Постанова від 31.08.2022 по справі 813/698/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 813/698/17

адміністративне провадження № К/9901/20215/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду :

судді-доповідача - Стародуба О.П.,

суддів: Кравчук В.М., Єзеров А.А.

розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Львівського торговельно-економічного університету на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2017 (суддя - Сакалош В.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (судді - Заверуза О.Б., Ніколін В.В., Старунський Д.М.)

у справі за позовом Львівського економічно-торговельного університету до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У лютому 2017 року Львівський економічно-торговельний університет звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова з направлення Львівському торговельно-економічному університету супровідними листами від 16.08.2016 №7176/04-26, від 15.09.2016 №7996/04-26, від 15.11.2016 №9823/04-26, від 21.12.2016 №109992/04-26 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень-грудень 2016 року.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Львівський торговельно-економічний університет, в минулому Львівська комерційна академія, згідно з статутом, затвердженим Правлінням Укоопспілки 12.10.2001, погодженим Міністерством освіти і науки України 15.10.2001 року, створена постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.1994 №794 та постановою Правління Укоопспілки від 08.12.1994 №166, заснована на колективній формі власності на базі Львівського торговельно-економічного інституту, підпорядкована спілці споживчих товарів України.

УПФУ в Личаківському районі м. Львова направлено Львівському торговельно-економічному університету супровідними листами від 16.08.2016 №7176/04-26, від 15.09.2016 №7996/04-26, від 15.11.2016 №9823/04-26, від 21.12.2016 №109992/04-26 повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень-грудень 2016 року.

Не погодившись із діями відповідача щодо направлення Львівському торговельно-економічному університету повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень-грудень 2016 року та з вказаними повідомленнями, позивач оскаржив їх до суду.

В обгрунтування позовних вимог посилався на протиправність дій відповідача з направлення вищевказаних повідомлень, оскільки Львівський торговельно-економічний університет є вищим навчальним закладом IV-го рівня акредитації недержавної форми власності. Фінансування Університету проводиться за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб - замовників, які оплачують вартість освітніх послуг. Ні чинним законодавством у сфері вищої освіти, ні установчими документами Університету не передбачено формування резервного чи іншого фонду для фінансування витрат, які безпосередньо не пов'язанні з навчальним процесом, в тому числі і на виплату різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Окрім цього, звертає увагу суду, що в повідомленнях, направлених на адресу позивача, вказуються прізвища осіб, які не були науково-педагогічними працівниками і жодного відношення до університету не мали. Зокрема, ОСОБА_1 та ОСОБА_2

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Львівський торговельно-економічний університет є неприбутковою організацією, фінансування якої проводиться за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб - замовників, які оплачують вартість освітніх послуг, та може відшкодувати різницю між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Відтак, дії відповідача щодо направлення вищевказаних листів є правомірними.

Суди визнали безпідставним посилання позивачів на протиправність включення до спірних повідомлень ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , як таких, що не мають жодного відношення до Університету, оскільки пенсії останнім призначені у зв'язку з втратою годувальників ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , відповідно, які працювали у Львівській комерційній академії.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обгрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що судами попередніх інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, неповно встановлено обставини справи, що призвело до ухвалення помилкових судових рішень.

Зокрема, посилається на те, що при визначенні вартості навчання позивач, як неприбуткова організація, враховує усі витрати, пов'язані з організацією навчального процесу (згідно діючих нормативних актів), а включення до розрахунку вартості освітніх послуг інших витрат, зокрема фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, порушує чинні нормативні акти.

Посилається на те, що ні чинним законодавством у сфері вищої освіти, ні установчими документами Університету не передбачено формування резервного чи іншого фонду для фінансування витрат, які безпосередньо не пов'язані з навчальним процесом, в тому числі і на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову на науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Включення Університетом до вартості навчання студентів зазначених сум суперечить чинному законодавству та фактично спричинить порушення прав колективу Університету, студентів і батьків, які здійснюють плату за надання освітніх послуг, у частині сплати ними коштів на фінансування різниці зазначених сум пенсій.

Заперечуючи проти касаційної скарги, відповідач просив у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" №1977-XII від 13.12.1991 (в редакції після внесення змін Законом України №1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000) визначено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Зазначеною нормою було передбачено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

26.11.2015 було прийнято новий Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII, який врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.

Статтею 37 Закону №848-VIII передбачено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.

Відповідно до ч. 6 вказаної статті Закону №848-VIII різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, на яку має право науковий працівник, фінансується:

-для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;

-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Згідно з пунктами 5, 10, 11 Розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону №848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:

-для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;

-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом;

-для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Питання, не врегульовані цим Законом, вирішуються відповідно до законодавства України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 №472 "Про реалізацію пункту 5 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" передбачено, що до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №848-VIII, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом №1058-IV, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" (далі - Порядок №372).

За змістом пункту 9 Порядку різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 372 закріплено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Згідно з п. 6 Порядку № 372 у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Львівський торговельно-економічний університет, в минулому Львівська комерційна академія, згідно з статутом, затвердженим Правлінням Укоопспілки 12.10.2001, погодженим Міністерством освіти і науки України 15.10.2001, створена постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.1994 №794 та постановою Правління Укоопспілки від 08.12.1994 №166, заснована на колективній формі власності на базі Львівського торговельно-економічного інституту, підпорядкована спілці споживчих товариств України.

Відтак, Львівський торговельно-економічний університет є недержавним вищим навчальним закладом, на який Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та Порядком №372 покладено обов'язок фінансування за рахунок власних коштів різниці пенсії між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

За таких обставин суди дійшли обгрунтованого висновку щодо правомірності направлення відповідачем позивачу повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень-грудень 2016 року та ухвалили рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Аналогічного висновку щодо наявності у Львівського торгово-економічного університету обов'язку щодо відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів дійшов Верховний Суд у постанові від 15.07.2021 у справі №813/5664/15.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів попередніх інстанцій, а їх зміст зводиться до переоцінки доказів, що, в силу положень частини другої статті 341 КАС України, знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, оскільки при ухваленні рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.

Керуючись ст. 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Львівського торговельно-економічного університету залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

В.М. Кравчук

А.А. Єзеров