожнього руху(далі -ПДРУкраїни) учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У п. 1.9ПДРУкраїни встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а'ПДРУкраїни водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Так, п. 2.5ПДРУкраїни зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.4 ПДР України передбачено, що на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДРУкраїни передбачена статтею 130 КУпАП.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення регулюється Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затверджену наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року №1376.
Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначено ст. 266 КУпАП, Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року за № 1452/735, зареєстрованого в Мінюсті 11.11.2015 року за № 1413/27858.
Пунктом 4 розділу І Інструкції встановлено, що ознаками алкогольного сп'яніння є запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Нормами КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративне правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема, дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, його суть, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах, тобто всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, та так само відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Крім того суд враховує, що відповідно до практики Європейського суду рішення у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства», від 29.06.2007 року, зазначено, що особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій.
Судом були досліджені відеозаписи з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) інспектора патрульної поліції, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення. Дані відеозаписів є належними та допустимими доказами, оскільки вони отримані у встановленому законом порядку та дозволяють повно і всебічно встановити обставини вчиненого адміністративного правопорушення.
Відеозаписами зафіксовані реальні дані, які не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду справи, оскільки дозволяють встановити психологічне ставлення ОСОБА_1 до вчиненого правопорушення та додаткові обставини, які прямо вказують на нього, як на правопорушника, який керував транспортним засобом з явними ознаками сп'яніння.
Вказаний відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку ОСОБА_1 .
На відео записі, що міститься в DVD диску зафіксовано, що 15:21:18 коли підійшов співробітник патрульної поліції, то на пасажирському сидінні перебуває свідок ОСОБА_3 , а під час допиту в суді він стверджував, що поїхав оскільки поспішав. ОСОБА_1 пояснив співробітникам поліції, що він тільки порохон з 200-го.
15:21:48 підтвердив факт вживання пива.
15:22:30 ОСОБА_1 зазначив у якій кількості він вживав алкоголь: два бокали по 0,5 л хвилин 20 назад.
15:22:56 на відео чітко зафіксовано перебування свідка ОСОБА_3 в транспортному засобі при цьому він не висловлював жодних заперечень, що саме він був водієм автомобіля.
15:23:54 співробітникам поліції було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місті, ОСОБА_1 відмовився.
Співробітники поліції роз'яснили йому наслідки відмови від проходження.
15:24:20 ОСОБА_1 все ж таки погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичній установі.
В медичній установі ОСОБА_1 на зауваження про заборону користуватися мобільним телефоном не реагував та робив так як йому заманеться. На запитання лікаря, чи вживає ОСОБА_1 наркотичну речовину, він відповів: «так марихуану». Після проходження медичного огляду був отриманий позитивний результат, а саме: 1,68% проміле.
16:15 було запропоновано здати сечу.
16:16:12 ОСОБА_1 відмовився від підпису, та наголосив «я не вмію». ОСОБА_1 зауважив, що він не керував транспортним засобом, а також від пояснень відмовився.
Пояснення свідка не відповідають фактичним обставинам та не узгоджуються з відеозаписом доданими до матеріалів справи.
Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви в об'єктивності вищевказаних матеріалів, їх фальсифікації, стороною захисту не надано.
Зібрані у справі докази і їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 1, 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про Національну поліцію"завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію"поліція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожньогоруху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Під час розгляду справи судом не здобуто будь-яких даних, які б давали підстави вважати, що поліцейський взводу 1 роти 1 батальйону 3 УПП в Запорізькій області ДПП Бінковська О.С. була упереджена при складанні протоколу щодо ОСОБА_1 , і що в неї були підстави фальсифікувати такий. Тому, суд приходить до висновку, що вказаний інспектор при виконанні своїх функціональних обов'язків діяла в межах наданих їй повноважень, протокол нею складено згідно вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 №1452/735.
Таким чином, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Також, вина ОСОБА_1 підтверджується обставинами викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 248996 від 08.06.2022 року, висновком КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької області щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного , наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, довідкою з Адмінпрактики про відсутність у ОСОБА_1 повторності за ст. 130 КУпАП; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП « Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР, рапортом інспектора та відео диском.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Шмауцер (Schmautzer) проти Австрії» від 23.10.1995 року зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».
З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу правопорушника, інші обставини справи, суддя вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне покарання в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у межах санкції у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму в розмірі 496,20 гривень.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 124, 130, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушень, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накласти штраф у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху Розрахунковий рахунок: UA708999980313000149000008001 Банк одержувача: Казначейство України(ел. адм. подат.) ЄДРПОУ: 37941997 Отримувач: ГУК в Зап. обл./Запорізькаобл./ 21081300.
Відповідно до ст.ст. 307, 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до ВДВС, який стягується з правопорушника у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в дохід держави у сумі 454 гривень (чотириста п'ятдесят чотири грн. 00 коп.).
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106 Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Строк позбавлення права керування транспортними засобами ОСОБА_1 відраховувати з моменту примусового вилучення посвідчення водія або його добровільної здачі.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя: Філіпова І. М.