Рішення від 31.08.2022 по справі 140/5080/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5080/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення перерахунку та виплати з 01.01.2022 (з урахуванням виплачених сум) пенсії в розмірі 79 відсотків грошового забезпечення на підставі рішень Волинського окружного адміністративного суд від 06.05.2020 по справі №140/5171/20 та від 20.10.2021 по справі №140/9641/21; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2022 (з урахуванням виплачених сум) пенсії в розмірі 79 відсотків грошового забезпечення на підставі рішень Волинського окружного адміністративного суд від 06.05.2020 по справі №140/5171/20 та від 20.10.2021 по справі №140/9641/21, згідно довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області» про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 №33/23-1379д.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 79 % грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/9641/21 від 20.10.2021 з врахуванням розміру пенсії 79% грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його конституційні права та інтереси, не мав законних підстав не здійснити перерахунок пенсії у розмірі 79% грошового забезпечення, оскільки позивач отримував пенсію у розмірі 79% грошового забезпечення. Право на отримання пенсії у розмірі 79% грошового забезпечення підтверджено також рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 в справі №140/5171/20.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії у розмірі 79% грошового забезпечення.

У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена з 01.01.2010 у розмірі 79% від суми грошового забезпечення (вислуга років 28 років).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі № 140/9641/21 позов ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 №33/23-1379д, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року (з урахуванням виплачених сум), у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року 900-VIII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

На виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії починаючи з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28.07.2021 №33/23-1379д з розрахунку 70% грошового забезпечення.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі № 140/9641/21, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23.02.2022 № 2877-1576/Л-02/8-0300/22 повідомило позивача про відсутність правових підстав для виплати з пенсії з 01.12.2019 в розмірі 79% відповідного грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІ).

Відповідно до частиною другої статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/9641/21, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 79 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 20.12.2016. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі № 140/5171/20 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ України у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 20.12.2016 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення 20.12.2016.

З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 є протиправними.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 79 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28.07.2021 №33/23-1379д та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28.07.2021 №33/23-1379д у розмірі 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн., який сплачений квитанцією від 19.07.2022.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28 липня 2021 року №33/23-1379д.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28 липня 2021 року №33/23-1379д у розмірі 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк