Рішення від 31.08.2022 по справі 522/11437/22

Справа № 522/11437/22

Провадження №2-а/522/312/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.08.2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Шестакової Я.В.

за участю секретаря судового засідання Багнюк А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси звернулось Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області з позовом до громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 19.05.2022 року працівниками ГУ ДМС в Одеській області, була виявлена громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті проведеної перевірки встановлено, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 прибула на територію України, з її слів, 31.12.2015 року, легально, через ППР «Хутір-Михайлівський». На даний час ОСОБА_2 на території України перебуває незаконно, а саме проживає на території України без документів на право проживання. 19.05.2022 року, враховуючи вчинення нею адміністративного правопорушення, а саме проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008119 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 19.05.2022 ПН МОД № 008186 відповідач була притягнута до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн. 19.05.2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийняте рішення № 297 про примусове повернення в країну походження ОСОБА_1 та зобов'язано її покинути територію України у термін до 17.06.2022 року. 30.08.2022 громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 , була повторно виявлена працівниками ВП № 1 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області та доставлена до ГУ ДМС в Одеській області за адресою : вул. Преображенська, 64, м. Одеса.

30.08.2022 за порушення ч. 1 ст. 203 КупАП, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування стосовно відповідача, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008745 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.08.2022 ПН МОД № 008822 була притягнута до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн. 00 коп.

Таким чином, сплинув термін легального перебування відповідача на території України.

У ГУ ДМС України в Одеській області є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець ухиляється від виконання рішення про примусове повернення, та існує ризик його втечі.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 31.08.2022 року провадження по справі відкрито та призначено справу на 31.08.2022 року

У судове засідання призначене на 31.08.202. року сторони не з'явились. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без її участі, щодо задоволення позовних вимог не заперечувала.

Представник позивача надав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд установив наступні обставини.

Судом встановлено, 19.05.2022 року працівниками ГУ ДМС в Одеській області, була виявлена громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті проведеної перевірки встановлено, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 прибула на територію України, з її слів, 31.12.2015 року, легально, через ППР «Хутір-Михайлівський».

На даний час громадянин В'єтнаму ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України перебуває незаконно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.

19.05.2022 року складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008119 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 19.05.2022 ПН МОД № 008186 ОСОБА_2 була притягнута до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн.

19.05.2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийняте рішення № 297 про примусове повернення в країну походження ОСОБА_1 та зобов'язано її покинути територію України у термін до 17.06.2022 року.

30.08.2022 громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 , була повторно виявлена працівниками ВП № 1 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області та доставлена до ГУ ДМС в Одеській області за адресою : вул. Преображенська, 64, м. Одеса.

30.08.2022 року стосовно ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008745 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.08.2022 ПН МОД № 008822 була притягнута до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн. 00 коп.

Таким чином відповідач порушив правила перебування іноземців в Україні - проживає на території України без документів на право проживання.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Пунктом 2 ст.25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).

Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, зі змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).

Статтею 31 Закону №3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.

Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Оскільки громадянка Російської Федерації, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виконала в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення; не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" відсутні, та зважаючи на те, що громадянка Російської Федерації, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушила правовий режим знаходження її на території України, є підстави для її примусового видворення за межі території України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України- задовольнити.

Примусово видворити з України громадянку Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Я.В. Шестакова

Повний текст рішення складено 31.08.2022