Рішення від 29.08.2022 по справі 160/6978/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2022 року Справа № 160/6978/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/6978/22 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

16.05.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2), що полягають у складенні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в якій безпідставно вказано розмір грошового забезпечення за посадою, іншою, ніж за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, з якої позивача звільнено з військової служби у запас та визначено розмір пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) скасувати складену раніше довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в якій безпідставно вказано розмір грошового забезпечення за посадою, іншою, ніж за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, з якої позивача звільнено з військової служби у запас та визначено розмір пенсії, та відкликати зазначену довідку з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Ухвалою суду від 23.05.2022 року позовну заяву було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.

Позивачем в строк визначений в ухвалі суду усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 27.05.2022р. було відкрито провадження у цій адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язано відповідача надати суду відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також ухвалою суду від 27.05.2022 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 , в якій вказано розмір грошового забезпечення за посадою на якій перебував позивач;

- звернення позивача про видачу оновленої довідки;

- листи/відмови відповідача та інші наявні докази щодо суті спору.

Зобов'язати третю особу надати суду разом із письмовими поясненнями по справі належним чином засвідчені копії таких документів, а саме:

- пенсійну справу позивача.

27.06.2022 року відповідачем надано відзив на позовну заяву позивача.

Між тим, станом на 26.07.2022 року витребувані ухвалою суду від 27.05.2022 р. докази від відповідача та третьої особи на адресу суду не надходили.

Ухвалою суду від 26.07.2022 року продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/6978/22.

Зобов'язано відповідача надати до суду належним чином засвідчені копії таких документів, а саме:

- довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 , в якій вказано розмір грошового забезпечення за посадою на якій перебував позивач;

- звернення позивача про видачу оновленої довідки;

- листи/відмови відповідача та інші наявні докази щодо суті спору.

Зобов'язано третю особу надати суду разом із письмовими поясненнями по справі належним чином засвідчені копії таких документів, а саме:

- пенсійну справу позивача.

17.08.2022 року відповідачем долучені до матеріалів справи додаткові, витребувані ухвалою суду, докази.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з положеннями ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 29.08.2022 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність дій відповідача, який у довідці від 13.04.2018 року для перерахунку пенсії позивача протиправно вказав посадовий оклад за іншою військовою штатною посадою та за іншою постановою КМУ, яка не регулює визначення розмірів посадових окладів військовослужбовців військових прокуратур.

Зазначає про те, що на його думку відповідач не мав повноважень складати таку довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача та надавати її до Пенсійного органу.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі -Порядок № 45 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704"Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 такої постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та у зв'язку з цим у Позивача, ОСОБА_1 , виникли підстави для перерахунку пенсії.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - постанова № 103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови №704.

Цією постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12. Грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, в додаток 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Вказують, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами Пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30 серпня 2017 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

Вказують, що враховуючи наведене вище, ІНФОРМАЦІЯ_1 було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року.

ІV. ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ

Ухвалою суду від 27.05.2022 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також, цією ухвалою суду від 27.05.2022 року, третій особі було запропоновано надати пояснення по справі.

Ухвалою суду від 26.07.2022 року продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/6978/22.

Станом на 29.08.2022 року від третьої особи письмові пояснення по справі не надали, хоча третя особа повідомлялася судом належним чином згідно з положень КАС України, що також підтверджується матеріалами справи.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з витягом з наказу військового прокурора Південного регіону України від 22.09.2006 року № 15/ос майора юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону.

Наказом військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону від 29.09.2006 року №145 майора юстиції ОСОБА_1 виключено із списків особового складу за станом здоров'я гарнізону.

Отже, згідно матеріалів справи, встановлено, що позивача було звільнено саме з органів військової прокуратури з посади старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону, про що також свідчать і дані грошового атестату, згідно з яким позивача було виключено із списків особового складу у відповідності з наказом військового прокурора Дніпропетровського гарнізону від 29.09.2006 року № 145.

Починаючи з 30.09.2006 року після звільнення з військової служби з органів військової прокуратури України у запас позивачу, майору запасу ОСОБА_1 , було призначено пенсію за вислугу років довічно, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII.

Згідно матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (пенсійна справа №ФД 108706).

Відповідно до ст. ст. 13,43 Закону № 2262-ХІІ та п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (у редакції на час звільнення з військової служби) згідно з вислугою у 20 календарні роки позивачу було здійснено обчислення пенсії у розмірі 50% від суми грошового забезпечення за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, на якій проходив військову службу на день звільнення у запас.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року, яке набрало законної сили 13.05.2021 року, в адміністративній справі №160/1901/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити та визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427), яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа № 108706) на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, станом на 06.09.2017 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року 657 від 30.08.2017 року; а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01,10.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року.

