Справа № 522/2766/22
01 вересня 2022 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Сірман Г.В.,
за участю: прокурора Боднар Л.В.,
правопорушника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює майстером з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу № 288 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04.02.2022 року, складеного відносно ОСОБА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстера з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «е» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч.1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 20.11.2021 року об 12 год. 20 хв., щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020-й рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
05.10.2015 року наказом директора Нижньодністровського національного природного парку №38-0 від 28.09.2015 року ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку.
22.03.2016 року наказом директора Нижньодністровського національного природного парку №30-0 від 21.03.2016 року ОСОБА_1 переведено на посаду майстра з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку.
Відповідно до Положення про Нижньодністровський національний природний парк: Нижньодністровський національний природний парк створений відповідно до Указу Президента України від 13 листопада 2008 року №1033 «Про створення Нижньодністровського національного природного парку», є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
До складу служб державної охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду входять керівники адміністрацій природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, регіональних ландшафтних парків, працівники підрозділів охорони, а також інших підрозділів цих адміністрацій за переліком.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Реєстр), та положення Нижньодністровського національного природного парку (код ЄДРПОУ 36345146), юридична адреса: м. Одеса, Французький бульвар, будинок 89, засновником є орган державної влади - Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (код ЄДРПОУ 43672853), юридична адреса: місто Київ, вул. Митрополита В. Липківського, будинок 35.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою Нижньодністровського національного природного парку є державна організація.
Відповідно до Положення Нижньодністровського національного природного парку затвердженого наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №114 від 31.08.2020 року, Парк віднесено до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, а також є юридичною особою, має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банку, печатку зі своїм найменуванням.
Відповідно до інструкції майстра з охорони природи природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку ОСОБА_1 , останній здійснює контроль за додержанням режиму території парку, здійснює керівництво інспекторами з охорони природо-заповідного фонду відділення на закріпленій території під час проведення ними науково-дослідних, природоохоронних, протипожежних та господарських робіт, та інше.
Згідно п. 5 Положення Нижньодністровського національного природного парку охорона території Нижньодністровського національного природного парку покладається на службу його охорони, що входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України.
Згідно п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, суб'єктами, особами на яких поширюються дія цього Закону - є посадові та службові особи органів державної охорони природно-заповідного фонду.
Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку, є суб'єктом декларування відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином, майстер з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією відповідно примітки ст. 172-6 КУпАП, він зобов'язаний виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, майстер з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті «е», пункту 1, частини першої статті 3 Закону, був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2020 рік до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року.
Проте, як вказано в протоколі ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав відповідну щорічну декларацію за 2020 рік, лише 22.11.2021 року о 12 годині 20 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 судове засідання з'явився, провину інкримінованому йому правопорушенні не визнав, пояснивши, що всі подали документи вчасно, але людина, яка займалась цим, всі декларації подала, а його не подала.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
При вирішенні питання про притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Згідно з вимогами ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вказане правопорушення відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, містить вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч.1 ст.172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Так, для кваліфікації діяння за ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстера з охорони природи Маякського природоохоронного науково-дослідного відділення Нижньодністровського національного природного парку, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «е» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч.1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 20.11.2021 року об 12 год. 20 хв., щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020-й рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2020-й рік, тобто 22.11.2021 року об 12 годині 20 хвилин.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме 04.02.2022 року.
Але, відповідно до матеріалів справи, 21.10.2021 року на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції від Нижньодністровського національного природного парку надійшло повідомлення про факт неподання ОСОБА_1 декларації.
07.12.2021 року з Національного агентства з питань запобігання корупції до ДСР (м. Київ) надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , а 16.12.2021 року на адресу УСР в Одеській області надіслані матеріали від 01.12.2021 року з НАЗК щодо можливого порушення ОСОБА_1 законодавства.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із рекомендаціями, які відображені у пункті 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією» № 13 від 25 травня 1998 року у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпАП. При цьому, особливу увагу необхідно звертати на з'ясування в кожній справі зокрема і питань, чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпАП.
Частиною 4 статті 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Датою вчинення даного адміністративного правопорушення є 22 листопада 2021 року.
Разом з цим, діючим законодавством чітко не визначено, що слід розуміти під виявленням правопорушення та у який момент правопорушення вважається виявленим.
Частиною першою статті 1 Закону України № 1700-VII передбачено, що спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції є органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, НАЗК.
Згідно із частиною третьою статті 12 цього ж Закону, у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду в порядку, визначеному Національним агентством.
У разі виявлення ознак іншого корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції. Висновок Національного агентства є обов'язковим для розгляду, про результати якого воно повідомляється не пізніше п'яти днів після отримання повідомлення про вчинене правопорушення.
Отже, системний аналіз вищезазначених положень Закон № 1700-VII та статей 38, 247, 254 КУпАП дає підстави зробити висновок, що законодавець пов'язує початок обчислення строку з моментом, коли встановлено особою уповноваженою на складання протоколу, що у діях особи є склад правопорушення. Процесуально цей висновок оформлюється у вигляді протоколу. Дії особи, уповноваженої на складання протоколу, до моменту його складення можуть свідчити про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається лише при складенні протоколу ( у даному випадку 16 грудня 2021 року), після перевірки та зібрання усіх доказів, отримання пояснень від особи .
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
З урахуванням того, що з дня виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення до дня розгляду справи судом сплив шестимісячний строк, впродовж якого можливе притягнення до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне провадження по справі закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.17,18,38,172-6, 245,247,251,256, 280 КУпАП, суд,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 172-6 ч.1 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням терміну накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя А.І. Бочаров