Справа №295/8360/22
2-зз/295/23/22
30.08.2022 року м. Житомир
Суддя Богунського районнго суду м.Житомира Лєдньов Д.М. розглянув матеріали скарги ОСОБА_1 на дії (бездіяльність) державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), що полягають у не знятті арешту з майна,-
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Богунського районного суду м.Житомира зі скаргою на дії (бездіяльність) державного виконавця, в якій зазначив, що при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/3159/21 про зобов'язання Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) зняти арешт з майна ОСОБА_1 , накладеного згідно постанов державного виконавця № 28693611 від 14.09.2011 року та № 11524561 від 18.02.2009 року, було з'ясовано в реєстрі речових прав на нерухоме майно наявність інших обтяжень, а саме: арешту майна боржника та оголошення заборони його відчуження згідно постанови державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) АА 553737 від 11.10.2006 року та постанови АА 586520 від 23.07.2008 року.
Заявник зауважує, що відповідні провадження були закриті із направленням виконавчих листів до Житомирського районного ВДВС.
На думку учасника, не проведення державним виконавцем дій, направлених на зняття арешту з майна, застосованих на забезпечення виконання рішення повноважного органу, не узгоджується з вимогами ст.ст. 47, 57 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV, аналіз яких зводиться до висновку про те, що арешт майна боржника є заходом звернення стягнення на майно боржника, який застосовується для забезпечення реального виконання рішення, що відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» підлягає примусовому виконанню, а закінчення виконавчого провадження, як і направлення виконавчих документів з різних підстав, законодавцем визначено як стадію завершення виконавчого провадження, за яким жодні інші дії державним виконавцем не проводяться.
З огляду на викладене, заявник просить зобов'язати Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) скасувати арешт на майно, накладений згідно постанови державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) АА 553737 від 11.10.2006 року та постанови АА 586520 від 23.07.2008 року.
Дослідивши зміст скарги, доданих до неї документи, суддя приходить до висновку про необхідність залишення скарги без руху на підставі ст.ст. 175, 185 ЦПК України, що підлягають до застосування за аналогією закону.
Відповідно до ст. 447, ч.1 ст. 448 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч.1 ст. 450 ЦПК України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
За змістом ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити:
-повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
-виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
-перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення вимог ст.ст. 175, 447-450 ЦПК України заявник не повідомляє, на виконання якого саме рішення Богунського районного суду м. Житомира здійснювались заходи виконавчого провадження, що стало підставою для оскарження дій державного виконавця, не вказує учасників справи з відомостями про їх імена, місце проживання (місцезнаходження).
Відсутність таких даних позбавляють суд дослідити питання належної підсудності, повно та всебічно дослідити обставини, сприяти справедливому, неупередженому та своєчасному розгляду і вирішенню цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 2 ЦПК України).
За змістом ч.1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 185 ЦПК України, суд,-
постановив:
Скаргу ОСОБА_1 на дії (бездіяльність) державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), що полягають у не знятті арешту з майна - залишити без руху.
Надати заявнику строк в десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для виправлення вказаних недоліків.
В разі, якщо заявник не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Суддя: Д.М.Лєдньов