Рішенням суду від 12.04.2021 року у справі № 160/1901/21, окрім протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, судом було також встановлено обставини проходження позивачем військової служби в органах військової прокуратури, звільнення його з військової служби у вересні 2006 року з посади старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону, призначення та перерахунку його пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Цим рішенням суду, також було встановлено, що відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання листа пенсійного органу було витребувано від Військової прокуратури Південного регіону України (правонаступник Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону) довідку № 21/44 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 06.09.2017 року, відповідно до постанов КМУ №505 від 31.05.2012 року і №657 від 30.08.2017 року, яку разом із супровідним листом за вих. №7/13724/4 від 04.11.2020 року відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Встановлено, що у довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону № 21/44 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року зазначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад 5660 грн., оклад за військове звання 125 грн., 35% надбавка за вислугу років 1981 грн., 70% надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 5436,20 грн., 15% надбавка за службу в умовах режимних обмежень 849 грн., 60% премія 8430,72 грн., всього -22481,92 гривень.

Згідно матеріалів справи, позивач, станом на вересень 2017 року, на підставі аналогічної вищезазначеній довідці, а саме - довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 03.11.2016 року № 18-217вих-16 згідно постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 зі змінами, внесеними постановою КМ України від 27.07.2016 року № 488 отримував пенсію у розмірі - 6002,84 грн., яку було здійснено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

ІНФОРМАЦІЯ_1, на виконання листа Пенсійного органу, було витребувано від Військової прокуратури Південного регіону України довідку № 18-217вих-16 від 03.11.2016 року, яку разом із супровідним листом за вих. №7/14121/4 від 09.08.2016 року відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Встановлено, що зазначена довідка є дійсною та не визнана у встановленому законом порядку незаконною/нечинною.

Отже, з листопада 2016 року, позивач отримував пенсію на підставі відповідних довідок саме того органу, з якого його відповідно було звільнено в запас, а саме за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, на якій він проходив військову службу на день звільнення у запас.

13 жовтня 2021 року, після отримання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року, позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогою: виконати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року в адміністративній справі № 160/1901/21.

17 листопада 2021 року позивачем отримано лист - письмову відповідь Пенсійного органу про надання відповіді від 11.11.2021 року (вихідний № 39607-31891 /Т-01 /8-0400/21 на письмову заяву позивача від 13.10.2021 року).

У зазначеному листі вказано, що (далі мовою оригіналу): «Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Ваше звернення від 13.10.2021 року з питання пенсійного забезпечення повідомляє, що Ви отримуєте пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). 08.10.2021 року на нашу адресу надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року по справі № 160/1901/21, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов'язано здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату Вашої пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року в адміністративній справі № 160/1901/21 проведено перерахунок Вашої пенсії з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону № 21/44 від 21.10.2020 року з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 5660 грн., окладу за військове звання 125 грн., 35% надбавки за вислугу років 1981 грн., 70% надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 5436,20 грн., 15% надбавки за службу в умовах режимних обмежень 849 грн., 60% премії 8430,72 грн., всього грошове забезпечення - 22481,92 грн. Розмір пенсії 50 відсотків від грошового забезпечення склав: 11240,96 гривень.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі Постанова № 103). На підстав Постанови № 103 із складу грошового забезпечення було виключено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, що призвело до зменшення розміру пенсії. Враховуючи викладене, з 01.01.2018 року розмір Вашої пенсії обчислений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з відповідних видів грошового забезпечення: посадового окладу 3810 грн., окладу за спеціальним званням 1340 грн., 45% надбавки за вислугу років 2317,50 грн. Всього грошове забезпечення 7467,50 грн. Розмір пенсії склав 50 % грошового забезпечення 3733,75 гривень.

Враховуючи те, що розмір перерахованої пенсії на виконання Постанови № 103, став меншим (3733,75 грн.) за попередній розмір пенсії (6002,84 грн.). тому до розміру пенсії Вам була встановлена доплата в сумі 2269,09 грн. та пенсія Вам виплачується в раніше встановленому розмірі 6002,84 гривень».

15 грудня 2021 року, позивач знову звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогою: відновити його порушенні права шляхом повного виконання посадовими особами ГУПФУ в Дніпропетровській області Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року в адміністративній справі № 160/1901/21.

13 січня 2022 року позивачем було отримано лист - письмову відповідь від 06.01.2022 року (вихідний № 638-39164/Т-01/8-0400/22) з додатками на його письмову заяву від 15.12.2021 року, в якому зазначено, що «Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Ваше звернення від 15.12.2021 року повідомляє, що на звернення від 13.10.2021 року з питання перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року по справі №160/1901/21, Вам надана відповідь листом від 11.11.2021 за № 39607-31891/Т-01/8-0400/21».

13 січня 2022 року, відповідачем разом із листом - відповіддю від 06.01.2022 року (вихідний № 638-39164УТ-01/8-0400/22) позивачу було надано наступні додатки, а саме: копії документів із його пенсійної справи № ФД 108706.

Встановлено, що ознайомившись із матеріалами пенсійної справи позивач дізнався про наявність у його пенсійній справі, крім зазначених вище довідок органу прокуратури, також і Довідку від 13.04.2018 року, підготовлену відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 «за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону (до відрядження старший офіцер відділення пропаганди відділу виховної роботи)» про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2018 року, згідно з яким посадовий оклад 3810,00 грн., оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн. та надбавка за вислугу років (45%) 2317,50 грн., а всього грошове забезпечення 7467,50 гривень.

Встановлено, шо про наявність спірної довідки від 13.04.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_1 дії, правомірність якої є предметом цього спору, позивач дізнався лише - 13 січня 2022 року, отримавши її копію в якості додатку до відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області під час виконання останнім Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року в адміністративній справі № 160/1901/21.

Згідно матеріалів справи, у період часу з листопада 2016 року і по день звернення позивача до суду із цим позовом, він отримував пенсію у розмірі 6002,84 грн., на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 03.11.2016 р. № 18-217вих-16, а з 01.05.2018 року позивачу, на підставі довідки відповідача від 13.04.2018 року було встановлено доплату до розміру пенсії в 6002,84 грн. (3733,75 грн. + 2269,09 грн. = 6002,84 гривень).

Встановлено, що про вказані обставини позивачу стало відомо з листа - відповіді від 11.11.2021 року (вихідний № 39607-31891 /Т-01 /8-0400/21), який був отриманий позивачем - 17.11.2021 року, а також з листа - відповіді від 06.01.2022 року (вихідний №38-39164/Т-01 /8-0400/22), який отриманий останнім - 13.01.2022 року.

Позивач не погоджується з визначенням йому посадового окладу та вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 невірно обраховано його грошове забезпечення та відповідачем надано невірну довідку, зважаючи на те, що його було звільнено з іншої посади, ніж на яку посилається відповідач у спірній довідці від 13.04.2018 року.

Враховуючи наведене, на думку позивача такі дії відповідача є протиправними і такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист та на належне пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

У відповідності до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII).

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення особи, яка одержує пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у цьому випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників), якщо інше не передбачено цим Порядком.

Разом з цим, абзацем 9 пункту 3 Порядку № 45 передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

VІІ. ОЦІНКА СУДУ

Як встановлено судом, згідно з витягом з наказу військового прокурора Південного регіону України від 22.09.2006 року № 15/ос майора юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону.

Наказом військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону від 29.09.2006 року №145 майора юстиції ОСОБА_1 виключено із списків особового складу за станом здоров'я гарнізону.

Враховуючи наведені вище положення, а також те, що позивача було звільнено саме з органів військової прокуратури з посади старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону, про що також свідчать і дані грошового атестату, згідно з яким позивача було виключено із списків особового складу у відповідності з наказом військового прокурора Дніпропетровського гарнізону від 29.09.2006 року № 145, зважаючи на положення абзацу 9 п. 3 Порядку № 45 перерахунок його пенсії має провадитися на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої установою з урахуванням посади, на якій він перебував та з якої його було звільнено із служби у зв'язку з виходом на пенсію, а саме - Військовою прокуратурою Південного регіону України (правонаступником якої є Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону).

Між тим, як вбачається з матеріалів справи, довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 13.04.2018 року було складено та видано відповідачем, а не Військовою прокуратурою Південного регіону України (правонаступником якої є Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону).

Враховуючи те, що довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії має право видати лише та установа, з якої особу було звільнено із служби у зв'язку із виходом на пенсію, слід дійти до висновку щодо протиправності дій відповідача, що полягають у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 .

Щодо вимог позивача в частині скасування складеної раніше довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача, та відкликання зазначеної довідки з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, слід зазначити про таке.

Слід вказати, що такі вимоги позивача не підлягають задоволенню, з огляду на їх невідповідність положенням ст. 5 КАС України,

Окрім цього, матеріали справи не містять доказів відмови відповідача скасувати/відкликати таку довідку, та як наслідок права позивача не порушуються.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності своїх дій, що полягали у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року для перерахунку його пенсії.

За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 744,30 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1, що полягають у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 744,30 гривень.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2).

Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 29.08.2022 року.

Суддя В.В. Ільков